Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

USA: Horší než Trump

diskuse (47)

Po sto dnech v Bíléme domě: Starý dobrý Joe není starý dobrý Joe. Je to loutka v rukou radikální levice

Romane, koho bys volil? zeptala se mě moje manželka, když si myslela, že jí to řeknu. Mýlila se. Neřekl jsem jí to. Můžeme mít intimní vztah, ale takto daleko – ne. Ptala se mě, koho bych volil za prezidenta, kdybych byl americkým občanem. V Česku je to snadné. Kohokoli jiného než toho chlápka, který tam je.

Antitrumpisté a „nevertrumpisté“ mi nadávají, že jsem o něm neřekl dost špatných věcí. A trumpisté mi nadávají, že jsem o něm neřekl dost dobrých věcí...

Byl jsem překvapen (vzdor svým očekáváním), jak dobrá byla politika Trumpovy vlády. Čekal jsem něco mnohem horšího. A vědomě říkám Trumpovy vlády, nikoli Trumpa. Vždy byl velký rozdíl mezi Trumpem a Trumpovou vládou. (Děkuji, deep state, hluboký státe...)

Když se Trump po volbách 2020 choval hanebně, kritizoval jsem ho. A trumpisté mi namítnou: „… ha, ha, ha, máš Bidena! To jsi chtěl?“

Ne, to jsem nechtěl. Tento článek bude věnován malému segmentu populace – českým pravicovým „nevertrumpistům“. Jsou pravicoví a Trumpa považovali za takovou ostudu, že by ho nikdy nemohli volit.

Zbyly jim oči pro pláč

Joe Biden, starý, dobrý dělnický Joe ze Scrantonu v Pensylvánii, nyní žijící ve Wilmingtonu, Delaware, z chudé rodiny, ano, ten starý dobrý katolík, který denně chodí na mši svatou, je to tudíž reprezentant náboženské levice, kandidoval s heslem „návrat k normálu“.

„Normalita“, „normalizace“ byla hesla jeho kampaně. A mnozí lidé tomu věřili (já ani na chvíli). Pak vyhrál. Vyhrál těsně, ale suverénně. Asi tak jako Trump v roce 2016. Ten Bidenův výsledek v roce 2020 je zrcadlovým obrazem Trumpova výsledku v roce 2016. Pár desítek tisíc hlasů ve dvou, třech státech a mohlo to být opačně. V roce 2016 i v roce 2020.

A Trump se po volbách 2020 zachoval tak, jak všechny nejhorší karikatury z americké levice říkaly, že se zachová...

Biden byl zvolen prezidentem a pravicoví „nevertrumpisté“ byli potěšeni. On kandidoval jako centrista. To byl ten apel, kterým pravicové nevertrumpisty získal. Byl prý „normální“. Byl to prý návrat do „normálu“.

Tomu nevertrumpisté věřili. A nyní jim zbylo co? Oči pro pláč? Bidenova vláda je jedna z nejradikálnějších v dějinách USA. Biden chce být nový FDR, nikoli jen LBJ, natož JFK. FDR jako Franklin Delano Roosevelt. Ten s „novým údělem“. Totální překopání vztahu federální vlády a člověka. Ne jako LBJ, Lyndon B. Johnson a jeho „Velká společnost“. On, LBJ, si myslel, že může zvládnout dva státní programy: porazit chudobu doma a porazit komunisty ve Vietnamu. V obou se mýlil, v obou prohrál.

No a JFK. Zemřel mladý, zemřel krásný, jeho manželka byla jednou z nejhezčích dívčin na světě, ale jako politik zase až tak moc neznamenal. Nejspíš by volby 1964 prohrál, ale měl to štěstí, že ho komunistická kulka odnesla na věčnost… A do říše snů a imaginace...

Zlo je ta druhá strana

Biden. Jakých je vlastně jeho prvních sto dnů? Nejhorší krize – zatím – je ta na hranicích. Je to imigrační krize. Ta může způsobit, že dnes opoziční republikáni získají většinu v obou komorách amerického Kongresu v roce 2022. A pak, ano, Biden a jeho vláda utrácejí jako opilí námořníci v přístavu. Ale toto mu nemohu vyčítat, protože takto fiskálně neodpovědné byly všechny americké vlády v tomto století a tisíciletí. Bush, Obama, Trump i Biden. Naše paní ministryně Maláčová se měla u koho učit…

„Nevertrumpisté“, naletěli jste. Starý dobrý Joe není starý dobrý Joe. Je to loutka v rukou radikální levice.

