28.10.2016 | Den vzniku samostatného československého státu


28.10.2016 Státnické slovo

Slovenský prezident Andrej Kiska ocenil vznik Československa jako základu samostatné slovenské státnosti. „Díky Československu mohlo Slovensko projít částí cesty, kterou jiné země procházely staletí,“ řekl doslova. Je to myšlenka, kterou snadno přijmeme a přitakáme jí. To proto, že nejsme Slováci.
více


27.10.2016 Kolotoč kolem schodku

Velká sněmovní bitva je kolem schodku rozpočtu na rok 2017. Ten letošní rozpočet zřejmě skončí přebytkem, protože se vládě nepodařilo uplatnit peníze z fondů unie. Ministr financí Babiš to interpretuje tak, že se příznivě projevila buzerace zvaná kontrolní hlášení. Teď ale jde o rozpočet na rok...
více


26.10.2016 Dokument hanby

V turbulenci kolem Jiřího Bradyho by se nemělo zapomenout na podstatný problém, totiž na kapitulantské prohlášení čtyř ústavních činitelů, kteří se nahrbili před Číňany ještě hlouběji, než byl donucen Hácha v Mnichově.
více


25.10.2016 Vládou to prošlo

Ministři souhlasí s tím, aby si v homosexuálních párech mohl partner osvojit biologické dítě druhého partnera. Je to tedy bizarní termín, to biologické dítě, ale netřeba si nad tím lámat hlavu. Znamená to, že když má žena dítě a žije v partnerském vztahu s jinou ženou, nový zákon, zdaleka ještě...
více


24.10.2016 60 let od povstání Maďarska

Před šedesáti lety povstali Maďaři proti komunistickému režimu ve své zemi. Výročí je široce vzpomínáno i u nás, připomíná se i poznaňské povstání z června téhož roku. Je škoda, že se nepřipomíná plzeňské povstání z 1. června 1953.
více


22.10.2016 Od Brežněva poprvé

Titulek je to nadnesený, ale dnes už to jinak nejde, titulek prodává. Prohlášení čínské ambasády je ale bezpochyby nejdrzejší akt vměšování do svrchovanosti našeho státu od dob, kdy Leonid Brežněv a jeho okolí připravoval výměnu politické reprezentace a nastolení okupačního režimu. Rovnítko mezi...
více


21.10.2016 Vstříc temný zítřkům

Výkonný výbor TOP 09 odsoudil Miroslava Kalouska do funkce kormidelníka Titaniku až do vítězství v parlamentních volbách. Po čtyřhodinové debatě výbor přivázal Kalouska ke kormidlu v poměru tři ku jednomu. Během jednání psali a posílali Kalouskovi svoje názory anonymně na papírky. Lze si...
více


20.10.2016 Čichací komise schváleny

Nově schválený zákon o dohledu nad spalinami v domácnostech budí pozornost, kritiku i posměch. Je to dáno tím, že my Češi strašně rádi kritizujeme a posmíváme se a taky rádi smrdíme.
více


19.10.2016 Jen se nepodělat

Nebát se a nekrást, tohle sice Masaryk nikdy neřekl, ale traduje se to a v české politice se to nějak moc nedaří prosadit. Kradení nechme stranou, to hlídá Babiš z výše Čapího hnízda, ale na téma bání zahudla naše politická reprezentace tklivý trylek. Jde o setkání Daniela Hermana a dalších lidovců...
více


18.10.2016 Komunisté a NATO

Sociální demokraté dali najevo, že by nebyli proti účasti komunistů na vládě, kdyby se vzdali odporu proti unii a NATO. Je to kuliferdální podmínka. Je to jako kdyby abatyše nabídla holkám z nevěstince, že je přijme do kláštera, když přinesou osvědčení od gynekologa, že jsou panny.
více


17.10.2016 O majetek církve

Když se u nás řekne církev, přece jen to popřád ještě znamená především církem katolická. To je důsledek bitvy na Bílé hoře a můžeme se dohadovat, jestli je to dobře nebo špatně.
více


15.10.2016 Rekordní neúčast, rekordní úspěch

Volební účast patnáct a něco procent, to je zatím nejhorší výsledek v senátních volbách. Pět lidoveckých senátorů a dva senátoři s plackou KDU-ČSL, to je úspěch, který nechává hluboko za sebou i druhou nejúspěšnější formaci, tedy hnutí ANO s třemi senátory.
více


