Neviditelný pes

FEJETON: Jak jsem šel nakupovat...

15.5.2012

Před týdnem jsem si šel udělat malý nákup do našeho supermarketu. Pár jogurtů pro prcka, nějaký chleba a trochu zeleniny. Nakoupil jsem a v klidu a pohodě vyšel z obchodu... A stála tam parta Rómů, vadili mi v cestě, proto jsem řekl: "Promiňte, dovolíte..." A co se nestalo, dovolili a pustili mě dál... A co se stalo pak.

Jeden z nich měl při mé cestě k autu dohonil, pozdravil a říká: "Když jste mě tak hezky pozdravil, nemohl byste..."

A já: "Ne nemohl, už jste to zkoušel párkrát minule..."

A on: "Aha, tak to jo..." A šel v klidu zase zpátky čekat na dalšího "hodného pána".

Tihle lidé tam stojí poměrně často a když je někdo pozdraví a projde okolo nich, hned ho dohoní, snaží se navázat kontakt a žádají peníze. Tenhle pán to na mě zkoušel už asi třikrát, že jsem ho tak hezky pozdravil a že jsem hezkej a hodnej pán apod.

A pak mě hned zkusí pumpnout o peníze na cigarety nebo nějaké pití atp. Proto nemají lidi rádi Rómy, ne proto, že mají jinou barvu pleti, ale proto, s jakou drzostí se snaží lidi obrat o peníze. Je mi z toho už moc smutno.

U nás ve vesnici bydlí taky pár lidí - Rómů. V klidu chodí do práce a starají se o rodinu, starají se o dům - lépe než já. Velmi slušní lidé, mám je moc rád, ale tyhle skupinky u supermarketů jim to kazí. Nejde o barvu pleti, ale o to, že normální člověk to prostě nezkusí, radši si jde ty peníze vydělat, protože takhle potupně o ně žebrat by se styděl...

To je jen takový malý příspěvek k té velké kampani, kterou teď prý všechna média proti Rómům pořádají. Myslím, že nepořádají, jen prostě informují o tom, co se děje.

Já lidi nedělím na černé a bílé, ale na ty, co se flákají, a na ty, co pracují. Na lidi, kteří si dokáží na svůj život vydělat, a na ty, kteří na to kašlou a házejí to na nás přes tu svojí odrhovačku o té věčné diskriminaci a rasismu. Stačí přestat postávat u supermarketů a začít někde pracovat a platit svoje účty za svůj život, za svoji existenci. Nic víc. Pak je budou mít lidi zase rádi.

Převzato z blogu se svolením autorazpět na článek