24.7.2017 | Svátek má Kristýna


24.7.2017 V Lánech o rozpočtu

Prezident Miloš Zeman jednal v neděli v Lánech s ministrem financí Ivanem Pilným a Andrejem Babišem o chystaném rozpočtu na rok 2018. Výstupů z jednání není mnoho, nic oficiálního. Na tom není nic divného, šlo jen o konzultativní schůzku. Podle útržků informací se dá soudit, že se zde jednalo o...
více


22.7.2017 Ústavní soud a Polsko

Na webu Ústavního soudu lze dohledat společné prohlášení k situaci v Polsku. Podepsaly je významné osobnosti, předsedové soudů Ústavního, Nejvyššího a Nejvyššího správního, dále pak nejvyšší státní zástupce a veřejná ochránkyně práv. Poslední změny, k nimž došlo v Polsku, charakterizují jako kroky,...
více


21.7.2017 V loji může být každý

Soudní při je těžké, ba nemožné posuzovat za stavu, kdy na jednu věc mají dva právníci tři právní názory. Další kolo líčení proti tragické dvojici Nečas - Nagyová jen posiluje pocit, že jsme svědky, avšak i aktéry absurdního dramatu.
více


20.7.2017 Lidovci a STAN

Ústup lidovců od společného projektu STAn pochopitelně vyvolal nevrlou reakci starostenské strany. V komentářích se objevily i obvyklé hlášky o podlosti lidovců. Reakce Starostů je racionální, ovšem i krok lidovců má rozumné důvody.
více


19.7.2017 Pokus, který se nepovedl

Průzkumy veřejného mínění prokázaly, že projekt volební koalice lidovců a STAN není životný. Desetiprocentní hranice je pro takovou sestavu neuskutečnitelná. To je prosté konstatování faktu a nic dalšího z toho neplyne.
více


18.7.2017 Prasečí detektivka

Už před několika dny se v médiích objevila domněnka, že africký prasečí mor k nám někdo zavlekl. Teorii opakoval ministr zemědělství Jurečka, který je momentálně v Bruselu a brečí tam, aby unie zatrhla švindlované potraviny a unifikovala celounijní kvalitu.
více


17.7.2017 Ten ano, ten ne, ten pryč

Je to takové jakési evropské rozpočítadlo typu ententýky. Evropské vedení svou strnulou ideologickou pozicí zavinilo brexit, Británie tedy jde pryč a je vidět, jak to skřípe a jak se to nedaří: nejvýrazněji o rozpacích svědčí pokus Theresy May s předčasnými volbami, svou trapností připomínající...
více


15.7.2017 Archeologové v Letech

Je to jako zápas ve volném stylu, jednou jsou navrchu jedni, podruhé druzí. Jde o kauzu Lety. Všimněte si malého, leč významného posunu, už se nemluví o nacistickém sběrném či koncentračním táboru, ale o protektorátním táboru. Je to poselství jasně čitelné: Češi jsou rasisté posílající Cikány do...
více


14.7.2017 Sdružování

Tyhle volby jsou trochu jako Thriller Michaela Jacksona blahé paměti: mrtví vylézají z hrobů. A dokonce se sdružují.
více


13.7.2017 Vládní Waterloo

Parlament dobíhá do finiše – a stačil shodit dva významné návrhy, kariérní řád pro učitele a zákon o ochraně památek. Tady se ale ukazuje síla parlamentarismu a síla demokracie: než schválit nesmysl, nechť se řízení protáhne a probere znovu a z jiných úhlů.
více


12.7.2017 Tak je nakopejte do písk!

Tématem dne bylo zjištění, že řetězce prodávají značkové potraviny v horší kvalitě, než se prodávají na Západě a navíc že ty šmejdy jsou mnohdy dražší. Navíc že nejde jenom o potraviny, ale taky o prášky na praní.
více


11.7.2017 Bouře kolem burkin

V Čestlicích u Prahy je akvapark a tam vypukla mela kolem muslimek v burkinách. Burkiny, to jsou ty celotělní chaláty, už kolem toho byl povyk na plážích ve Francii. Akvapark burkiny toleruje, lidi se bouří: ono totiž než vlezete v akvaparku do vody, musíte si celé tělo ve sprše umýt mýdlem.
více


