29.4.2024 | Svátek má Robert


KONFLIKT: Umírání dětí v Gaze

3.11.2023

Podle organizace Save the Children počet mrtvých dětí ve válce mezi Izraelem a Hamásem převýšil dosavadní celoroční průměr ve válečných konfliktech zabitých dětí.

O tom si povíme více. Ale nejprve bude třeba si připomenout, že vlády nad Pásmem Gazy se v roce 2007 ujalo radikální hnutí Hamás, které sesadilo palestinskou samosprávu, jež dosud vládne na Západním břehu Jordánu. A nešlo o převzetí moci nikterak sametové, když tehdy Hamás shromáždil příslušníky a zaměstnance Palestinské národní správy na střechách výškových budov, ze kterých je pak shazoval. Od toho roku je oblast Gazy pod leteckou, pozemní a námořní blokádou Izraele a do jisté míry i svoji hranici si chránícího Egypta, označujícího Hamás, provázaný s Muslimským bratrstvem, za teroristickou organizaci. A ač se o tom u nás moc nemluví, Egypt již zaplavil a výbušninami zničil desítky tunelů, které vedly z Pásma Gazy na Sinaj.

Jinak řečeno, Pásmo Gazy od roku 2007, po stažení izraelského vojska z této oblasti, kdy tato enkláva nebyla okupována, ovládá autoritářský Hamás, který za posledních 15 let s Izraelem periodicky svádí boje a navzdory blokádě, kterou izraelská armáda na oblast uplatňuje, se mu dařilo navyšovat vojenské kapacity. Před současným největším konfliktem, mezi lety 2008 až 2023, docházelo k řadě útoků Hamásu na Izrael, kdy v Pásmu Gazy následné údery izraelského letectva dle údajů OSN zabily 5 360 Palestinců, přičemž za stejné období bylo Palestinci zabito 308 Izraelců. V případě bojů však nelze zapomínat ani na Íránem podporovaný Palestinský islámský džihád (PIJ), který je po Hamásu druhou největší ozbrojenou teroristickou skupinou v Pásmu Gazy. Hamás i PIJ vyznávají ideu „osvobození Palestiny od řeky Jordánu po Středozemní moře“ prostřednictvím ozbrojeného džihádu. Tedy neuznávají mírové dohody z Osla, které byly podepsány mezi Organizací pro osvobození Palestiny (OOP) a Izraelem v letech 1993–1995, jsou proti navrhovanému zřízení Palestinského státu na Západním břehu Jordánu, v Pásmu Gazy a ve východním Jeruzalémě.

Nakonec Ghazí Hamád, mluvčí teroristického hnutí Hamás, již v rozhovoru pro libanonskou televizi LBCI k událostem ze 7. října řekl: „Budeme to dělat znovu a znovu.“ A rozhodně mu nešlo o mírové řešení současného konfliktu, když prohlásil: „Izrael nemá na naší planetě místo. Musíme ho odstranit, protože představuje bezpečnostní, vojenskou a politickou katastrofu pro arabské i muslimské země.“ Tedy jediné řešení, které Hamás spolu s Palestinským islámským džihádem uznávají, je vymazání státu Izrael z mapy světa. A tak situaci v tomto regionu nakonec nejlépe vystihuje výrok bývalé izraelské premiérky Goldy Meirové: „Nemůžete vyjednat mír s někým, kdo vás přišel zabít.“

Podle posledních zpráv generálního tajemníka OSN o dětech a ozbrojených konfliktech bylo po světě v roce 2022 ve 24 zemích zabito celkem 2 985 dětí. Oproti tomu podle reportu organizace Save the Children za pouhé tři týdny, počínaje 7. říjnem 2023, bylo v Pásmu Gazy zabito 3 195 dětí, na Západním břehu 33 a v Izraeli 29, přičemž zpráva organizace Save the Children upozorňuje, že tato čísla nelze nezávisle ověřit. Což platí i pro palestinskými úřady uváděnou další tisícovku dětí, které se mají v Pásmu Gazy údajně nacházet pod troskami rozbombardovaných budov.

K čemuž je třeba ještě podotknout, že v případě Pásma Gazy počty obětí hlásí strana konfliktu, která s vidinou svých politických cílů válku rozpoutala. A že krev dětí, v Pásmu Gazy při bombardování umírajících, ulpívá na rukou Hamásu, jehož řada vůdců sama žije v Kataru, Libanonu či Turecku v bezpečí a luxusu. A to z velké části díky penězům, které svět desítky let Palestincům posílal jako humanitární pomoc. Přitom na rozdíl od jiných zločinců relativně volně cestují po světě a vystupují v mnoha médiích, v nichž zneužívají svobody slova k obhajobě terorismu, vydávaného za touhu po svobodě palestinského lidu, pro kterou se jim u západoevropské levice dostává sluchu. A aby toho nebylo málo, mnohdy i podpory na propalestinských demonstracích. Neboť jak expremiér Izraele Jair Lapid říká: „Hamás a Íránci totiž financují obrovskou dezinformační síť, která se zaměřuje na algoritmy levice.“

Díky tomu, co se na území Izraele a v Pásmu Gazy odehrálo a dosud ještě odehrává, nezbývá Izraelcům než zlikvidovat veškeré úkryty palestinských teroristů v Gaze. Při bombardování jejich skladů zbraní a základen však není schopna izraelská armáda zabránit dalším vedlejším obětem z řad civilistů, z nichž mnozí se buď z radikalismu obětují, nebo budou použiti jako lidské štíty. Kdy každá budova v Gaze, která je používána palestinskými ozbrojenými silami, se podle mezinárodního práva, ať se to někomu líbí nebo ne, stává vojenským cílem. Proto také Izrael několikrát civilisty vyzýval, aby opustili sever Pásma Gazy, kde při invazi v roce 2014 utrpěl největší ztráty a kde jsou i dnes očekávány nejtěžší boje. K tomu všemu je třeba pak podotknout, že i když ve většině států blízkovýchodního regionu dle demografických dat tvoří děti zhruba třetinu obyvatelstva, v Pásmu Gazy věková skupina 0-14 let, tedy děti, tvoří plnou polovinu zdejších obyvatel. A tak se v případě vedlejších obětí z řad civilistů, v důsledku zvráceného myšlení a jednání Hamásu, počet palestinských dětí, zraněných a umírajících při ostřelování vojenských cílů v této přelidněné enklávě, kterých každému soucitnému člověku bude líto, v příštích dnech nejspíše navýší.

Celá řada „mírotvůrců“, namísto přímého odsouzení Hamásu volajících po tom, aby Izrael ihned ukončil bombardování Gazy, dorazila na Valné shromáždění OSN, z něhož v pátek 27.10.2023 vzešla rezoluce vyzývající k „humanitárnímu příměří“ mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás. Upalování rodin v jejich domech, mrzačení těl, uřezávání prstů, vydloubávání očí, vytahování vnitřností, odřezávání genitálií a strkání do úst mrtvých, to zrůdy z Hamásu 7. října skutečně dělaly, ale otřesení Izraelci, kteří viděli důkazy, nedokázali o tom všem veřejně hovořit. A tak izraelský velvyslanec při OSN Gilad Erdan jen účastníkům shromáždění vytkl, že zapomněli, proč byla Organizace spojených národů před téměř 80 lety ustavena a připomněl jim utrpení Židů za druhé světové války. Po hlasování pak prohlásil, že většina světového společenství přijetím této rezoluce, která neodsoudila zvěrstva Hamásu, dala najevo, že spíše než Izrael podporuje „nacistické teroristy“. Ostatně i v jiných státech se najde celá řada politiků, vědoma si poučení z historie, co nacházejí paralelu mezi Hamásem a nacisty. A vzpomínají na to, jak Arthur Travers Harris, velitel Bomber Command Royal Air Force, v roce 1942 prohlásil: „Nacisté vstoupili do této války s poněkud naivní představou, že vybombardují všechny ostatní, ale že je bombardovat nikdo nebude.“

Ovšem ideologie Hamásu je ještě zvrácenější, než byla ideologie nacistů. Neboť dle vůdců Hamásu čím více „nutných obětí“ z řad palestinských civilistů včetně dětí bude, tím většího vítězství nad Izraelem, proti němuž se začne obracet mínění světových lídrů, nakonec Hamás dosáhne.