14.10.2016 Druhé kolo

Soudě z prozkoumání zpravodajských webů se žádné druhé kolo senátních voleb dnes nezahajuje. Pokud se dostaví jeden volič z pěti, bude to velký úspěch, slyším předpovědi. Je to ale škoda a taky chyba, že se lidi o senátní volby nezajímají.
více


13.10.2016 Volby pokračují

My se z těch voleb nevymotáme a bude to trvat dlouho, nejdřív parlamentní, pak prezidentské, jedny se prolíají do druhých. S touto vidinou na mysli vystupuje ministr vnitra Chovanec, když nabádá stranu, jíž je místopředsedou, aby se usmířila s ryzím sociálním demokratem Milošem Zemanem.
více


12.10.2016 Debata o zradě voličů

Ondřej Neff
Ani týden neuplynul od krajských voleb a už tu máme téma, které ovlivní volby příští, parlamentní. A ty jsou za rohem, vánoce jsou na krku, pak se překulí Silvestr a už tu pojede kampaň.
více


11.10.2016 Právo vítěze

První vyhrání z kapsy vyhání, praví české karbanické přísloví. Platí i pro politiku, někdy a někde. Zdá se, že určitě v Hradeckém kraji, kde vyhráli anonisté s 25,18 procenty a teď to vypadá, že budou civět do zdi.
více


10.10.2016 Vyhráli všichni

Neděle byla věnována zpytování výsledků krajských voleb. Zpytovali i předáci politických stran a ti předáci, co volby projeli, došli k skvělému zjištění. Oni mají voličů dost, vidlema je můžou nakládat, jenomže zůstali doma.
více


7.10.2016 Máme tu volby

Nejsou to volby se zásadním celostátním významem, ale naproti tomu jsou mnohem významnější, než jak by naznačovala malá volební účast. Ta zatím je po přečtení necelé poloviny hlasů někde na 33 procentech a to je méně než minule. Škoda. Kraje si postupem času vybudovaly pozici jakýchsi států ve...
více


6.10.2016 Co s nimi?

Pár dní před volbami se přihlásili ekologisté o veřejnou pozornost. Do voleb nevstupují přímo, mají svoji Stranu zelených s nepříliš významnou podporou. Vylezli na chladicí věž momentálně odstavené elektrárny Chvaletice. Aby mohli vyvěsit reklamní nápis, slanili po stěně věže a vyvrtali dírky, aby...
více


5.10.2016 Hašek kontra Jančura

Pivo Bernard se tentokrát drží strany politického zápasu (copak, Stanislave, že by vyschla invence, byla by to škoda), do útoku vyrazily Autobusy Jančura. Pan šéf polepil kus Moravy billboardy, na kterých je fotka Michala Haška s nápisem Kdo lže, ten krade.
více


4.10.2016 Cimrman for ever

Výročí první zmínky o Járovi Cimrmanovi je už za námi, nicméně myšlenka cimrmanovská není jako jiskra, která zhasne krátce po škrtnutí. Přehoupla se ze září do října. Ve chvíli, kdy usedám, abych napsal úvodník, v televizi hrají cimrmanovské Dobytí severního pólu. Otevírám zpravodajské weby. A čtu.
více


3.10.2016 Proč to ti lidé dělají?

Dva evropští předáci se předhánějí v nesmyslech. Maďarský premiér Orbán spískal referendum o kvótách v Maďarsku a český prezident Zeman bude stěhovat ekonomické migranty do Řecka. Praktický smysl jedno i druhé nemá, výsledkem je pouze leštění ega.
více


1.10.2016 Daří se nám dobře

Zatímco se média zabývají mediálními fláky, jako je neubrzděný vlak v New Jersey, někde v koutku zpravodajství se krčí informace o tom, jak dobře se nám daří. Není to zajímavé. Lidé chtějí slyšet, jak je všechno špatně.
více


30.9.2016 Sobotka úkoluje Mayovou

Titulek hodně zlehčuje celou tu věc. Premiér Sobotka se obrátil na britskou premiérku Mayovou a požádal ji, aby ho informovala o opatřeních, jež britská vláda učiní, aby ustaly útoky proti cizincům v Británii usazených. Není to jen předvolební natřásání, s podobným úkolníčkem se na Mayovou obrátili...
více


