29.4.2024 | Svátek má Robert


GLOSA: Kypr, EU a co dál?

25.3.2013

Euro mělo spojovat národy. Unijní sociální inženýři věřili, že stačí někoho, i když ne právě spořivého, vzít do spolku a on už se přizpůsobí těm lepším. Byl to samozřejmě nonsens a všichni využili lákavé příležitosti. Za laciný úrok si začali půjčovat přes míru. Nevím, jestli už a když ne teď, tak rozhodně brzy, bude v eurozóně většina států neúnosně zadlužených.

Tolik obecná, všem známá skutečnost. Proč o tom píši? EU nám totiž právě předvádí, jak lze s malými zacvičit. Vzdor uzákoněné ochraně úspor do výše 100 000 eur všech občanů unie, rozhodl Brusel znárodnit 10 % úspor těm, kdo mají své peníze uloženy v bankách na Kypru. Když tamější vedení nebude souhlasit, stát zbankrotuje. Žijí snad na Kypru jiní lidé než v Řecku, Irsku, Španělsku atd.? Řada zadlužených je dlouhá a stále se prodlužuje.

Můžeme si stokrát říkat, že se nás to netýká. Euro přece, díky kromě jiným i bývalému prezidentovi, nemáme. Co není, může být. Zeman je sice menší eurohujer než Jeho jasnost, za kterou rozhoduje tak jako tak Kalousek, který, když se mu to bude hodit, prodá i vlastní matku - a nedodá ji. K tomu v povzdálí jíž čekají Sobotka a jeho parta. Nebezpečí, že tito lidé navzdory zdravému rozumu do eurozóny vstoupí, tady je. A pak je zde známé, že s jídlem roste chuť. Dnes jsme zametli s Kyprem, zítra, pro dobro planety, s Čechy, až si vzpomenou dostavět Temelín.

Spojování, sbratření se nekoná. Od Itálie přes Řecko až na Kypr a i jinde, všude visí obrazy šaramantní Merkelové se slušivým hitlerovským knírkem. Obnovitelné energie, úsporné žárovky, energetické štítky, to jsou všechno fakta, která přispívají ke vzájemnému porozumění mezi národy EU. Jistě, existuje mnoho nezasvěcených, kteří se domnívají, že když vznikly Spojené státy americké, že může vzniknout Spojená Evropa. Omyl, nemůže. Do Severní Ameriky se vystěhovávali lidé, kterým se vedlo v Evropě a jinde mizerně a šli za lepším. To není případ Evropanů. Všichni žijem, kde žijem, a jsme více či méně se svými vlastmi spokojeni. Tak proč bychom se měli spojovat s lidmi, kteří žijí jinak, někteří lépe, ti nebudou chtít nás, a někteří hůře a ty zas nebudem chtít my. Solidarita je ošidná. Ekonomická spolupráce ano, s tím ostatním hezky pomálu.

22.3.2013