28.5.2022 | Svátek má Vilém


GLOSA: Poskakující číslíčka

21.12.2007

Čtu si tak noviny. Na internetu,i ty, co se mi dostanou do ruky. A pozoruju, jak v nich čas od času poskakují číslíčka. Nahoru a dolů. Teda některá zásadně dolů a některá zásadně dolů. Ty, co šly dneska nahoru, mě docela začaly zajímat...

Šlo o číslíčka, co říkaly, kolik bude stát ta olympiáda, kterou by si tu rád uspořádal pan Bém. Přesná číslíčka si nepamatuju, ale první byla asi 130 miliard a druhá asi 80 miliard. Je pravda, že v těch článcích všude psali o tom, že to vlastně je totéž, ale prostě jsou to teď dvě hromádky. První tolik, kolik bude muset skutečně nanovo investovat stát. A druhá tolik, kolik bude muset stejně někdo investovat bez ohledu na olympiádu. Tedy peníze, které můžou, ale nemusí investovat nějaká města, organizace apod.

A to je ta legrace. Dvě hromádky jsou asi v pořádku, ale kdo zaručí, že třeba Brno postaví nějaké dva stadióny navíc... Co když na ně příští rok nebude mít a peníze investuje do vlakového uzlu, který se bude nově budovat kousek od centra? Ten potřebuje víc než třeba nějaký atletický stadion. Co pak?

Takových plánů do budoucna je jistě po republice tuna, ale nejsou garantovány ničím, pouze současnou politickou garniturou, která danou lokalitu v regionu ovládá. Každý může s takovými položkami, které tak jednoduše odsune z rozpočtu jinam na někoho cizího, počítat. Ale nikdo nemůže tato města, subjekty a cokoli - donutit k tomu, aby se tak stalo.

Ale něco se stane, pan Bém rozhodí rukama, smutně se usměje a pak samozřejmě natáhne ruku do Strakovy akademie. Kam jinam, že... A najednou bude zase z těch 80 miliard třeba 90. A takhle to může skákat dál. Přece nikdo nebude stavět daný objekt už teď. Většina bude svoje prostředky investovat třeba až za pět let. Ale po zkušenostech z minula víme, že naši zemi navštěvují třeba povodně častěji než tomu bylo v minulosti. A silně pochybuju, že Praha se znovu zatopeným metrem nebo Karlínem nebo čímkoli podobným bude chtít stavět v Letňanech dva stadiony. Tedy jistě chtít bude, ale ne za vlastní peníze. Za ty bude sama sebe uvádět do původního stavu...

A taky se může stát, že EU prosadí do svých ekonomických pravidel nějakou báječnou novou daň a najednou se výpočet rozpočtu na stavby subjektů vyšvihne na úplně jiná čísla. Že by byla olympiáda levnější, o tom snad nikdo ani neuvažuje.

Teď tu taky v novinách proběhl článek o tom, jak se v Anglii zvedl rozpočet na olympiádu 3x ... to není málo. Kvůli ukájení sebevědomí pár lidí to za to nestojí. A jeslti ano, ať je olympiáda soukromá, ať na ní vydělají subjekty, které ji budou financovat, ale ať na ní případně taky prodělají. Budou mít buď spoustu peněz, anebo zkrachují, já jim to přeju, ale sám za pomoci státu ji tu nechci.

Za pár let totiž přijde někdo z těch pánů olympiádů a řekne, že se nějaká renomovaná konzultační společnost spletla a že to bude najednou stát tolik a tolik. V Anglii se taky takhle legračně spletli - o miliardu liber - to je prý 36 miliard korun. A najednou jsme zase někde jinde.

Jak ta číslíčka krásně skáčou, že ...