9.7.2020 | Svátek má Drahoslava


KAUZA NAAMA: Slovo beznaděje

18.1.2020

Tentokrát z Moskvy, od náměstka ruského ministra zahraničí. Jevgenij Ivanov dle zprávy TASS v úterý 14. ledna uvedl, že Rusko nepočítá s její výměnou (do Izraele za někoho jiného).

Nepočítá, ale dříve s touto možností kalkulovalo, nutno dodat. Chtělo ji vyměnit za svého občana Alexeje Burkova, který byl v Izrael zadržen na základě mezinárodního zatykače a vydán do USA, kde je viněn z úvěrových a kybernetických deliktů. Izrael tehdy na tuto hru nepřistoupil.

Ivanov dále řekl, že byla odsouzena za obvinění z trestného činu. Co se týče stížností (Issacharové) u Evropského soudu pro lidská práva, je to věc jejích právníků a k tomu nemá Rusko co sdělit. „Je to její právo,“ lakonicky dodal náměstek.

Nespravedlivě odsouzená Naama a spolu s ní celý Izrael a všichni lidé dobré vůle na celém světě, kterým není její osud lhostejný, tak musejí i nadále doufat, že dobrou vůli projeví také prezident Putin a udělí jí milost.

TASS1

Titulek s nepříznivým obsahem na webu agentury TASS

Foto Naamy u ruského soudu na webu agentury TASS zde.

DOPLNĚNÍ

Ve středu 15. ledna napsal web Jpost.com, že vysocí izraelští představitelé řekli matce Naamy, paní Yaffe Issacharové, že by nebylo dobré „dělat vlny“ (to make waves – anglický výraz pro vyvolávání potíží), neboť ze strany státu je vyvíjeno maximální úsilí, aby Naama byla propuštěna.

Úředníci řekli, že případ Naamy bude to první, o čem chtějí premiér Netanjahu i prezident Rivlin s Putinem jednat, až příští týden přiletí do Izraele na návštěvu.

Pro ty, kdo nesledují tuto kauzu podrobně: zoufalá paní Issacharová oznámila, že má v úmyslu vlastním tělem bránit Putinovi ve vstupu do rezidence prezidenta Bejt Hanasi v Jeruzalémě. Chtěla tím dát najevo, že není fér, aby Rivlin okázale hostil šéfa státu, který drží nespravedlivě její dceru v kriminále.

Že to není nejlepší nápad, ale zoufalé gesto zoufalé matky, jsem psal v jednom ze svých minulých příspěvků. Samotná paní Yaffa je nyní na rozpacích: „Nevím, co je správné.“

Lze jen doporučit: jen žádnou nepředloženost, která by mohla úsilí Izraele o osvobození Naamy hloupě zhatit.

AKTUALIZACE (16/1/2020, 13:00 SEČ)

Izraelská média přinesla zprávu, že ve čtvrtek 16/1 hovořil Benjamin Netanjahu telefonicky s ruským prezidentem Putinem. Kromě aktuálních politických otázek přišla řeč i na kauzu Naamy Issacharové. Na Twitteru izraelského premiéra se poté objevila informace, že rozhovor, tak jak byl veden, posílil Netanjahuův optimismus, že záležitost propuštění Naamy směřuje ke svému řešení.

Zbývá doufat, že optimismus premiéra Izraele je na místě.

tass3

Stejskal.estranky.cz
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.