19.3.2024 | Svátek má Josef


NĚMECKO: Tübingen hledá cestu z pandemického labyrintu

9.4.2021

Ve svém předchozím článku jsem zmínil tři německé oázy, které dlouhodobě a příkladně vybočují z pandemických statistik. Hlavní pozornost německých obyvatel s příměsí závisti se soustřeďuje v hřejivých jarních dnech na Tübingen. V tomto jihoněmeckém městě velikosti Pardubic je v plném proudu experiment, který by mohl pomoci v mlze všeobecného tápání po východových dveřích z krize. Nekonečný lockdown totiž postupně přechází v beznaděj, akceptance pro další opatření se vytrácí, protesty a nekázeň rostou stejně jako některé ukazatele, které by správně měly během lockdownu klesat. Němečtí politikové převážně nadále straší údajně přicházející třetí vlnou, přeplněnými JIPkami a rozmanitými „národními“ mutacemi koronaviru s jejich nevypočitatelným vývojem.

A jak funguje „Tübingenský model“ s mottem „otevřít s jistotou“? Poměrně jednoduše. V centru Tübingenu funguje přímo v ulicích devět testovacích středisek. Zájemci o testování vystojí frontu – v těchto dnech až dvě hodiny – a podrobí se rychlému antigennímu testu, prováděnému zaškoleným personálem. Jeden testovací pracovník zvládne provést asi 400-500 rychlotestů denně. Po dvaceti minutách je znám výsledek. Pozitivně testovaní se neprodleně odeberou do 10denní karantény, zatímco šťastlivcům s negativním výsledkem je vystavená jednodenní povolenka – písemný „Tagesticket“ příp. páska na zápěstí s QR kódem, čitelným prostřednictvím běžného chytrého telefonu. Ta se pro držitele stává poukázkou na radosti života, které pro nás dříve byly stejnou samozřejmostí jako voda a vzduch. Mohou navštěvovat obchody, zahradní restaurace a kavárny, kina, divadla – samozřejmě při dodržování přísných pravidel – odstupů, respirátorů, kontrol ze strany navštěvovaných zařízení. Zároveň musejí respektovat přísné hygienické koncepce jednotlivých provozovatelů zařízení. Tedy žádné bezvládí...

Iniciátorkou i duší projektu je lékařka Lisa Federleová, která ve starostovi Borisi Palmerovi (Zelení) našla přesně ten druh podpory, který je u takových záměrů zapotřebí. Cílem projektu je v běžných německých podmínkách ověřit, zda tato koncepce skutečně může fungovat, a to i jinde a postupně plošně i v celém Německu... a v neposlední řadě také jako testovací strategie pro možné budoucí podobné epidemie. Kdo se ale domnívá, že takto záslužný projekt si získá jen pochvalu a uznání, je na omylu. V komentáři Frankfurter Rundschau Palmera nazvali „Sarazzin Zelených“ a skalní příznivci tvrdého lockdownu Palmerovi a jeho experimentům spílají a mnozí mu vyhrožují i smrtí...

Také samotná kancléřka Merkelová jako by si teprve hledala svůj názor na projekt. Prohlásila sice nedávno hrdinně: „Žádnému starostovi není bráněno činit to, co se děje v Tübingenu“, aby nedlouho nato zařadila zpátečku, když veřejně v televizním vystoupení pranýřovala jakékoliv experimenty, narušující jednotné podmínky lockdownu pro celé Německo. Před Velikonocemi dokonce pohrozila, že využije všech možností spolkové vlády, pokud si ve spolkových zemích neudělají jejich vlády pořádek samy. Mínila tím také tzv. Sárský model, který uvádím níže.

Palmer s Federleovou zatím neustoupili a dále věří v úspěch projektu, který započal 16.března a má být ukončen 18. dubna. Pozorně celý projekt monitorují a průběžně tu a tam dolaďují. Například si brzy všimli, že hlavní nedodržování pravidel hrozí u návštěvníků zahradních restaurací (vnitřní prostory restaurací zůstávají i nadále jako jinde v Německu nepřístupné) a u těch, kteří si pořádají davové alkoholové pikniky v parcích. Proto byl v Tübingenu v posledních dnech zakázán prodej alkoholu „to-go“ a jeho konzumace na veřejných místech. Nedisciplinovanost a impertinence se projevila hlavně u návštěvníků města odjinud. Proto byla doposud povolená denní kvóta 3000 jednodenních turistů z okolí zrušena a od začátku dubna platí pro tento druh návštěvníků úplný zákaz vydávání jednodenních povolenek.

Palmer s Federleovou také přiznali zvýšení sedmidenní incidence, která za pouhých čtrnáct dnů od 18. března poskočila na více než čtyřnásobek z původních 19,7 nově infikovaných na 100 tis. obyvatel na 89,6 počátkem dubna. Palmer vysvětluje část zvýšení velkým rozsahem testování – „Kdo hodně testuje, hodně najde!“, a další část propuknutím nákazy v přijímacím středisku pro migranty, která je ale izolované na kraji města. Zbytek je podle něj asi způsoben celkovým vývojem infekce v Německu. Pokud sedmidenní incidence překročí po několik dní za sebou hranici 100, je pravděpodobné přerušení celého projektu. Zatím bylo 6.dubna 2021 bádensko-württemberskou vládou schváleno další pokračování projektu za určitých podmínek – zahradní restaurace a kavárny budou neprodleně uzavřeny a bude pokračovat zákaz vydávání jednodenních povolenek lidem odjinud než z Tübingenu. Dále se zavádějí povinné testy ve všech podnicích s více než 50 zaměstnanci a pro děti ve školkách - v obou případech dvakrát týdně. Obchody, kina a divadla zatím zůstávají pro negativně testované otevřené.

Na otázku novináře, zda je hrdý na to, že město působí téměř jako před krizí, Palmer reagoval střízlivě: „Ještě nejsem hrdý - nejdříve musíme dokázat, že to celé skutečně funguje... a na tom musíme každý den dále pracovat.“

Federleová v těchto dnech také překvapivě důrazně varovala před rychlým a masivním následováním projektu, který musí být nejdříve řádně vyhodnocen, aby se případně mohl stát skutečným vzorem hodným následování: „Pokud začnete otevírat hned, nebudeme už moci dostat infekci pod kontrolu...“ Upozornila, že zajištění široce pojatých testování není snadné. Tübingen má více než roční zkušenosti. Nejdříve bylo důkladné testování zahájeno v domovech důchodců a pečovatelských domech ještě o dost dříve než ho oznámil spolkový ministr zdravotnictví Jens Spahn pro celé Německo v květnu minulého roku. Tübingen pokračoval testováním ve školkách, na školách a v podnicích a od listopadu 2020 dokonce nabídl testování zdarma všem svým občanům.

Přes všechny problémy je Federleová přesvědčená o tom, že je projekt úspěchem už jen z toho důvodu, že se stal předmětem veřejné debaty v celém Německu. I za své aktivity během pandemie byla Federleová vyznamenána už vloni Spolkovým křížem za zásluhy.

Tübingenský model rozvlnil i trochu stojaté bavorské vody a probudil ohromný zájem stovek zdejších obcí, měst i regionů o účast v osmi obdobných pilotních projektech, které ohlásila zdejší vláda Markuse Södera. Zajímavým detailem je kritérium incidence, které se bude u pilotních bavorských obcí a měst moci pohybovat mezi 100-150 (bavorský ministr zdravotnictví Klaus Holetschek dokonce naznačil, že by mohla dosahovat až 155) - tedy v pásmu, které je už dnes Tübingenu z mnoha stran hlasitě zapovězeno.

P.S. Ministr Spahn během svátků oznámil, že proti koronaviru plně očkovaní občané budou do budoucna mít stejné možnosti jako ti s negativním výsledkem testu. A to bez dalšího testování nebo rizika karantén. Podmínkou ale je, že celkový vývoj infekce umožní otevřené obchody, kadeřnictví atd. ... a budou k dispozici bezrizikové cílové země pro turistiku, aby „vrácené“ svobody vůbec mohli uplatnit. Z Institutu Roberta Kocha zároveň zaznělo, že u těch, kteří onemocnění covidem-19 již absolvovali, bude pravděpodobně stačit jedna dávka vakcíny ze dvou (např.u Pfizer-BioNTech), aby mohli užívat výhod jako plně očkovaní.

P.P.S. Sársko - malá spolková země na hranici s Francií - zahájilo od 6. dubna aplikaci tzv. „Sárského modelu“, který by měl v závislosti na růstu incidence fungovat ve třech stupních. Nejvolnější stupeň 1 (zelený) platí při incidenci do 100. Pokud je 3 dny za sebou incidence 100 překročena, začne platit stupeň 2 (žlutý) zpřísnění podmínek fungování maloobchodu (s výjimkou potravin), bankovních a dalších služeb (kadeřnictví). Když k tomu ještě hrozí přetížení zdravotnického systému, nastupuje stupeň 3 (červený), tedy návrat k tvrdému lockdownu. Celkově je sárský model koncipován volněji než tübingenský. Např. v zahradní restauraci může sedět při zeleném stupni až 5 osob pohromadě bez testu, nebo 10 osob pohromadě, ale všichni s negativním testem. U žlutého stupně ale již musí mít všichni bez výjimek negativní (rychlo)test ne starší než 24 hodin. Experimentu se ovšem zúčastní jen asi polovina sárských gastronomických podniků, ostatním chybí další jasná perspektiva.

Je tedy zřejmé, že i pro německé politiky je mnohem obtížnější uvolňovat šrouby než je utahovat...

Mnichov, 6.4.2021