„Romane, koho bys volil, kdybys byl Američanem?“ zeptala se mě manželka, když si myslela, že jí to řeknu. Mýlila se, jak jsem řekl. Neřekl jsem jí to.

Takže, koho bych volil?

V naprosté většině případů bych nevolil. V Kalifornii (demokratický stát) a ani v Texasu (republikánský stát) bych nevolil prezidenta, jen kongresmany, senátory a místní úředníky. Trumpa bych nevolil.

Ale ve státech, kde na každém hlasu záleží? Ve státech jako Arizona, Wisconsin, Michigan, Georgia, Severní Karolína, Florida, Ohio, Pensylvánie? Koho bych tam volil?

Trumpa. Ne proto, že ho miluji, naopak, nesnáším ho. Ale proto, jaké zlo je ta strana druhá.

To byste nevěřili, ale na Slovensku žije člověk, který za tuto odpověď – kterou jsem vám právě dal – pořádá hony na čarodějnice a nejraději by vás upálil. Za to, že volíte stranu jinou než tu „správnou“. Jmenuje se Martin Šimečka.

V letech 2008–09 jsem potkal člověka, který pracoval na vysoké pozici v kanceláři viceprezidenta Dicka Cheneyho. Tehdejší americký prezident, George W. Bush, na něho hodil nevděčný úkol. Jako například arménský a turecký problém. Tj. zabývali se poslední roky vlády otázkou, či uznat nebo neuznat genocidu, to slovo. Nakonec se rozhodli neuznat, Turecko bylo důležitý spojenec.

Joe Biden pojmenoval pravdu pravdou. Byla to genocida. Bůh mu žehnej. Budu ho ještě mnohokrát kritizovat, ale toto mu nikdo „neodpáře“. Pravda je pravdou. Bůh mu žehnej.

LN, 6.5.2021

Autor je publicista působící v Občanském institutu

Aston Ondřej Neff
15. 7. 2024

Událost vyvolala celosvětovou odezvu. Naši političtí předáci reagují lidsky a věcně, přinejmenším v...

Ivo Fencl
15. 7. 2024

Od té doby, co zemřel Kennedy, neustalo rojení konspiračních teorií ohledně jeho smrti.

Neviditelný pes
15. 7. 2024

Dyktando, můj velký, rezavý přítel je stájový aristokrat

Daniel Vávra
15. 7. 2024

Jednoduchý návod, jak řídit stát

Lukáš Kovanda
15. 7. 2024

Český Green Deal je tu, Fialova vláda ho chce schválit bez pozornosti médií nyní v čase dovolených....

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Aston Ondřej Neff
12. 7. 2024

ANO – kromě trvalého vzestupu – zaznamenalo dva úspěchy v poslední době. V eurovolbách zabodovalo...

Aston Ondřej Neff
15. 7. 2024

Událost vyvolala celosvětovou odezvu. Naši političtí předáci reagují lidsky a věcně, přinejmenším v...

Václav Vlk st.
12. 7. 2024

Jak by pravil nezapomenutelný major Terazky: „Herr, súdruh, tavarišč geněrál, som daký zmätený!“ Aj...

Robert Kotzian
15. 7. 2024

Šetření, které ukončila Evropská komise s provozovatelem sítě X, je především vydírání, jehož cílem...

Lidovky.cz, ČTK
15. 7. 2024

Jako kandidát na viceprezidenta Spojených států půjde po boku Donalda Trumpa do listopadových voleb...

ČTK, Lidovky.cz
15. 7. 2024

Evropská komise bude vzhledem k vývoji maďarského předsednictví bojkotovat neformální schůzky...

Radka Kvačková
15. 7. 2024

Už dlouho jsem nečetla tak dobrou knížku. Nebudete ji znát. Myslím, že by ji žádný nakladatel ani...

Marek Hudema
15. 7. 2024

Nepovedený atentát na prezidentského kandidáta Donalda Trumpa by mu mohl přinést výhodu v souboji...

Josef Kopecký
15. 7. 2024

Pětikoalice jedná o zmírnění důchodové reformy. Pomalejší růst věku odchodu do penze, než jak ho...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz