22.4.2021 | Svátek má Evženie


LIBANON: Snaha zbavit se jha íránské okupace

25.2.2021

Nedávné oznámení Íránu, že má v úmyslu použít Libanon jako „předpolí“ pro svoji válku s Izraelem, rozzuřilo mnoho Libanonců, kteří tvrdí, že pro Libanon nastal čas zbavit se jha íránské okupace.

Libanonci se obávají, že jejich zemi potká stejný osud jako Irák, Sýrii a Jemen, kde v občanských válkách, které v současnosti tyto země sužují, hrají hlavní roli Íránci a jejich proxy milice.

Libanonci reagovali na prohlášení velitele Leteckých sil (Aerospace Force) Íránských revolučních gard (IRGC), brigádního generála Amira Aliho Hajizadeha, který údajně řekl, že Libanon je předpolím války Íránu proti Izraeli.

V souvislosti se střelami, které Írán dodal Hizballáhu a palestinským teroristickým skupinám v Pásmu Gazy, Hajizadeh řekl: „Cokoliv vidíte v Pásmu Gazy a Libanonu, je tam s naší podporou; dnes tam používají řízené střely místo jednoduchých raket.

„Využívání Libanonu jako prodloužené ruky Íránu, narušuje svrchovanost a nezávislost země,“ napsal libanonský komentátor Souad Lazkani.

„Pokud to bude potřeba, tak Írán své rakety k palbě z Libanonu do Izraele může použít a rozhodně je použije, kdykoliv bude chtít, i když s tím Libanon třeba nebude souhlasit. Důsledky toho, že se Libanon stane arénou pro boj Íránu s Izraelem, ponese libanonský lid.“

Husajn Wajeh, mediální poradce libanonského předsedy vlády Saada Haririho, varoval před proměnou Libanonu v íránskou provincii:

„Někteří íránští představitelé se snaží zatáhnout libanonský lid do otevřených válek íránského režimu s mezinárodním společenstvím.“

„Libanon už nebude v první linii namísto Íránu v jakékoliv konfrontaci. Libanonci neponesou na svých bedrech důsledky války za íránský režim. Libanon je nezávislá, svobodná a suverénní země.“

Mnoho Libanonců vyjádřilo své obavy a odmítnutí zlovolných úmyslů Íránu a nechalo se v sociálních médiích slyšet, že nedovolí mulláhům z Teheránu a jejich libanonské teroristické organizaci Hizballáh zatáhnout svou zemi do další války s Izraelem.

Na Twitteru v současné době populární hashtag „Bejrút je svobodný, Írán ven“ (“Beirut is Free, Iran Out“), potvrzuje, jak moc Libanonci chtějí, aby íránská okupace jejich země už konečně skončila. Kritika samozřejmě směřuje také k Hizballáhu, který Libanon dlouho používá jako odrazový můstek pro provádění teroristických útoků proti Izraeli zbraněmi dodávanými Íránem.

Jeden z příspěvků na Twitteru zní: „Obžalovaný: Íránský Hizballáh. Obvinění: Účast na válkách v našem regionu.“

„Ne terorismu, ne Hizballáhu, ne Íránu,“ napsala Libanonka Aline E. Hatem. „Libanon bude vždy nezávislý.“

George CK Wardini, libanonský občan, který sám sebe označuje za „středo-levého, progresivního a sekulárního“, poznamenal: „Libanon je Íránem okupován a je třeba ho od této represivní diktatury osvobodit!“

Libanonský uživatel sociálních médií vystupující pod jménem Cactus Jack na adresu Hizballáhu a všech Libanonců, kteří podporují Írán, uvedl: „Pokud tak moc milujete Írán, tak proč tam neodejdete a nenecháte nás k***a samotné? Libanon nepatří ani Íránu ani jakýmkoliv násilnickým teroristům a válečníkům. Libanon patří nám. Život vždy zvítězí nad smrtí.“

Libanonská umělkyně a fotografka Sara Abou Rjeily napsala, že každý libanonský politik, který ignoruje hrozbu, kterou pro Libanon představuje Hizballáh, jedná v rozporu se zájmy své vlastní země: „Každý libanonský politik, který veřejně neuznává, že Hizballáh je okupantem a teroristickou a zločineckou organizací a existenční hrozbou, popírá práva Libanonu, jeho identitu a nezávislost.“

Na začátku ledna 2021 odhalili v Bejrútu libanonští spojenci Íránu sochu íránského generála Kásima Sulejmáního, který byl před rokem zabit v Iráku americkým dronem. Portréty Sulejmáního se v posledních několika týdnech objevily na billboardech v Hizballáhem kontrolovaných částech Bejrútu a jižního Libanonu, což vyvolalo vlnu on-line kritiky mnoha Libanonců.

„Zdá se, že Hizballáh je zatraceně zoufalý, když se ze zesnulého íránského generála Kásima Sulejmáního snaží udělat místního hrdinu, přestože ví, že pro většinu lidí v Libanonu je zosobněním cizí mocnosti,“ řekl libanonský výzkumník Nizar Hassan.

Libanonská sociálnědemokratická strana Katáib (Falangistická strana) vyzvala libanonskou vládu, aby si předvolala íránského velvyslance v Bejrútu za účelem podání vysvětlení ohledně pokračující vojenské podpory Hizballáhu Teheránem. Falangisté obvinili Írán z toho, že drží Libanon jako rukojmí a porušuje jeho suverenitu. „Ilegální zbraně Hizballáhu neochránily Libanon v minulosti a neochrání ho ani dnes,“ uvádí prohlášení Katáibu. „Místo toho tyto zbraně vystavují Libanon všem formám mezinárodní izolace, bojkotů a sankcí.“

Libanonci, stejně jako rostoucí počet Arabů ve státech Perského zálivu, tvrdí, že dávají přednost míru, stabilitě a prosperitě před zbraněmi a válkami s Izraelem. Libanonci dávají jasně najevo, že neustálým zasahováním Íránu do jejich vnitřních záležitostí již trpěli více než dost. Libanonci požadují ukončení íránské okupace své země a zjevně doufají, že mezinárodní společenství zasáhne a pomůže jim Libanon z područí Íránu osvobodit.

Vzkaz, který libanonský lid posílá mezinárodnímu společenství, je nadějný – Libanon nechce válku s Izraelem; Libanon se chce zbavit Hizballáhu a Íránu. My Libanonci vás žádáme, abyste tento náš cíl podpořili vyvíjením neústupného tlaku na mulláhy v Teheránu. Politika appeasementu a spolupráce s mulláhy přinese jen jediný výsledek – další potoky krve v ulicích Libanonu, Jemenu, Sýrie a Iráku – a jaderné zbraně v Íránu.

Autor sponzorovaný nadací Shillman Journalism je spolupracovníkem Gatestone Institute a pracuje jako novinář v Jeruzalémě. Za svou práci obdržel několik ocenění.

Překlad původního textu: Lebanon Wants an End to Iranian Occupation
Překlad: Libor Popovský, Helena Kolínská

Převzato z webu Gatestone Institute

Khaled Abu Toameh Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.