28.3.2020 | Svátek má Soňa


Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 22, poslední: 24.3. 2020 22:02, přehled diskusí

I. Hil 24.3.2020 22:02

zase jeden hlupák ala Greta, co nic nepochopil...

J. Krynický 24.3.2020 14:42

Účelem akce nebylo nic jiného než zviditelnění.

V. Církva 24.3.2020 14:37

No tak ono to smysl dává. Ale 1)museli by se tam všichni zaregistrovat 2)přiznat nakažení. 3)Taky by muselo být co nejvíc preventivních testování.

V Jižní Korei prý něco takového existuje. A dokonce nemuseli přistoupit k drastickým opatřením. Prý jen posunuli židličky na společenských akcích na 2 metry.

Takže ono by to fungovat mohlo ale jen ve vyspělé ekonomice (testování a babičky s Androidem) - to nejsme, a ve společnostech které jsou disciplinované a ohleduplné - to nejsme.

Takže v Jižní Korei to možná opravdu funguje.

V. Církva 24.3.2020 14:40

No pokud umělá inteligence sleduje krávy na poli, proč by nemohla pomoct s průzkumem a blokací infekce v lidské civilizaci. Ale jak jsem napsal, ne u nás v Horní Voltě.

S. Pavuk 24.3.2020 11:39

Už na prvý pohľad podozrivý nápad. Keď ide človek do konkrétnych detailov, ako by to malo fungovať v praxi,tak zistí že je to nerealizovateľná blbosť. Ale vedecká !

Ś. Svobodová 24.3.2020 10:00

Testování "zdravých" smysl má, mininálně pro ty kteří byli bezpříznaků a nyní jsou už imunní.

Š. Hašek 24.3.2020 13:26

???

Nejen kvůli těm uvozovkám.

J. Krynický 24.3.2020 14:44

Ti imunní mohou pomáhat s ošetřováním nakažených aniž by sami sebe ohrožovali. Hodí se vědět, kdo už to dostat nemůže.

Š. Hašek 24.3.2020 17:21

Malinko upozorním na číslovku (cca) 10 500 000. Pochopitelně redukovanou na počet dospělých/schopných.

Uhánějte do nějaké čekárny. Klimaventilace tam je čistčí než borovicovej les. A nechte se testovat. A cestou zpátky nesahejte na nic v tramvaji.

Š. Hašek 24.3.2020 17:21

-čistší-

Ś. Svobodová 24.3.2020 17:52

Netvrdím, že musí být otestováni všichni a hned. Ale umožnit tomu kdo má zájem se nechat placeně otestovat by se mělo. V Koreji to zafungovalo skvěle, imunní mohou pomáhat ostatním beze strachu.

J. Svoboda 24.3.2020 8:34

Šmarjá, vy o tom nic nevíte a vyvozujete ze své neznalosti dalekosáhlé závěry a přitom princip je průhledně jasný. Nově diagnostikovaný udělí souhlas k využití dat o jeho pohybu. Tak se "mapy.cz" dozví, které číslo mají trasovat.

Pěkný den.

V. Vaněk 24.3.2020 6:42

Dobrý den , klid tahle aplikace stále padá

B. Michal 24.3.2020 5:43

Než začnete psát takové věci, stálo by za to si o tom něco přečíst. Seznam spolupracuje s COVID19cz.cz

Nakažený je povinen hygienikům sdělit, kde se pohyboval, a pokud dá souhlas, pomohou s tím (na základě nařízení vlády) operátoři i banky: s celkem slušnou přesností zjistí pohyb mobilního telefonu a místa a časy plateb kartou - tyto údaje smí, na základě toho souhlasu, být předány 3 týdny zpětně.

Z těchto dat potom mapy.cz získají upozornění pro uživatele, že se po významnou dobu pohyboval v místech, kde byl někdo nakažený. A naopak, bude-li uživatel nakažen, budou ta data o možných kontaktech přesnější.

Tyto údaje pomohou i nakaženému, aby si vzpomněl, kde v danou dobu byl (a může si pak i vzpomenout, s kým se setkal a kdo je tedy také ohrožen).

Co s daty udělají, mapy.cz jasně deklarují, když než to zapnete. Má to ovšem vadu - značně to zvýší spotřebu mobilu (tedy zkrátí výdrž na baterii).

P. Hatina 24.3.2020 11:29

Bohužel, jak si snadno dohledáte, tak ani COVID19cz.cz není státní instituce, ale zase jen privátní skupina IT firem - na podobném principu jako zmíněné mapy.cz. Takže, ani ona ty konkrétní údaje nakažených NEMÁ, opakuji NEMÁ.

