19.3.2024 | Svátek má Josef


USA: Impeachment jako cena za telefonát

14.10.2019

Mezi americkými odborníky panují velmi rozdílné názory na možné politické dopady procedury impeachmentu, kterou hodlají zahájit demokratičtí poslanci Sněmovny reprezentantů.

Je třeba zdůraznit, že zatím se jedná pouze o přípravné stádium a není jasné, zda to skutečně skončí hlasováním o impeachmentu. Nicméně je to velmi pravděpodobné.

Osudová otázka procesu ovšem nespočívá v tom, zda obvinění vůči prezidentovi je či není pravdivé, nýbrž jaký dopad to bude mít na volební kampaň a samotné volby za rok touhle dobou. Stoupenci Demokratické strany si myslí, že nyní je poslední příležitost, jak připravit prezidenta o jeho šance na volební úspěch a zatížit jeho kampaň nepřetržitým vyšetřováním.

To je důvod, proč vedení demokratů v Kongresu, jež až doteď vystupovalo proti pokusu o sesazení prezidenta, náhle podlehlo nátlaku malé skupinky zákonodárců, kteří od začátku žádali vyhlášení impeachmentu za každou cenu, lhostejno z jakého důvodu. Zřejmě dospělo k názoru, že v telefonátu Donalda Trumpa s jeho ukrajinským protějškem Zelenským je dostatek důkazů zneužití prezidentských pravomocí.

Prezident v rozhovoru údajně žádal, aby mu Ukrajina sehnala kompromitující materiál na Josepha Bidena, případného protikandidáta ve volbách. Vpředvečer telefonátu Spojené státy bez vysvětlení pozastavily další dávku finanční pomoci Ukrajině. Prý na žádost prezidenta tak, aby mohl zvýšit nátlak na svůj ukrajinský protějšek.

Stoupenci stávajícího prezidenta tyto argumenty odmítají a poukazují na to, že dočasné přerušení americké pomoci nebylo nařízeno Trumpem, ale ministerstvem obrany, navíc na rozdíl od Ruska, Ukrajina není nepřítelem, nýbrž přímým spojencem Spojených států a jednání mezi spojenci nelze pokládat za vlastizrádné vydírání.

Vystoupení bývalého Trumpova emisara v Kyjevě Kurta Walkera, od něhož si demokraté slibovali nějaké důkazy prezidentova nátlaku na Ukrajince, žádné fatální odhalení nepřineslo a demokraté se budou muset spokojit s tím, co mají k dispozici nyní.

Každý v Americe ví, že rozhodující slovo v takových záležitostech má Senát jakožto horní komora Kongresu. Sněmovna reprezentantů plní funkci vrchního státního žalobce, roli soudu pak hraje Senát, kde většinu mají republikáni. Proto vedení demokratů jedná mimořádně opatrně.

Nedávno se šéfka dolní komory Nancy Pelosiová na tiskovce fakticky ospravedlňovala za svůj postup slovy, že jinak jednat prostě nemohla, i když sama to nevidí ráda. Veřejnost Spojených států je v této otázce rozdělena doslova půl na půl. Takovou úroveň podpory experti pokládají za nedostatečnou. Zřejmě se demokraté rozhodli, že samotná procedura impeachmentu může zlepšit jejich šance na vítězství ve volbách.

V nejhorším případě impeachment poběží tak dlouho, že jakékoli rozhodnutí může padnout až po volbách. A zpětně jim bude jedno, jaký skutečný efekt měl jejich krok. Mezitím podpora Josepha Bidena, kvůli němuž celý rozruch vznikl, značně klesla a jeho odstup od nejbližší rivalky Elizabeth Warrenové se smrsknul na pouhé dva body.

Autor je publicista

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus