24.10.2020 | Svátek má Nina


FEJETON: Jak jsem šel nakupovat...

15.5.2012

Před týdnem jsem si šel udělat malý nákup do našeho supermarketu. Pár jogurtů pro prcka, nějaký chleba a trochu zeleniny. Nakoupil jsem a v klidu a pohodě vyšel z obchodu... A stála tam parta Rómů, vadili mi v cestě, proto jsem řekl: "Promiňte, dovolíte..." A co se nestalo, dovolili a pustili mě dál... A co se stalo pak.

Jeden z nich měl při mé cestě k autu dohonil, pozdravil a říká: "Když jste mě tak hezky pozdravil, nemohl byste..."

A já: "Ne nemohl, už jste to zkoušel párkrát minule..."

A on: "Aha, tak to jo..." A šel v klidu zase zpátky čekat na dalšího "hodného pána".

Tihle lidé tam stojí poměrně často a když je někdo pozdraví a projde okolo nich, hned ho dohoní, snaží se navázat kontakt a žádají peníze. Tenhle pán to na mě zkoušel už asi třikrát, že jsem ho tak hezky pozdravil a že jsem hezkej a hodnej pán apod.

A pak mě hned zkusí pumpnout o peníze na cigarety nebo nějaké pití atp. Proto nemají lidi rádi Rómy, ne proto, že mají jinou barvu pleti, ale proto, s jakou drzostí se snaží lidi obrat o peníze. Je mi z toho už moc smutno.

U nás ve vesnici bydlí taky pár lidí - Rómů. V klidu chodí do práce a starají se o rodinu, starají se o dům - lépe než já. Velmi slušní lidé, mám je moc rád, ale tyhle skupinky u supermarketů jim to kazí. Nejde o barvu pleti, ale o to, že normální člověk to prostě nezkusí, radši si jde ty peníze vydělat, protože takhle potupně o ně žebrat by se styděl...

To je jen takový malý příspěvek k té velké kampani, kterou teď prý všechna média proti Rómům pořádají. Myslím, že nepořádají, jen prostě informují o tom, co se děje.

Já lidi nedělím na černé a bílé, ale na ty, co se flákají, a na ty, co pracují. Na lidi, kteří si dokáží na svůj život vydělat, a na ty, kteří na to kašlou a házejí to na nás přes tu svojí odrhovačku o té věčné diskriminaci a rasismu. Stačí přestat postávat u supermarketů a začít někde pracovat a platit svoje účty za svůj život, za svoji existenci. Nic víc. Pak je budou mít lidi zase rádi.

Převzato z blogu se svolením autoraKnížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy
Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy

Chvíle strávené nad knížkou jsou pro děti velmi důležité. Pořiďte dětem adventní kalendář plný kouzelných vánočních příběhů. Zkraťte si čekání na...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.