9.12.2023 | Svátek má Vratislav


GLOSA: Upozornění lidem na kontakty?

24.3.2020

Některá technická řešení nejsou smysluplná

Server Mapy.cz přišel s myšlenkou „Chcete získat upozornění (díky stálému odesílání své polohy na Mapy cz), že jste přišli do styku s lidmi pozitivně testovanými na koronavirus a tím získat možnost včas zareagovat a podstoupit test či preventivní lékařskou prohlídku?“

Technicky hezké, pro praxi neužitečné, možná škodlivé.

Jak zareagovat, to je všem lidem už dávno známo: nepřijít do kontaktu s nikým dalším. Brát všechny jako potenciálně nakažlivé. To platí bez ohledu na to, zda vím o svém kontaktu s člověkem pozitivně testovaným, nebo ne. Jak jsme psali, test u zdravých lidí má smysl na začátku epidemie, kde pomáhá právě vytipovat kontakty, a pak na konci.

Když se díky automaticky generovanému upozornění od Mapy.cz nahrnou do testovacích center tisíce vystrašených potenciálních lidí - „kontaktů“ pozitivně testovaných lidí -, systém to nezvládne. Lidé budou odcházet nespokojení. Možná jim pro uklidnění nabídnou – spíše neužitečný - rychlotest na protilátky, se spolehlivostí 80 % a 5denní dobou od infekce (infekčnosti pro ostatní) do pozitivity testu. Všichni odborníci se shodují, že testování zdravých lidí není efektivní.

A preventivní lékařská prohlídka? To už je zcela o ničem. Dokud nemáte teplotu, lékař na vás nic neobjeví, ani rentgenem, ani jinak. Jen ho ohrozíte, když mu budete dýchat do obličeje při prohlídce krku (nejnakaženější profese mezi lékaři jsou specialisté na ušní-nosní-krční, nepočítaje ARO a zubaře). To spíše každý sám na sobě pozná příznaky virózy a rozumně ulehne doma, drží se od všech na dva metry a nosí roušku i doma.

Jediným výsledkem uvedené aplikace Mapy.cz budou tisíce vyděšených lidí ve frontě na testování. Nebo - pokud budou rozumní - budou jen mírně vyděšení doma.

Celé má ještě další potíž: odkud získají na serveru Mapy informaci o tom, kdo je ten „nebezpečný“ pozitivně testovaný? Buď prolomí bez vědomí daného člověka lékařské tajemství – to si nedovedu představit. Nebo jim to lidé řeknou sami od sebe – s tím bych moc nepočítal, možná někdo.

A hlavně: infikovaných je přibližně 10x více než pozitivně testovaných. Vypovídací schopnost aplikace bude tedy neurčitá, spíše nízká.

Možná naštěstí - nebude tolik zbytečně vyděšených lidí.

Odkaz: Chceme zastavit šíření koronaviru, pomozte nám, vyzývá tým Mapy.cz