Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

UKRAJINA: Zločin nebo propaganda

diskuse (87)

Opět tu žije případ závažného trestného činu spáchaného podle médií Ukrajincem na ženě z Moldávie. Je to otřesné nicméně v Česku podpora Ukrajiny zahrnuje i přebírání propagandy a tu považuji za horší.

Začnu situací v USA. Vláda USA podporuje Ukrajinu zásadním způsobem jak finančně, tak vojensky. Nyní bylo dosaženo „kompromisu“ ve financování vládních výdajů na 45 dní, když z rozpočtu od 1.10.2023 „vypadla“ podpora Ukrajině a současně i podpora financování ochrany jižní hranice USA proti ilegální migraci. Tak zvané „radikální křídlo republikánů“ totiž odmítlo podpořit výdaje na pomoc Ukrajině. To jen dále vede k diskusím o tom, co by se dělo, pokud by v dalších prezidentských volbách za rok vyhrál Donald Trump. Na podporu Ukrajiny má být údajně přijat v USA speciální zákon.

V Česku se podpora Ukrajiny odvíjí jednak od finanční podpory, dodávkami bojové techniky. Nicméně, podpora Ukrajině pomalu klesá a souvisí mimo jiné i se situací se začleňováním Ukrajinců, kteří uprchli před válkou. Česká veřejnost je podle průzkumu CVVM více méně rozdělena v názoru na to, zda se daří začleňování Ukrajinců. Na otázku „Nakolik se daří, nebo nedaří začleňování ukrajinských uprchlíků do naší společnosti?“ odpovědělo 46 % daří nebo spíše daří a stejné procento odpovědělo nedaří či spíše nedaří. Pokud se v médiích objeví zpráva o tom, že „cizinec“ je vyšetřován v souvislosti s nějakým trestným činem, naskakují v diskusi pod článkem názory, které potom vedou v odebrání celé diskuse. Podobně to nyní vypadá i s oním vyšetřováním trestného činu na Plzeňsku. Stačí zabrousit do diskuse a člověk se nestačí divit, jaké „tresty“ jsou pro pachatele tohoto odporného činu navrhovány. A obecně tyto názory jen dokumentují pomalou změnu v názorech na přijímání uprchlíků z Ukrajiny.

Pokud se podíváme jen kousek na východ, na Slovensko, podle progresivních komentářů vyhrál na Slovensku populista a proruský politik Robert Fico. Nějak se zapomnělo na to, že důvodem návratu Ficova Směru do nejvyšších pater slovenské politiky byly naprosto zoufalé způsoby vládnutí vítězů voleb v roce 2020 na čele s Igorem Matovičem. A na zamyšlení spíše stojí, že i přes tak fatální propadák Matoviče ve vládě mu stále dalo podporu asi 8 % voličů. Vždyť to byl on a jeho vystupování, které nahrálo slovenské opozici, která v letošních volbách volby vyhrála. A naprosto chybná byla rovněž propaganda kolem slovenských voleb ve smyslu „jde o budoucnost EU“, jakoby Slovensko a výsledek zdejších voleb mohl nějak zásadním způsobem politiku „Bruselu“ změnit.

To vše propletené s domácí politikou, v níž si vláda Petra Fialy počíná podobně špatně jako vláda Matoviče na Slovensku, pak více méně určuje vnímání podpory Ukrajině v Česku. Domnívám se, že mnohem horší dopad na podporu Ukrajiny než zatajování původu pachatelů některých trestných činů, má přebírání ukrajinské propagandy ve válce s Ruskem. Naprosto nesmyslná je propaganda o ruském prezidentovi jako o dvojníkovi, zatímco skutečný Putin je již dávno mrtev. Podobně to teď vypadá i s Kadyrovem, který byl prohlášen za mrtvého a jeho jednání s Putinem podle médií jen dokumentuje, že tomu tak je, protože se na záběrech „ani nehnul“.