29.9.2016 Chovanec do Berlína

Nepřijmeme nikoho bez bezpečnostní prověrky – a přijmeme jen toho, kdo k nám bude chtít, řekl novinářům o migrantech ministr vnitra Chovanec před tím, než odcestoval do Berlína. Tam bude jednat s německým ministrem vnitra de Maiziérem. Je to v podstatě konstatování, že si Česká republika hodlá...
více


28.9.2016 Očekávání před volbami

Před volbami se dá očekávat cokoli. Třeba že ministerský předseda bude úkolovat ministra dopravy z koaliční konkurenční a dlouhodobě vítězné strany, aby stát i v dalších letech přispěl na opravy krajských silnic. Premiér je znepokojen, píše v otevřeném dopisu.
více


27.9.2016 Clintonová a Trump

Na tomto místě se zabýváme spíše vnitropolitickými než světovými událostmi, jenže televizní duel Clintonová–Trump za situace fifty fifty může mít dosti značné důsledky pro Ameriku a potažmo i pro celý svět. Duel začne ve tři ráno našeho času a Pes vychází po půlnoci, řešit se to dá jenom tak, že to...
více


26.9.2016 Rozumní Švýcaři

Je to častý argument zastánců referend coby vyššího stádia demokracie. Podívejte se na Švýcary, jak jim to funguje! V neděli měli zase referendum, dokonce tři referenda.
více


24.9.2016 Přírodní zákon

Ve středověku se věřilo, že se blechy rodí ze špíny. Dnes už víme, že tomu tak není, nicméně se z přítmí noří další vývojová teorie, která čeká na vědeckou oponenturu, že totiž pitomost plodí ještě větší pitomost. S rozvětvenými následky.
více


23.9.2016 Nejlepší ze všech světů

Zdá se, že se rýsuje recept, jak vybudovat ráj. Pořád budou nějaké volby a v rámci předvolebního snažení všichni dostaneme přidáno. Ono to tak skoro je. Volby do senátu, do jeho třetiny, jsou každé dva roky. A jak se to tak schází, volby do parlamentu a volby místní a volby krajské, pořád jsou...
více


22.9.2016 Ztráta důvěry

Záhadná slova o příchodu velkých změn a ztráty důvěry od předsedy Evropské rady Donalda Tuska vyvolala pozornost, podle nátury pohněvanou, jinde pobavenou. Tusk konstatoval, že lidé ztrácejí v evropské instituce důvěru. To je postřeh jistě trefný, ono to tak bezesporu je. Spory mohou nastat v...
více


21.9.2016 Úvaha pomníková

Slyšel jsem ráno v rádiu, že se stěhuje socha Klementa Gottwalda z Příbrami do Alšovy jihočeské galerie. Sochu jsem nikdy neviděl, ve vzpomínce mám aféru z roku 1978. Tehdy socha stála někde v Příbrami a odpálil ji horník Ondřej Stavinoha. Vyfasoval za to devět let. Ptali se ho, jestli tu sochu od...
více


20.9.2016 Má smysl ještě mluvit o nezaměstnanosti?

Firma by jela na plný plyn, kdyby měla dost lidí. Škodovka jde do kolen, protože má úspěch, mohla by víc, nemá lidi. Má tedy ještě smysl mluvit o nezaměstnanosti?
více


19.9.2016 Naši furianti

Na Babiše ušili Lex Babiš pěkně před volbami a on někde vyštrachal miliardy na to, aby mohl přidat chudákům důchodcům tři stovky měsíčně. Já vám ukážu, pacholci, to je jeho vzkaz koaličním partnerům. Vy máte pod palcem sněmovnu, ale já mám pod palcem prachy!
více


17.9.2016 Co se (ne)stalo v Bratislavě

Jednou možná budou historici bádat nad náhodou, že Slovensko bylo zrovna předsednická země unie, když předáci unie konstatovali zásadní krizi. Na zasedání sedmadvacítky v Bratislavě nedošlo k ničemu přelomovému, nebyla uzavřena žádná dohoda nebo smlouva nebo směrnice. Pokud ale neklame zrak, vypadá...
více


16.9.2016 Bude to ještě zajímavé

Lex Babiš prošel dolní komorou parlamentu a dá se čekat, že ho schválí i senát, ve kterém nemá ANO velkou oporu. Musí ale přeskočit jednu laťku a ta je na Hradčanech.
více