USA: Předvolební podivnosti, obtížnosti
Jakékoliv volby zpravidla doprovází tvrzení o jejich důležitosti. Tentokrát to nejspíš bude událost unikátní, za účasti voličů, jejichž inteligenci - slovy proslulého publicisty Henry Louis Menckena (1880-1956) - nelze zcela dostatečně podceňovat.
Napřed tedy jakési seznámení s druhem zájemců o uchopení se moci. Napřed strana Demokratická, která posledních osm let sídlí v Bílém domě pod komandem pseudoAfro-Američana Baracka Husseina Obamy, vítěze ve volbách, v nichž se mu podařilo zdolat Hillary Clintonovou, předchozí první dámu USA, choť jejího manžela Billa, rovněž adresou v téže prezidentské rezidenci. Vítězný Obama, přemožitel Hillary, ji ale obdařil příležitostí stát se součástí jeho vlády v roli ministryně zahraničních věcí (State Department). To ji ústavně povýšilo na čtvrté nejvyšší místo v mocenské hierarchii (prezident, viceprezident, předseda Sněmovny reprezentantů, State Department).
Opoziční strana Republikánů, standardně označovaná písmeny GOP (Grand Old Party), je spojená s jménem zakladatele Abrahama Lincolna, prezidenta nejznamenitějšího. Republikáni tentokrát započali své usilí o získání Bílého domu s počtem sedmnácti zájemců, z nichž patnáct politicky již důkladně zaangažovaných buď v roli zákonodárců (kongresmani, senátoři), nebo v moci výkonné (guvernéři jednotlivých států). Ti dva outsideři byli jednak Ben Carson, černošský lékař, proslulý chirurg, jemuž bych bez váhání dal svůj hlas, a jednak Donald Trump, ročník 1946, miliardář, který tuze zbohatl v oblasti investic s nemovitostmi. Ženat celkem ̈třikrát, jeho první manželkou byla naše česká či spíš moravská Ivana ze Zlína, dříve Gottwaldov.
Trump se téměř před jedním rokem ozval s oznámením o svém zájmu získat tuto nominaci na prezidentský úřad. Na rozdíl od své konkurence v řadě profesionálních politiků se netajil svým bohatstvím, jehož velkou je výhoda, že se nemusí spoléhat na štědrost sponzorů, což je nikterak příjemný úděl takových prosebníků. Trump se současně pustil do tématiky, jíž se ostatní konkurenti obezřetně vyhýbali - jeho ostré zatracování zahraničních iniciativ, zbaběloučkých kompromisů v diplomatickém vyjednávání, nehorázných ústupků a tak dlouze dále a nevybíravě. Velmi mi imponovala jeho kuráž se pustit do zpravidla nikým jiným nedotknutelných témat jako jižní americká hranice v podobě ementálského sýra, kudy se valí stonásobné hordy ilegálních zájemců, pašeráků drog, vysoké procento zločinců. Tato jeho odvaha se ozvat mi imponovala, v jednom případě mě ale notně popudil, a sice svým nehorázným výsměchem senátorovi Johnu McCainovi, že za vietnamské války byl sestřelen a přežil řadu krutých let v zajetí.
Naprostá většina sdělovacích prostředků Trumpa deklasovala jako prázdného neschopného žvanila, který brzo odpadne. A všichni se zmýlili. I zdroj tak solidní jako britský týdeník The Economist se chabě strefoval. Příklad: Vydání s datem 7. května 2016, na obálce šašek s cylindrem na slonu, titul TRUMP’S TRIUMPH, AMERICA ̈S TRAGEDY. Redakčně citován takto: „Bude zabíjet rodiny teroristů, vybízí své podpůrce k násilí, má slabost pro divoké konspirativní teorie, podporuje ochrannou a ekonomicky negramotnou politiku, fantastickou a sobě škodlivou. Výsledek pro Ameriku katastrofální... Je to vskutku děsivý světový názor. Naštěstí Trump pravděpodobně volby prohraje. Dvě třetiny amerických voličů ho hodnotí nepříznivě... Je tu ovšem ale možnost, že by mohl vyhrát. Paní Clintonová se tolika Američanům nezošklivila jako pan Trump, ale množství jejího nepříznivého hodnocení je zdaleka vyšší než obvykle v případě prezidentských kandidátů... Triumf pana Trumpa nabývá podoby tragedie pro Republikány, pro Ameriku, pro zbytek světa.“ Proto se všeobecně předpokládalo, že v primárkách v oné konkurenci sedmnácti uchazečů Trump brzo hravě odpadne.
A ono ne. Začal vyhrávat jedno utkání za druhým. Ony mocné pilíře liberalismu jako New York Times a Washington Post se ve svých předpovědích značně ztrapňovaly. Začal jsem se rozhlížet po jedincích, o nichž jsem něco věděl, jejichž úsudku si vážil. A začali se objevovat. Například i někdejší rovněž kandidáti, lékař Ben Carson, guvernér státu New Jersey Chris Christie, též Newt Gingrich, bývalý předseda Sněmovny reprezentantů, který neváhal tohoto politického novice Trumpa hodnotit jako mimořádný talent, což již teď zřetelně potvrzuje.
- - -
Převládalo přesvědčení, že volební vítězství s velkou většinou hlasů pro konkurentku Hillary Clintonovou bude zaručeno. Má přece za sebou prakticky stoprocentní černošskou podporu (13 % národa) a rovněž vysoké procento podpory oněch tzv. Latinos. Jenže současně dochází ke snadno pochopitelnému oslabování Hillary šiků. Tato zcela první ženská kandidátka na svých vystoupeních dělá oprávněný dojem divadelní nastrojenosti, nepřirozenosti, kdy slova se rozcházejí s činy. Ono stálé zdůrazňování útrap globálního ženského plemena, jakoby jejím privátním břemenem, se stává prázdným klišé, již pozbylo svou někdejší přesvědčivou potenci. Spíš se pamatují její lži v souvislosti s Benghází, s jejím falešným vysvětlováním tamějšího vraždění Američanů, k němuž nemuselo dojít a Hillary se pak se svými lživými skazkami nemusela neúspěšně pokoušet z odpovědnosti svého rezortu se vyzout.
Politická profesionálka versus amatér, outsider. Bývalá první dáma země, povýšivší se na obhájkyni zájmů všech žen světa. Kandidátka Hillary se oprávněně těší velmi skrovné podpoře veřejnosti, v různých průzkumech veřejného mínění nepřesahuje jednu třetinu dosažitelných sympatií.
Proslulými se stalo její opakované pábení, že při přistání v Bosně byla cílem ostrostřelců, jímž vůbec nebyla. Nezapomenutelné je její tvrzení, že se rozloučila s Bílým domem jako nemajetná chudinka zcela bez haléře. Netrvalo dlouho a došlo k odhalení jejího stomilionového dolarového obohacení, za přečtení jakéhosi textu hned inkasovala čtvrt až půl milionu dolarů. Zájemce nechť znásobí 24krát a bude to mít v korunách.
Hillary již zaznamenala nejedno významné vítězství, jako například rozhodnutí odvolacího federálního soudu ve státě Severní Karolina. Trojice soudců - všichni prezidentem Obamou ve funci doživotně jmenovaní - zrušila platnost zákona, který vyžadoval předložit při volbách důkaz identity dostavivšího voliče. Důkaz totožnosti se všeobecně vyžaduje pro jednání v bankách, na úřadech, při vstupu do nemocnice, takto vylučuje pravděpodobnost podvodů, falešné identity, opakovaného hlasování, k nimž pravidelně dochází v tisících případech. Jinak ale rozhodli Obamou vybraní juristé: výslovným důvodem tohoto soudního rozhodnutí bylo zabránit údajné rasistické diskriminaci příslušníků menšin (které se musí jako kterýkoliv tvor prokazovat touto standardně vyžadovanou identifikací při jednání na úřadech, v bankách, nemocničních prostorách atd.). Takto zaručeným odstraněním diskriminace se ale umožňuje tisícinásobná jistota podvodů s angažováním hord ilegálně na americkém území se pohybujících. (Ve volbách 2008 prezidentský kandidát senátor John McCain prohrál zásluhou podvodu, v němž ultralevicová organizace Acorn zařidila falešné hlasování 75.000 neoprávněných voličů v onom státě North Carolina.)
Protikandidát Donald Trump se objevil jako jeden ze sedmnácti zájemců o nominaci na úřad prezidenta Republikánskou stranou. Jeho vystupování, manýrismus, spontánní způsob komunikace, jeho populismus se projevoval jako jeho plus, jakož i minus. Naprostá většina mediálních zdrojů jím opovrhuje, jeho nejsilnější podpůrná báze je v řadách bělochů s nižším vzděláním. Trump sice má hodně peněz, ale nikoliv zkušenost, organizaci, mediální podporu, jíž by mohl svou soupeřku převálcovat.
- - -
V jednom ze svých spontálních pojevů Trump obvinil Obamu, jakož i Hillary z jejich odpovědnosti za zrod ISIS, což naprostá většina mediálních zdrojů roztroubila jako důkaz jeho absolutní nezodpovědnosti. Tutéž Trumfovu zřetelnou nehoráznost obviněný prezident zmezinárodnil postěžováním singapurskému prezidentovi na oficiálním setkání na americkém území. Pořádná internacionalizace domácí záležitosti či pouze nehorázný drb a dostatečný důvod, aby Trump zmizel z politickeho obzoru?
Takový samozřejmý předpoklad se ale náhle začal rozplývat a započal ve značné výši a sice právě u zrodu tohoto vražedného sadistického útvaru ISIS, jehož zcela akurátní označení „radikální islám „ Bílý dům zakazuje. Ale o jeho zrodu a neblahém vlivu se podrobně v interview (Foreign Policy Journal) vyjádřil Michael Flynn, bývalý ředitel DIA (Defense Intelligence Agency), se specifickým obviněním Obamova prezidentského rozhodnutí podporovat povstalce v Sýrii, před čímž varovaly příslušné zpravodajské agentury. A doporučení z řad odborníků - včetně senátora Johna McCaina, ten svého politického volebního přemožitele z roku 2008 varoval. McCain rovněž nebyl jediný, kdo se domáhal, aby Američané na iráckém území zanechali posádku v síle 25.000 mužů, stejně tak jak je tomu v Německu a Jižní Koreji. To Obama vetoval, s výsledkem, že se v Iráku rozpadla vládní koalice, šíité se zmocnili vší moci, sunnité koalici opustili, stáhli se ze svého území, a impuls pro vytvoření ISIS tak byl učiněn.
. Jiné iniciativy zahájeny. Například Hillaryin manžel Bill byl jmenován čestným předsedou (Honorary Chairman) systému International Sharia School, řetězce škol se svým centrem v Dubaji. K tomuto druhu výchovy dochází ve 170 zemích, desetitisíce studentů získávají islámské vzdělání spolu se znalostí právního systému šaríja. Osmina rozpočtu jde na financování jihaddish activities neboli mezinárodního terorismu. Exprezident Clinton za své služby (návštěvy arabských vládců, zdůrazňování výchovy podle prosazovaných středověkých principů, neexistence práva pro ženy atd.) již inkasoval šest milionů dolarů ve prospěch obou manželů, tedy i prezidentské kandidátky prezentující se jako globální prosazovatelka práv žen všude ve světě.
V tisku se i objevila pro Clintonovic manželský pár nepříjemná zpráva, že pro roli viceprezidenta v letošním roce vybraný kandidát z Virginie, též bývalý misionář v Hondurasu, navrhoval, aby Bill Clinton kvůli svým pletkám s orální aktivistkou Monikou Lewinskou, rezignoval ze svého prezidentského úřadu podle precedentu, který učinil Richard Nixon.
To není jediná starost kandidátky Hillary. Navic se musí vypořádat se soudním příkazem dostavit se k výpovědi pod přísahou v záležitosti jejích závažných prohřešků týkajících se porušování zákona v souvislosti s emaily.
Udeřily i meteorologické nepřízně. Stát Louisiana zasáhly povodně tak značného rozsahu, že si vyžádaly evakuaci jedné třetiny všeho obyvatelstva státu, obrovské ztráty na majetku, poničených obydlí.
Na své kampani se značně podílející kandidát Trump odletěl do Louisiany na místě se seznámit s rozsahem způsobených ztrát. Obama pokračoval v pobytu na svých prázdninách, aniž by přerušil své golfové radovánky. Tak již v minulosti reagoval na události jako například na popravu, hlavy uříznutí významného židovského žurnalisty.
Trump pokračuje se svou kampaní, ve svých projevech zdůrazňuje své přesvědčení, že získá většinu hlasů černošského voličstva. Experti odhadují že i 20 procent takových hlasů by pro něj znamenalo volební vítězství.
Vskutku hodně podivný to kolotoč.
KONEC
Neoficiální stránky Oty Ulče