29.4.2024 | Svátek má Robert


USA: Možná příjemné překvapení před dveřmi

31.3.2016

Navazuji na svůj dřívější text (NP,19.1.2016) s názvem Hillary Clinton s doporučením každému nepříteli. Za svobodna Rodhamová, momentálně usilující stát se prezidentkou někdejší americké velmoci s písmeny USA.

Schopnost ignorovat realitu světa začíná již jejím nepříliš dívčím jménem Hillary, jehož se jí dostalo k poctě legendárního novozélanského horolezce: Edmunda Percifala Hillaryho (1919-2008). Ten jako zcela první v historii zdolal Mount Everest, nejvyšší horu na světě. Hrdinný výkon byl docílen v roce 1953, což údajně přimělo v roce 1947 narozenou Hillary, že se z ní stala Hillary.

Ledacos pozoruhodného následovalo. The National Laws Journal ji jmenoval mezi nejvlivnějšími americkými právníky, zásluhou jejího manžela Williama Jeffersona Clintona, bývalého prezidenta s tuze nepokojným poklopcem, byla i první dámou státu a v současné době je uchazečkou o znovunastěhování do Bílého domu v té naprosto nejvyšší možné funkci.

O takový triumf před osmi lety neúspěšně usilovala a její přemožitel Obama ji povýšil do významné funkce (State Department, ministryně zahraničních věcí). Během válečného chaosu na Balkáně světová media zaznamenala její interview po přistání v Bosně. Tam se stala cílem ostrostřelců, jenže žádný se nestrefil. Trefit se nemohl, poněvadž příležitost k úspěšnému zásahu umožněna nebyla, Hillary si drama vymyslela. V té době fiktivního nebezpečí dotyčná potenciální oběť byla kdesi jinde na recepci, kde pouze vybuchovaly špunty šampaňského.

Kdosi se posléze osmělil přeptat na takovou podivnost, na což otázaná poskytla vysvětlení, že původně po nebezpečném letu a jeho přistání byla unavena, což vedlo k onomu přeřeknutí (she misspoke). Ta se mohou podstatně lišit, jak potvrzuje stařičké židovské nedorozumění mezi obřezáním a vyřezáním, s předpokládanými neblahými důsledky. Hillary se sice mohla vymlouvat na původní únavu, která jí bránila rozlišovat mezi ostrostřelbou a šampaňským, jenže totéž nerozlišování připomínající onen proslulý precedent rozdílu mezi obřezáním a vykleštěním při několika dalších příležitostech s přesvědčením opakovala.

Když Clinton s chotí museli Bílý dům opustit, Hillary oznámila národu, že odcházejí jako naprostí nuzáci, bez haléře v kapse. Jenže takoví nuzáci s prázdnými kapsami si právě pořídili náramnou residenci ve státě New Yorku na luxusní adrese s indiánským jménem Chappaqva.

Právě jsem ponořen do zajímavého zdroje s názvem „Hillary Rodham Clinton: A History of Scandal, Corruption and Cronyism“, stran 29, vydavatel Liberty Guard, P.O. Box 96292, Washington, DC 20090-6292. Obsahuje šestnáct témat, každé s mnohonásobným kriminálním dopadem, k němuž v případě tohoto pozoruhodného manželského páru prozatím ani jednou nedošlo:

Zneužití federálního daňového úřadu IRS - Internal Revenue Service - k zásahu proti jednotlivcům a organizacím z hlediska Clintonových zájmů nepříjemně si počínajících. Mezi nimi i mnohé ženy, které si troufly zaprotestovat proti aktům znásilnění bývalým prezidentem, náruživým dobyvatelem. Hillary tyto žalobkyně zatratila jako nástroj mohutné pravicové konspirace.

Poskytnutí výjimek ze zákazu dodávek high technology do Číny a to za příspěvek 5 milionů dolarů do 1996 Clinton-Gore pokladny.

Hillary zásluhou správných konexí z investic na plodinové burze (cattle futures) si během devíti měsíců pomohla k dosažení stonásobného zisku (záležitost známá jako Cattlegate).

Pronajímání Lincolnovy ložnice 800 zájemcům, to s privátním výdělkem Clintonů ve výši 5,4 milionů dolarů. Bílý dům nepatřil Clintonům, je to majetek amerického národa.

Tzv. Whitewater scandal v roce 1996 vedl k vyšetřování činnosti Hillary v advokátní Rose Law Firm, z níž k údajnému nenalezení 115 stran dokladů se ztratilo vyúčtování (billing records), které ale v Bílém domě posléze postřehl tamější zaměstnanec.

O největší výkony bývalého údajného chudáka se zasluhuje bývalý prezident. Před 15 lety končil v této vrcholné funkci a od té doby si pomohl ke 150 milionům dolarů. V rozmezí let 2001 a 2012 učinil 13 projevů, v němž za každý inkasoval půlmilion dolarů. Jak by takové ocenění vypadalo v korunách?

