Pátek 12. července 2024, svátek má Bořek
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

SPORT: Osudový pád

diskuse (4)
Lehké zaškobrtnutí a následný pád mohou mít těžké následky, leckterý důchodce by mohl vyprávět. Ohledně diskařky Olgy Fikotové se však Osud zachoval přívětivě.

Lehké zaškobrtnutí a následný pád mohou mít těžké následky, leckterý důchodce by mohl vyprávět. Ohledně diskařky Olgy Fikotové se však Osud zachoval přívětivě.

Pouhé dva roky poté, co v dívce s dlouhýma nohama a rukama věhlasný trenér otec Jandera rozpoznal diskařku, odletěla Fikotová s ostatními sportovci na olympiádu v Melbourne. V Praze bylo v listopadu sychravo, v Austrálii horko. Na předchozích hrách roku 1952 získalo Československo 7 zlatých medailí (z nich 4 manželé Zátopkovi), a proto se doufalo, že by to teď mohlo být podobné.

Hned po příletu a ubytování se Fikotová pustila do tréninku. Když skončila a uklidila disky do boudy, oslněna sluncem u schodů zavrávorala a zavalila jednoho člověka. Byl to americký kladivář Harold Conolly. Začala se hned omlouvat, a když vzhlédla, spatřila teplákovou bundu s třemi písmeny a tečkami – U. S. A. Správná občanka lidově demokratické Československé republiky by si měla zhnuseně odplivnout, ale Fikotová smýšlela normálně. Oba se nehodě zasmáli.

Náraz pružného těla způsobil, že to v Haroldovi zajiskřilo. Koulařky, diskařky a dnes i kladivářky většinou nebývají velké krasavice (pamětníkům se možná vybaví legendární Tamara Pressová), Olga Fikotová však vypadala výborně nahoře i dole a měla příjemný úsměv. Conolly se kolem ní motal i při dalším tréninku. Líbilo se mu, jak se v diskařském kruhu při otočce vlní, a odhozené disky jí přinášel zpátky jako pes.

Olympiáda byla slavnostně zahájena a druhý den se začalo závodit. První soutěží na pořadu her byl hod diskem žen a Fikotová v něm pátým hodem přehodila všechny soupeřky. Stala se tak olympijskou vítězkou před dvěma Ruskami. Čechoslováci byli nadšeni, zdálo se, že zlatá žeň z Helsinek se bude opakovat.

Den poté se závodilo v hodu kladivem. Třebaže Conolly kombinoval svůj trénink s okukováním Fikotové, i jemu se podařilo zvítězit, i když jen o fous, taktéž před dvěma Rusy. Oba vítězové si radostně blahopřáli.

Trénovat už nemuseli, měli skoro dva týdny volného času, který trávili stále častěji spolu. Conolly byl sice o něco menší a měl jednu nohu kratší, ale jeho nová kamarádka u něho oceňovala především to, jak je veselý a jak svobodně se může po olympijské vesnici pohybovat. Ji estébačka neustále kontrolovala a dbala na dodržování večerky. Ke konci her se mladí lidé do sebe zamilovali. To však neuniklo novinářům a brzy si o tomto vztahu mohli povídat i klokani. Vedení čs. výpravy se zděsilo.

„Co ty běháš za Američany?“ vyjela na diskařku estébačka.

Hry skončily a Američané odletěli. Odletět měli i Čechoslováci, ale francouzské letadlo mělo poruchu. Funkcionáři zavětřili a vyhodnotili situaci jako kapitalistické pikle. Pomocnou ruku podal Sovětský svaz a celá výprava se nalodila na loď jménem Gruzia. Plavba vypadala zpočátku romanticky, ale zdlouhavé cestování brzy všechny omrzelo. Závodnice štrykovaly.

Fikotová jako jediná vezla domů zlatou medaili, přesto se jí funkcionáři štítili a občas zamumlali něco o zradě. Nejvíce přátelsky se chovali manželé Zátopkovi, kteří tentokrát na medaile těsně nedosáhli. Obě olympijské vítězky měly nevalný kádrový profil. Otec Fikotové jako bývalý legionář sloužil za Masaryka a Beneše u hradní stráže a strýc a kmotr Zátopkové generál Ingr byl ministrem obrany exilové vlády a v poúnorové emigraci také zemřel.

„Vykašli se na ně, jsou to blbci,“ řekla Zátopková.

„Vykašlu,“ slíbila Fikotová. „Hlavně aby ta hrozná plavba už skončila.“

„Vždyť proto se ta loď tak jmenuje. Jak jistě víš, Rusové neznají ‚h‘,“ přidal Zátopek vtip, který mezi reprezentanty koloval.

Loď Gruzia konečně doplula do Vladivostoku, kde byla pro změnu zima jak v Rusku. Výprava přesedla na vlak a pokračovala sibiřskou magistrálou, v opačném směru než kdysi naši legionáři. Cesta přes celou Asii byla úmorná. Vagóny drncaly a otlačení a zkřehlí olympionici hudrovali, jak to jejich vedoucí krásně vymysleli. Strávili ve vlaku Vánoce i Nový rok. Nakonec domů po měsíci přece jen dorazili.

Za vítězství na olympiádě věnovali funkcionáři neukázněné atletce pánské hodinky. Věřili, že její případ s „tím americkým fašistou“ vyčichne, ale to se spletli. Conolly se nečekaně objevil v Praze a se svou přítelkyní se domluvil, že se vezmou. Fikotové nastaly mrzutosti. Jindy přátelský zahradník si před ní odplivl a na ministerstvu vnitra jí poradili, aby si našla nějakého českého fešáka.

Situaci zachránil Zátopek. Oslovil prezidenta Zápotockého a ten si uvědomil, že nepouštět olympijskou vítězku na závody v zahraničí by působilo divně. Ke sňatku dal souhlas. Třebaže byla svatba plánovaná jako skromná, vyvolala překvapivě velké srocení lidu, kterému by leckterá mírová slavnost mohla závidět. Ženich a nevěsta pak odletěli.

Olga Fikotová-Conollyová chtěla nadále reprezentovat Československo, ale soudruzi se cítili být uraženi. Stala se tedy Američankou. Na olympiádu potom jela ještě čtyřikrát, její manžel třikrát. Žádnou další medaili však už nepřidali. Dvojnásobný úspěch v Melbourne před 65 lety, předznamenaný pádem u skladu se sportovním náčiním, se neopakoval.

*****************************

Regner-povídky

Knihu lze koupit v knihkupectví Kosmas.

Dokument
12. 7. 2024

Kromě vojenské podpory, na kterou se vztahuje tento slib, mají spojenci v úmyslu nadále poskytovat...

Aston Ondřej Neff
12. 7. 2024

ANO – kromě trvalého vzestupu – zaznamenalo dva úspěchy v poslední době. V eurovolbách zabodovalo...

Ivo Fencl
12. 7. 2024

Francouzi připravili novou adaptaci Dumasova klasického románu o pomstě a viděl jsem ji. S...

Václav Vlk st.
12. 7. 2024

Jak by pravil nezapomenutelný major Terazky: „Herr, súdruh, tavarišč geněrál, som daký zmätený!“ Aj...

Jan Bartoň
12. 7. 2024

Prohlášení NATO k Ukrajině garantuje nezvratnost členství Ukrajiny v NATO. Současně hovoří o tom,...

Aston Ondřej Neff
10. 7. 2024

Tomio Okamura v úterý oznámil, že jeho strana bude na půdě europarlamentu ve spolku s Alternativou...

Aston Ondřej Neff
9. 7. 2024

Nepamatuji, že by někdy v minulosti byly volby v těchto zemích sledovány tak pozorně, jako letos....

Aston Ondřej Neff
11. 7. 2024

Obruč ideologického dohledu má sevřít hustě osídlené území uprostřed Čech. Jádro ideje: člověk je...

Aston Ondřej Neff
12. 7. 2024

ANO – kromě trvalého vzestupu – zaznamenalo dva úspěchy v poslední době. V eurovolbách zabodovalo...

Marian Kechlibar
11. 7. 2024

Každý tuší, že po příští epizodě srovnatelné s tou katastrofální debatou na konci června už nepůjde...

Lidovky.cz, ČTK
12. 7. 2024

Poté, co se v pátek v nigerijském městě Jos zřítila budova školy, nejméně 21 žáků zahynulo a...

kroc Tereza Krocová, ČTK
12. 7. 2024

Česko opět zasáhly bouřky, které postupovaly tradičně od západu na východ. Škody napáchaly zejména...

Lidovky.cz, ČTK
12. 7. 2024

Internetová síť X amerického miliardáře Elona Muska, někdejší Twitter, podle předběžných závěrů...

Jaroslav Veis
12. 7. 2024

Před patnácti lety se na YouTube objevila reportáž televize The Onion z letiště Franze Kafky v...

jhr Jan Hron
12. 7. 2024

V ruské autonomní republice Tatarstán nabízejí lidem odměnu sto tisíc rublů, v přepočtu 27 tisíc...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz