7.10.2022 | Svátek má Justýna


MIGRACE: Čí je to problém?

9.1.2016

Napadání žen značně oslabuje argumenty „vítačů“

Že o silvestrovské noci byli v německých městech napadáni lidé, není nic mimořádného. Ani to, že útočníci měli „migrační pozadí“, jak se korektně říká: podobní lidé třeba v Paříži zapalují auta, což se bere spíše jako rituál. Ale že hlavním cílem útoků v Německu byly ženy, je novinka, která ovlivní debatu o migraci a německé otevřenosti vůči ní. Hromadné napadání, osahávání (v jednom případě prý i znásilnění) a okrádání žen cosi mění.

Silvestrovská noc a reakce na ni skýtají zatím nejsilnější argumenty pro opatrné přijímání migrantů. A to argumenty překračující barikádu mezi „xenofoby“ a „vítači“. Až dosud jsme slýchali, že „no go zóny“, v nichž nevládne zákon, jsou jen výmyslem. Teď ministr spravedlnosti Maas říká: „V této zemi nesmí existovat zóny, kde neplatí právo.“ Že by bojoval proti vymyšlené hrozbě? Proti větrným mlýnům? Nebo doznal vážnost problému? Račte si vybrat.

Statisticky vzato má německá vláda pravdu, že násilí ze Silvestra není přímo spjato s aktuální vlnou migrantů. (I kdyby všichni násilníci byli z ní, jde o nepatrné promile z loňského milionu.) Ale role žen, fakt, že právě ženy se staly primárním cílem útoků, to posunuje. Na významu ztrácí statistika a naopak získává vědomí celé ohrožené skupiny, nota bene té skupiny, která je – a v tom se shodnou pravičáci i levičáci, liberálové i konzervativci – považována za slabší. To je posun k důležité otázce: Čí je to problém? Islamofobů? Vítačů? Ne, už je to problém žen.

Dokud se vůči migrantům z Blízkého východu vymezovali muži, pro pokrokáře nebylo co řešit: to jsou ti šovinisté, fašisté, rasisté, maskulinní zrůdy či bílá prasata (nehodící se škrtněte), kteří mohou za všechno zlo světa – za války, hlad, násilí, chudobu, globální oteplování... Ty hájit nemusíme. Ale vymezují-li se vůči blízkovýchodním vzorcům chování samy ženy (hesla typu „Proti sexismu i proti rasismu“), jsou-li samy ženy napadány maskulinními samci, je to něco jiného.

Ještě loni mezi „vítači“ padaly návrhy omezit pivní Oktoberfest či slavení Vánoc. Ale teď už s tím primátorka Kolína nad Rýnem narazila: Radila ženám, aby pro příště (třeba za měsíc při masopustu) udržovaly od nedůvěryhodných lidí odstup „na délku paže“. To jako že řešení problému je na samotných ženách? Takovou vstřícnost už nepodpořili ani „vítači“. Toto je lekce z německého Silvestra.

LN, 7.1.2016