Zatímco Rusko pokračuje v devastaci ukrajinské infrastruktury, jsou nám předkládány informace o „zoufalém Putinovi“ nebo o „zoufalých ruských vojácích“. Dokonce už i někteří ukrajinští komentátoři upozorňují na to, že se z Ukrajiny stává nefunkční stát, kdy pouhý válečný stav a ruské ostřelování celého ukrajinského území neumožní jakékoliv investice do průmyslu. Není tedy vůbec nutné, aby Rusko okupovalo celé území, stačí, když bude pokračovat současný stav.

Rovněž tak každého napadne, že se již více než dva měsíce neobjevují ve zprávách informace o ploše osvobozeného území. Naposledy se koncem července tvrdilo, že je osvobozeno asi 150 čtverečních kilometrů, nyní sice i ISW potvrzuje, že Ukrajina postupuje, ale rozsah dobytého území není specifikován. Co se týče optimistických zpráv o vítězství Ukrajiny, stačí připomenout zprávy z 28.12.,2022 na CNN Prima News: To americký generál ve výslužbě Ben Hodges se dlouhého konfliktu neobává. Válečné karty jsou podle něj nyní rozdané tak, že Ukrajina už prakticky nemůže prohrát. Zima podle něj sice válku zpomalí, už v lednu by ale Kyjev mohl spustit rozhodující ofenzívu s cílem osvobodit Krym. Máme říjen 2023 a válka pokračuje a převahu mají zprávy o tom, že tato válka potrvá roky.

Propaganda válku Ukrajině nevyhraje. Domnívám se, že tento propagandistický systém informací z Ukrajiny škodí v Česku zájmům Ukrajiny ze všeho nejvíce.

Aston Ondřej Neff
19. 7. 2024

Von der Leyen je ztělesnění všeho, co je příčinou dramatického úpadku… všeho, na co sáhla. Zničila...

Michael Pánek
19. 7. 2024

Zástupci opozice navrhli, aby slovenský parlament přijal usnesení odsuzující raketový útok na...

Lubomír Stejskal
19. 7. 2024

Ono je to totiž s dnešním Tureckem, potažmo s Erdoganem, podstatně složitější. Jistěže každý...

Martin Mařák
19. 7. 2024

Ani bych se nedivil, kdyby prezident Macron nakonec pověřil sestavením vlády nějakého relativně...

Vratislav Hlubuček
19. 7. 2024

Se znepokojením pozoruji rozvírání Overtonova okna v Ukrajinském konfliktu. Podpora napadené...

Aston Ondřej Neff
16. 7. 2024

Je až pozoruhodné, jak malou pozornost vyvolalo v našich médiích oznámení Roberta Fica z minulého...

Aston Ondřej Neff
18. 7. 2024

Premiér Fiala oznámil že Korejci tam dostaví dva bloky a vláda s nimi vyjedná opci na dva další...

Marian Kechlibar
16. 7. 2024

Ve špionážní klasice Fredericka Forsytha Šakal se nachází scéna, která musela až do včerejška na...

Aston Ondřej Neff
17. 7. 2024

Nedávná změna vzezření Psa se chystala delší dobu. Do zákulisí nevidím, jen mohu usuzovat, že s...

Aston Ondřej Neff
19. 7. 2024

Von der Leyen je ztělesnění všeho, co je příčinou dramatického úpadku… všeho, na co sáhla. Zničila...

Lidovky.cz, ČTK
19. 7. 2024

Slovenský poslanec z koaliční Slovenské národní strany (SNS) Pavel Ľupták byl ve čtvrtek fyzicky...

dyn Josef Dyntr
19. 7. 2024

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) řeší desítky případů, kdy výrobce porušuje novou povinnost...

ČTK, Lidovky.cz
19. 7. 2024

Bývalý americký prezident Donald Trump a slovenský premiér Robert Fico se stali terčem atentátů...

ČTK, Lidovky.cz
19. 7. 2024

Na luxusním bulváru Champs-Élysées v Paříži byl ve čtvrtek při útoku nožem zraněn policista....

Lidovky.cz
19. 7. 2024

Při posledních dvou ročnících Tour de France Jonas Vingegaard slovinského soka Tadeje Pogačara v...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz