29.4.2024 | Svátek má Robert


USA: Iowa

18.9.2020

Abeceda amerických prezidentských voleb

Iowa je asi dvakrát větší než Česká republika a žije zde něco málo přes tři milióny obyvatel, což tomuto středozápadnímu státu dává sílu tří volitelů (méně jich mít ani nemůže). Iowa je klasickým fialovým státem, volí svého prezidenta různě. Od roku 1988 do roku 2012 s výjimkou voleb v roce 2004, kdy zde vyhrál Bush junior, volí demokraty, ale v roce 2016 tady vyhrál Trump s náskokem skoro 10 %. Momentální stav v Iowě je 47 % pro Trumpa a 45 % pro Bidena. V roce 1907 se tu narodil největší americký hrdina filmové plátna John Wayne.

Když porovnáme vítězství Obamy v roce 2012, kdy zvítězil nad Romneym o 5 %, pak iowští v letech 2012 až 2016 stranicky otočili o 15 %. To je nevídané, ale je to také potvrzením, že žádný z kandidátů nemá Iowu jasnou.

Lepší průměr USA

Z třímilionové iowské populace tvoří asi 84 % bělochů, přibližně 6 % Latinos, 4 % Afroameričanů a asi 2,5 % Asiatů. Zbytek jsou Havajci a rasové míchanice. Nábožensky převládají protestanti s podílem 60 %, dvacet procent tvoří římští katolíci, 1 % muslimové a zbytek jsou nevěřící.

V Iowě je početná populace původních německých imigrantů, takže němčina je zde třetí nejpoužívanější jazyk (po angličtině a španělštině).

Zajímavostí je National Czech & Slovak Museum & Library, což je celkem velká instituce, kterou založili ve městě Cedar Rapids, v kraji Linn County, v roce 1974 američtí Češi. Každoročně ji navštíví kolem 50.000 návštěvníků a přinese do městské pokladny přibližně 1 milión dolarů.

Ekonomicky je Iowa na 20. místě v rámci USA, patří tedy mezi lepší průměr, HDP činí cca 200 mld. USD (Česká republika má 245 mld. USD). Ve srovnání s ČR, která dosahuje toto HDP s více než trojnásobným počtem obyvatel, to je od Iowy slušný výkon. Iowa je zemědělským státem i když oni o sobě v posledních letech tvrdí, že už prý tolik ne.

Ti volitelé…

Počet volitelů státu se odvíjí ze součtu federálních senátorských míst (ty má každý stát neměnně dvě) a počtu míst, které drží ve federální Sněmovně reprezentantů USA. Počet zástupců ve Sněmovně Kongresu se zase odvíjí od počtu obyvatel.

Sbor volitelů je tvořen 538 voliteli, což znamená 100, jako je členů Senátu, plus 435, jako je členů Sněmovny reprezentantů + 3 volitelé za District of Columbia (Washington DC).

Podle Ústavy USA provádí federální vláda každých deset let sčítání lidu, které pak poměrných způsobem určí, kolik ze 435 poslaneckých míst získá každý stát. Kde populace roste, tam stát získá další poslanecké místo a také dalšího volitele pro příští prezidentské volby, a to na úkor státu, kde populace stagnuje nebo obyvatel ubývá. Sčítání lidu, které má proběhnout letos, bude mít vliv na prezidentské volby konané až v roce 2024.

Tento tisíckrát a z obou stran proklínaný prezidentský volební systém však zohledňuje federální uspořádání Spojených států, tedy vliv každého státu jako člena federace, v kombinaci se silou státu podle počtu jeho obyvatel. Tento volební systém sice v minulosti přinesl již několikrát vítězství kandidáta s menším počtem hlasů (naposledy Hillary Clintonová získala skoro o tři milióny hlasů více, než Donald Trump, a prohrála), ale přesto nelze opomíjet zájem jednotlivých států, jako členů federace.

