25.9.2023 | Svátek má Zlata


GLOSA: Zeman aktivistou

18.1.2022

Prezident si své vysněné vítězství vzít nedá

Bláznům se neodporuje. To klišé má něco do sebe. Před Donaldem Trumpem je lepší neříkat, že volby v roce 2020 prohrál. A před Milošem Zemanem je lepší neříkat, že prohrál soudní spor o údajný Peroutkův článek Hitler je gentleman. Oba jsou přesvědčeni o opaku a svůj postoj tvrdě hájí.

Kancelář prezidenta republiky teď tvrdí, že Peroutka v textu z roku 1939 projevil neskrývaný antisemitismus, jaký by dnes byl trestným činem. V celém sporu to prý dokládá prezidentovo vítězství v poměru 3:1. Neberme prezidentům jejich pocity vítězství, leč můžeme dodat pár argumentů.

Spor byl veden o článek Hitler je gentleman. Až když i Hradu došlo, že tento text neexistuje, reaguje tak, jak měl učinit už roku 2015. Přiznat, že původní argument je fabulovaný, a tezi o selhání intelektuálů doložit argumenty jinými. Činí-li tak Hrad se zpožděním sedmi let, chtě nechtě působí jako levicový aktivista ražený ideologií wokeness (uvědomělost, říkávalo se v dobách, které MZ pamatuje). Wokové se vyznačují jakobínskou, puritánskou či svazáckou přísností při střežení ideové čistoty lidí, jejich myšlenek i činů, a to i z odstupu stovek let.

Například wokové v Berlíně navrhli seznam 290 ulic určených k přejmenování. Už nechtějí jména antisemitů, k nimž řadí Luthera, Wagnera, Adenauera i bratry Grimmy. Berou to tak ahistoricky a umanutě, že se vzpírají i židovské osobnosti. Přijde jim absurdní dávat do jedné škatulky Wagnera a Goebbelse. Barrie Kosky, intendant Komické opery, jenž Wagnera sám inscenoval, s dávkou ironie říká: „Ve 20. století jsme viděli už dost německých seznamů.“

Podle Matthiase Heineho sedíme na morálně vyšším koni, než jakého měli Luther či Wagner. Na tak vysokého koně teď nasedl i Zeman. Chce-li dehonestovat Peroutku, měl by k němu přiřadit i Karla IV., Jana Husa, K. H. Borovského, Nerudu a další. Ale upřímně, spíše než o dehonestaci Peroutky mu jde o pocit vítězství. V tom mu nemá smysl odporovat.

LN, 15.1.2022