10.7.2017 Hora bez myši

Monstrózní hamburská exhibice států G20 nezavdává důvod k použití úsloví o hoře, která porodila myš. Tahle hora byla totálně neplodná a neporodila ani blechu, natož myš.
více


8.7.2017 To jsou ty paradoxy

To jsou ty paradoxy, pane Vaněk, to je asi nejhlouběji vžitý citát z Václava Havla, zatímco slogan o pravdě a lásce devalvoval do politického kýče. Na případu Petra Hanzlíka opravdu najdeme víc paradoxů než pravdy a lásky.
více


7.7.2017 G20 pod hrozbou násilí

Vítejte v pekle, hrozí demonstranti účastníkům summitu G20 a slibují, že jednání rozloží. Akce tohoto typu nesou všechny znaky teroru a jsou pokračováním toho, co přineslo v průběhu dvacátého století strašlivé ovoce.
více


6.7.2017 Trump v Polsku

Konzervativní Polsko tone v blaženosti, protože je první unijní zemí, již nový americký prezident navštěvuje. V této souvislosti je dobré si připomenout, jak jsme si s Poláky blízcí a o co víc vzdálení.
více


5.7.2017 Třetí síla pro Drahoše

Třetí síla je pro Drahoše v prezidentských volbách, což může favorizovaného kandidáta potěšit, ovšem s tou výhradou, že nevíme, zda ta třetí síla existuje. Jde o projekt předvolebního spojenectví lidovců a starostů.
více


4.7.2017 Na Macrona pozor

Nově zvolený francouzský prezident Macron, parlamentními volbami posílený silnou oporou poslanců, upoutal na sebe pozornost programovým projevem. Pronesl ho ve Versailles, v sídle francouzských králů. Byl to projev takzvaně koncepční, kdy narýsoval tlustými výraznými čarami obrysy budoucnosti....
více


3.7.2017 Zaorálkovo NE referendu

Důrazně se proti referendu o vystoupení z Evropské unie vyjádřil volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek a ve té věci ho před televizními kamerami podpořil i předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Svědčí o naprosté nezodpovědné bezskrupulóznosti Miloše Zemana, že tuhle myšlenku vůbec nastoluje, třebaže...
více


1.7.2017 Zaorálkova vize

Zatímco Andrej Babiš vnímá správu veřejných věcí jako firmu, Lubomíru Zaorálkovi je bližší pojetí bojiště. Psycholog by k tomu řekl více, proč právě v Zaorálkovi, prezentovanému v roli jemného intelektuála, jsou obrazy válečné vřavy tak blízké.
více


30.6.2017 Pijte pivo Bernard

Pro Británii to byla zkouška, zdali je pořád ještě svobodná – zda v BBC zůstane Top Gear. Dokud to byl Top Gear s Jeremym, Richardem a Clarksonem, byla to Británie Beatles a Frost over England. Pak Jeremyho Clarksona vyhodili kvůli trapné zámince sporu o spálený biftek a je to Británie trapných...
více


29.6.2017 Myš v koutě

Překvapivě velkou většinou schválila poslanecká sněmovna ústavní zákon týkající se zbraní. On se jinak než takto mlhavě nedá charakterizovat. Z principu jde o to, že – pokud návrh schválí senát a podepíše prezident - právo držet zbraň bude zakotveno v ústavě.
více


28.6.2017 Stavební zákon do finále

Novelu stavebního zákona přes námitky senátu schválila poslanecká sněmovna a nastane fáze asi finální, podpis prezidenta republiky Miloše Zemana. Jeho postoj k aktivistickým formacím je dobře známý například ve vztahu k Šumavě, a dá se tudíž čekat, že novelu podepíše.
více


27.6.2017 Babiš a Cimrman

V těchto dnech vešlo ve známost, že se Andrej Babiš zasloužil o vítězství Emmanuela Macrona v prezidentských, posléze parlamentních volbách. Poradil mu: „Emane, nikoli strana, ale hnutí je ta správná správná cesta, a teď táhni (francouzsky En marche)!“ Macron poslechl a vyhrál. Teď se ukáže, že...
více


26.6.2017 Čekání na Microna

Nemusíme mít hned Macrona, stačil by nějaký Micron, povzdechl si v televizi Václav Klaus. On už dávno není nejen první, ale vůbec žádná hvězda v české politice. Ne snad, že by ztratil důvtip a rozhled a schopnost konceptu, zato ztratil kontakt s politickou realitou a schopnost tvořivé komunikace s...
více


24.6.2017 Lidovci bez obalu

To je lidovecká metoda v čisté podobě – přihrbit se, podlézt, proklouznout a šup do teplíčka. Pavel Bělobrádek běduje, že jsme nepřijali o deset uprchlíků navíc a byl by s Bruselem klid. To je přesně metoda, které se říká švejkování.
více


23.6.2017 Přituhuje

Francouzský prezident Macron si dal záležet na to, aby partnerský stát v EU urazil slovy, že se chová jako v samoobsluze. Důvod? Odmítli jsme přistoupit na alibistické opatření Bruselu „přijetí usnesení o opatření“ a přijali jsme jen 12 uprchlíků, namísto abychom přijali 16 (nebo pětadvacet?)...
více


22.6.2017 Pilný odchází

Sotva přišel na předscénu, do kuželu nejsilnějších reflektorů, sebral se a odešel – Ivan Pilný, nasazený ANO na místo ministra financí. Hned po nástupu se choval sympaticky, prohlášil, že je skrblík, a dával najevo sebevědomí matadora, který se dostal k vysokým metám svými schopnostmi pracovními,...
více


21.6.2017 Pračka jede

Pocit soucitu se mísí s ošklivostí pohledu na nelítostné kolo soudní mašinérie, která mele padlého politika a jeho původně milenku, nyní manželku. Ulila se ze soudu pod záminkou nemoci a nechala se nachytat na Klausových narozeninách, proto je teď propírána v médiích a snad to bude mít i soudní...
více


20.6.2017 Jak to bude s ČSSD

Lubomír Zaorálek má za sebou první kroky na veřejnosti v nové roli hlavní tváře sociální demokracie v nadcházejících volbách. Jeho vystupování je zásadně opačné než nudný mečivý tón litanií Bohuslava Sobotky.
více


19.6.2017 Vrať se do politického hrobu

Je to příběh smutný i komický - návrat Jiřího Paroubka do sociální demokracie. Možná, že by se odehrával v jiném tónu, kdyby Paroubek tiše podal přihlášku v Cerhenicích s podotkem - bylo mi s vámi dobře, rád bych byl s vámi opět, odpusťte mi, co jsem prováděl. Jenže on to prezentuje, že chce...
více


17.6.2017 Vejprask Štěchovi

Nedalo se čekat, že hned po ustavení triumvirátu sociální demokracie nastane ve straně shoda: šéf senátu Milan Štěch se veřejně vyjádřil pro to, aby soukromníky vyhnali bičem daní od jejich koryt a nahnali je ke strojům ve fabrikách.
více


16.6.2017 Spravedlnost v politice

Milan Chovanec v nové roli předsedy sociální demokracie prohlásil, že kdyby byla spravedlnost, měla by sociální demokracie podporu 40 procent voličů. Přirozeně, že je to zkratka a nesmysl, nicméně stojí za to se nad touto myšlenkou zastavit. Co je to spravedlnost v politice?
více


15.6.2017 Začali lží

My nejsme žádný triumvirát, prohlásil Lubomír Zaorálek, když trojice ve složení jeho samého, Bohuslava Sobotky a Milana Chovance oznámila, že v peřejích voleb povedou lodici sociální demokracie ve třech. Čili v triumvirátu.
více


14.6.2017 Různoběžky

Tak už je to jasné, Evropská komise zahájila kárné kroky proti Česku, Polsku a Maďarsku kvůli nepřijímání migrantů. Nevrlá reakce napříč českými politickými stranami je ojedinělá. Zvolna se vracíme o více než sto let zpátky. Jsme tu zase my a oni, tehdy Vídeň, teď Brusel. Přitom jádro sporu je do...
více


13.6.2017 Sobotka zítra s hlavou na špalku

Stranické grémium sociální demokracie se bude zabývat aktuální politickou situaci, zní oficiální sdělení přesně v duchu partajnického ptydepe. Čím jiným by se mělo sakra zabývat než aktuální politickou situací? Proč sdělovat lidem takovou jalovost?
více