Současné rozložení sil dovolilo Sněmovně reprezentantů Kongresu, kterou ovládají demokraté (aktuální poměr 233:198), uskutečnit tzv. impeachment, tedy podání ústavní žaloby na prezidenta k Senátu Kongresu, který v těchto věcech vystupuje jako soudce. Vzhledem k tomu, že se nepodařilo prezidentu Trumpovi prokázat nic, za co by měl být odvolán z funkce, rozhodl Senát, který naopak ovládají republikáni v poměru 53:45, o jeho nevině.

Systém amerických federálních voleb stanovuje zákonodárcům Kongresu jen dvouleté volební období, volby se konají letošního 2. listopadu. Prezidentské volby se konají také letos a s inaugurací v lednu 2021 – volební období prezidenta tak skončí v lednu 2025. Toto časování volebních období se tak zásadně liší od české úpravy, neboť náš systém je parlamentní (dominantní vliv má Sněmovna PČR) a nikoliv prezidentský jako v USA nebo třeba ve Francii. Každý ze systémů vychází z historie státu, a tak koketování o tom, který je lepší, nemá smysl. V našich politických poměrech bych o prezidentském systému určitě ani neuvažoval, bohatě nám stačí přímo volený prezident, jako úlitba davům a mocensky nekompatibilní hybrid, který politickou situaci vlastně pokaždé, když má rozhodnout, jen komplikuje. Prezident jako politický aktivista však není cílem našeho systému, cílem je prezident reprezentant (a také tatíčkovský stabilizátor poměrů a zdatný zákulisní hráč). To však u přímo voleného prezidenta lze docílit jen těžko, a proto očekávám, že příští přímo volený prezident bude ještě o řád aktivističtější, tedy politicky méně stabilizační.

Jak si vede Biden

Dnes zveřejněné federální (všechny) průzkumy ukazují na mírné posilování Trumpa v průměru okolo 1 %. Biden však tímto posílením nepřišel o nic, což může znamenat započatý trend nebo jen výkyv. Zveřejnění aktuálních čísel o snižující se nezaměstnanosti do průzkumů ještě nedoběhlo – efekt z této pozitivní zprávy můžeme očekávat nejdříve na konci příštího týdne. Ale jak jsem už několikrát psal, průzkumy, které pracují s „průměrným voličem“, a průměry z nich vytvořené jsou dohromady jen fantazírováním a účelné je sledovat jednak reakce na dobré či špatné zprávy (to bývá zajímavé) a jednak obecné trendy. Na příkřejší soudy je ještě brzy i v Iowě. Ač průzkumy v demokratických primárkách favorizovaly Sanderse, zvítězil Biden. Jak došlo k tak zásadnímu obratu, těžko říci, ale ještě v květnu byl Biden na třetím místě.

V Senátu USA zastupují Iowu dva republikáni a poměr zástupců ve federální Sněmovně je 1:3 ve prospěch demokratů. V Senátu státu Iowa sedí 32 republikánů a 18 demokratů. Ve státní Sněmovně převládají také republikáni, a to v poměru 53:47. Guvernérem je republikánka Kim Reynoldsová.

Kimberly Kay Reynolds

Na obrázku vidíme právě Kimberly Kay Reynoldsovou (61). Guvernérkou je od roku 2017. Po dvojí pokutě za řízení pod vlivem alkoholu s pitím přestala, nepije už 17 let. V roce 2018 podepsala nejpřísnější zákaz potratů v USA, ale ten byl roce 2019 státním soudem zrušen jako protiústavní. Jádrem tohoto ústavního sporu bylo zákonné omezení provedení potratu v okamžiku, kdy lékař zaregistruje srdeční tep dítěte, což fakticky znemožňovalo provedení většiny potratů. Momentálně platí v Iowě povolení k potratu do 20. týdne těhotenství.

Reynoldsová je vdaná, má tři dcery a devět vnoučat. Letošního srpna podepsala zákon umožňující zločincům hlasovat ve volbách po odpykání trestu. Do té doby, jako v jediném americkém státě, platilo, že každý odsouzenec byl práva hlasovat doživotně zbaven. Různá míra omezení hlasovacího práva pro odsouzené zločince platí ve všech státech USA kromě Vermontu a Maine, tam, stejně jako u nás, mohou hlasovat i vězni.

Převzato z webu Konzervativní noviny se souhlasem redakce.