22.10.2020 | Svátek má Sabina


POLITIKA: „Stop Babiš“ není program, pane Fialo

8.8.2019

ODS se rozhodla, že osloví politické subjekty „konzervativně liberálního“ zaměření a nabídne jim spolupráci před parlamentními volbami 2021 s cílem porazit ANO Andreje Babiše. Jak je vidět, někteří se zkrátka nepoučí...

Zprávu o návrhu ODS přinesla před čtrnácti dny média (zde). Citují přitom, kromě jiného, tato slova pana Fialy: „Chci sestavit vítězný tým, abychom porazili Andreje Babiše (ANO) ve volbách do Sněmovny 2021. Abychom mohli udělat nutné reformy – v boji s byrokracií, ve školství, v digitalizaci, v penzích, abychom snížili daně. Abychom konečně stavěli dálnice. Zkrátka abychom překonali současnou bezobsažnou politiku, marketingové šílenství, vládní bezradnost a rozdávání a posunuli naši zemi mezi nejlepší na světě.

Tedy zase jen opakující se tisíckrát omleté řeči o boji s byrokracií, reformách všeho možného, snižování daní a výstavbě dálnic. Kolikrát jsme to už jen slyšeli? A kolikrát pod dojmem těchto vzletných hesel dostala ODS mandát zmiňované reformy uskutečnit? A kolikrát ho promarnila?

Snad aby ODS zakryla vyčpělost oněch prázdných frází, rozšiřuje nově seznam svých volebních cílů o heslo „porazit Babiše“. Tedy ne nepodobné provařenému „Stop Babiš“, které už téměř dva roky hlásá se svými souputníky z bývalého demobloku (formálně už sice neexistuje, ale tohoto označení se nejspíš jen tak nezbaví) doufajíce, že tím veřejnost zaujme. Marně. Alespoň podle toho, co ukazují průzkumy voličských preferencí. A tak je záhadou, který rarášek jim pošeptal, aby toto motto použili jako sjednocující prvek předvolební spolupráce. Možná, že sám pan Babiš. Ten se totiž musí při pohledu na umíněnost demobloku, s kterou se protibabišovské rétoriky drží, tetelit blahem. A nejspíš už před zrcadlem piluje svoji roli „mučedníka“ bojujícího proti všem. Nutno uznat, že je v ní excelentní.

Ono je sporné i ono panem Fialou použité označení potenciálních spojenců jako „konzervativně liberální“ síly. Nějak mi uniká, co je „konzervativního“ třeba na TOP 09, nebo na STAN. Podle mne jde totiž o přímo vzorové „progresivisty“. A KDU-ČSL? Ta jako by si nemohla vybrat, na kterém koni chce cválat. Ze zkušenosti ale víme, že obvykle na tom, který směřuje k prebendám. A na štíru s „konzervatismem“ je dle mého soudu už řádku let i samotná ODS. Jinak by totiž jen těžko zaslepeně hlásala „prozápadní směřování“ v době, kdy je „západ“ postupně čím dál silněji ovládán socialistickými, multikulturními, genderovými a zelenými fanatiky. Tedy právě těmi, kterým je vše „konzervativní“ trnem v oku.

Ale zpět k předvolební spolupráci „konzervativně liberálních“ stran. Šanci na úspěch tohoto záměru snižuje i to, že podle průzkumu budou jak TOP 09, tak STAN i KDU-ČSL rády, když do příštího parlamentu s odřenýma ušima vůbec proklouznou. A moc dobře si uvědomují, že aby měly jakous takous šanci, musí být hodně vidět a „prodávat“ především svoji značku. A to jde v rámci jakéhokoliv, byť neformálního, předvolebního bloku hodně špatně. Nehledě na to, že zbytky jejich voličů rozhodně nepotěší, pokud by kvůli tomu musely dělat programové kompromisy. Tedy škrtnout ty body, kterými se strany původně chtěly od svých názorově podobných politických konkurentů, ovšem nyní předvolebních spojenců odlišit. Je docela možné, že by kvůli tomu zvažovali jejich voliči svoji podporu a je otázkou, jak by se nakonec rozhodli. Kdepak. Tohle si nikdo z téhle trojky nelajzne.

Z neznámých důvodů se v médiích psalo i o tom, že podobnou předvolební spolupráci předem vylučují Piráti. Jak vůbec mohl někdo přijít na takový nesmysl, že by to mohlo být naopak? Vždyť je to parta progresivistických levičáků non plus ultra. A s demoblokem se opravdu nemůžou shodnout na ničem jiném než na „Stop Babiš“. Ovšem na rozdíl od něj moc dobře vědí, že to není žádný program a že je třeba voličům nabídnout víc.

Takže tu podle mého máme docela bizarní situaci. Výzvu ke spolupráci „konzervativně liberálních“ stran, přičemž mezi čtyřmi potenciálními spojenci žádní „liberální konzervativci“ nejsou. To je pikantně okořeněno tím, že tři z nich by to mohlo stát sesle v příštím parlamentu. A spojovat je má heslo „Stop Babiš“, kterým se už téměř dva roky snaží marně zaujmout veřejnost. Tyto strany mohly už dávno zjistit, že „Stop Babiš“ není žádný program. Otázkou je, zda to někdy dojde panu Fialovi. Případně kdy dojde jeho kolegům z ODS, že jemu to jen tak nedojde...

Převzato z blogu se souhlasem autorkyKnížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy
Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy

Chvíle strávené nad knížkou jsou pro děti velmi důležité. Pořiďte dětem adventní kalendář plný kouzelných vánočních příběhů. Zkraťte si čekání na...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.