I když se podíváte na jejich web, dočtete se tam pouze "..V současné době probíhají intenzivní jednání se státní správou o tom, který z přístupů, technologií či aplikací by pomohl jak hygienikům, atd . Nikoliv že by snad jim měla státní správa předávat osobní údaje o nakažených. Proboha!!.

Jakože - pokud v téhle zemi platí zákony (a ze žádného rozhodnutí vlády jsem nevyčetl opak), tak ke zdravotním záznamům, mají přístup zase jen doktoři, v tomto nouzovém režimu hygienici kde se nahlásili a nikoliv tedy vláda - aby je mohla rozdávat privátním firmám. A aby si ještě kvůli tomu vynucovala od toho člověka souhlas?

Asi si dovedete představit co by se stalo, nikdo by se už pak ani těm doktorům nehlásil. Prostě by to "přechodil" jako běžnou chřipku

P. Hatina 24.3.2020 1:43

Mimochodem, odpověď je snad přímo v popisu toho jejich produktu, totiž "..Experti Seznamu nyní pracují také na získávání anonymních dat o nakažených, která budou porovnávat s polohami uživatelů."

Ergo, asi si snad myslí, že jim ty seznamy nakažených poskytne stát (ba dokonce i s čísly jejich mobilů, chacha) nebo že si je vytáhnou z nějakého veřejného zdroje. Přičemž samozřejmě pojem anonymní je v tomto pojetí naprostý nesmysl..

A až sekundárně nabízejí možnost "aby se jim zaevidovali nakažení přímo", což se taky nedá čekat.

Btw, možná si neuvědomují, že kdyby o tohle stát stál, mohl by ta data a sledování získat přímo od operátorů. A hned by měl každé ráno na stole příslušných orgánů seznamy podezřelých kontaktům, jako za starých časů.. Akurát, že jak už v článku naznačeno, by stejně nevěděl co s nima, protože nestačí testovat a vyšetřovat ani ty lidi, co se mu nahlásí přímo přes naprosto přetížené linky

B. Michal 24.3.2020 5:59

"Btw, možná si neuvědomují, že kdyby o tohle stát stál, mohl by ta data a sledování získat přímo od operátorů."

Jasně, oni jsou úplně blbí.

Pro začátek zkuste třeba:

https://www.lupa.cz/clanky/patrick-zandl-covid19cz-nechceme-lidi-sledovat-jen-pomahame-s-hledanim-nakazenych/

J. Svoboda 24.3.2020 8:37

Operátoři mají jiných starostí nad hlavu, kolabuje jim internet.

Pěkný den.

Z. Lapil 24.3.2020 9:08

Operátoři s padajícím internetem moc neudělají, přenosové linky mají nějakou kapacitu a víc dat těmi kabely a anténami neproleze.

To je jako byste řekl, že stavitelé silnic mají starosti, protože jezdí moc aut a tvoří se zácpy.

V. Braun 24.3.2020 10:12

Jen technická poznámka. Stavitelé silnic samozřejmě plánují rozvoj silnic dle poptávky, jen to trvá léta až desítky let. Posílení přenosových sítí jde přece jen o něco rychleji, i když máte pravdu že v řádu dní to jde těžko. Ovšem nevím, kde vzal předřečník tu zprávu o kolabujícím internetu. Zatím jsem žádný takový článek o ČR nečetl a v článku z Británie bylo uvedeno, že tamní síť má kapacitu i na vyšší provoz dostatečnou.

Z. Lapil 24.3.2020 10:36

Určitě ano. Ono kupodivu i v řádu týdnů je to nadlidský úkol.

Totiž - když se v 90. letech "mobilní" sítě vymýšlely, pochopitelně operátoři, kupodivu všichni stejně, vyvěštili jakési budoucí antény, aby se udělaly správně silné stožáry a tak. Navíc mezi tím přišla změna normy na zatížení větrem; pro praktickou představu je zatížení o třetinu větší. Dnes je ta rezerva zhruba využitá, takže prosté přidání antén není úplně správná představa. Ani prosté zesílení nosičů na střechách není zdaleka samozřejmé, většina jich je na panelácích na těch pastouškách zvaných strojovna výtahu, něco na krovech... To taky nejsou konstrukce, které snesou všechno: https://www.gsmweb.cz/foto.php?op=eurotel&cid=11017&okres=AB

Podívat se, jak to vypadá u vás doma, můžete zde: https://www.gsmweb.cz/mapa/

P. Hatina 24.3.2020 11:48

Jo, přečetl jsem si to a dost nechápu proč by měli ty lidi "hledat", když se sami telefonicky nahlásili.. To co se tam popisuje je prachobyčejné sledování..