- - -

Za zcela nejzávažnější lze pokládat dvě provinění této ambiciozní paní choti. Jedním je případ Benghazi, Libyje, kde 11. září 2012 ztratili svůj život čtyři Američané včetně velvyslance Christophera Stevense při teroristickém útoku na tamější konzulát. Bezpečnost diplomatických prostorů je v odpovědnosti State Departmentu, tehdy vedeném nynější prezidentskou uchazečkou. Dva dny po útoku Hillary, dostatečně obeznámena se skutečností tragedie, poskytla opakované oficiální prohlášení, že dotyčné zabití nezavinili autentičtí islámští teroristé (což by bylo ohrožovalo Obamovo znovuzvolení v nadcházejících pár týdnech), ale jakěsi anti-islámské video, které nikdo neviděl). Vyšetřovací výbor Kongresu se záležitostí zabýval - a jeho činnost snad nadále pokračuje. Bylo by obtížné si představit, že v normálně fungujícím státu po nehoráznosti takového provinilce by jeho politická kariéra nebyla stoprocentně pohřbena. ̈

Jejím druhým, ještě závažnějším proviněním je zneužití úřední tajné korespondence, což je prohřešek, vážné porušení zákona, které vedlo ke konci kariér významných osobností včetně dekorovaných generálů. Neblaze končila kariéra nejvíc zasloužilého generála Davida Petraeuse, který se provinil zanecháním materiálů v nedostatečně zabezpečeném šuplíku. Federální orgány na taková zanedbání reagují s nemilosrdnou přísností, s důrazem na skutečnost, že získaná tajemství jiných států takto ohrožuje odhalení identity vlastních lidí, kteří riskovali odhalení své identity a nezřídka i svůj život. Přísné trestní předpisy - U.S.Code 18, Section 1001 - se zabývají počínáním činností hodnocených jako felony (“závažný zločin“) s trestem do výše pěti let odnětím svobody za každé takové provinění. Žalující stát nemusí prokazovat úmysl obviněné strany, že by byla usilovala o ohrožení zájmů vlastního státu. V první den, kdy Hillary Clintonová usedla do svého novém úřadu jako ministryně zahraničních věcí, její povinností bylo důkladně se obeznámit se všemi okolnostmi vyžadované bezpečnostní opatrnosti.

Manželé Clintonovi strávili v Bílém domě osm roků, s ověřenou zkušeností, že dodržování všemožných předpisů se na ně zas tak moc přísně nevztahovalo. Vzdor příkazům, pramálo Hillary vadilo vymazat aspoň 40.000 emailů, však získala pověst značného nesolidního lháře (liars, dishonest and untrustworthy), takto například charakterizována významnou publicistkou Katie Pavlich v eseji „FBI Probe of Hillary Clinton Expands Again: New Potential Felonies Over False Statement“, Townhall.com, 12.11.2015.

V témže zdroji se k témuž tématu 14.1.2016 textem s názvem „Two Smoking Guns“ vyjádřil Judge Andrew Napolitano, bývalý významný soudce. Clintonskou nedbalost přivyklou na svou beztrestnost - s všelijakým pomíjením a ohýbáním předpisů závazných pro ostatní smrtelníky - charakterizoval jako převážnou (“overwhelming“), elektronickou korespondenci, klasifikovanou jako confidential, secret, top-secret, tato ministryně neváhala vydat příkaz či aspoň doporučení State Departmentu, aby takové restrikce ignoroval.

Víc než 100 pracovníků FBI se nyní již delší dobu výlučně zabývá počínáním této významné vládní činittelky a jejích všelijakých podivných iniciativ - například přednostního zacházení s jedinci či právními subjekty výměnou za štědré příspěvky do nadace manželů Clintonových.

Převažuje předpoklad, že FBI předloží návrh na vyšetřování zřetelně kriminálních aktivit. Již došlo ke zveřejnění takového stanoviska federální bezpečnostní služby, jejího rozhodnutí, že bude pokračovat ve svém úsilí pořádně zasáhnout.

Jenže FBI není zcela autonomní útvar, může pouze dát doporučení k podání žaloby (to recommend indictiment) vyšší autoritě, jíž je DOJ - Departnent of Justice. Tam ale

velí Attorney General, černoška Loretta Lynch, bývalá prokurátorka z Brooklynu, jejíž povýšení Obama prosadil. Jistěže není zcela náhodné, že ze všech konkurentů, usilujících o vbrzku již uvolněné prezidentství, kandidátka Hillary má tu zdaleka největší podporu v řadách černošského voličstva.

Do těchto voleb zbývá již jen půl roku plus pár týdnů. Prozatím odhaduji padesátiprocentní pravděpodobnost, že k trestnímu postihu této bývalé první dámy Ameriky nedojde, ale zato dojde k protestní rezignaci představitelů FBI včetně jejího nynějšího ředitele, jímž je James Comey s pověstí činitele se solidní integritou.

. V opačném případě zaslouženého trestního postihu tato prezidentská, jakož i kterákoliv jiná politická ambice ženy Hillary by definitivně končila, tak jako končí tato stať.

KONEC

Neoficiální stránky Oty Ulče