1.8.2021 | Svátek má Oskar


IZRAEL: Chyba - a trest

15.6.2021

Stalo se během nedávného konfliktu mezi Hamasem (útočník) a Izraelem (obránce). Na izraelské straně hranice s Pásmem Gazy stály v bojových pozicích tanky. Na druhé straně hranice se objevily tři osoby.

Teroristé? Farmáři? Provokující teenageři?

To osádka tanku, jehož příběh přiblížil server Times of Israel 11. června, nemohla tušit. Totéž platí o nadřízeném veliteli. Ani se jim nelze divit vzhledem k tomu, co všechno se na tamní hranici v nedávné minulosti dělo.

Tanky patřily 50. praporu brigády Nahal. Velitel čety nařídil střelci v jednom z tanků pod jeho velením, aby z kulometu zahájil na ony tři osoby u hranic palbu. Přinejmenším jeden člověk byl zraněn.

Později vyšlo najevo, že šlo o arabské farmáře.

Incident je vyšetřován po dvou liniích.

I. Velitelská linie. V jejím rámci byli do vyšetřování zapojeni šéf Jižního velitelství generálmajor Eliezer Toledano a šéf Severního velitelství generálmajor Amir Baram. Oba konstatovali, že zahájení palby bylo v rozporu s rozkazy a armádními zásadami. Vydali proto tzv. velitelské opatření, které zahrnuje:

- velitel čety, který dal rozkaz k palbě, byl zbaven své pozice a propuštěn z armády;

- střelec tanku bude zbaven své vojenské funkce;

- vůči příslušnému veliteli roty bude vedeno disciplinární řízení;

Oba generálové předali závěry vyšetřování náčelníkovi generálního štábu generálporučíku Avivu Kochavimu, který je schválil. Označil incident za velmi vážný a konstatoval, že je v rozporu s hodnotami, jimiž se izraelská armáda řídí.

II. Trestněprávní linie. Incident začala vyšetřovat také vojenská policie, která posléze rozhodne, zda kauzu předá vojenské prokuratuře; ta by pak rozhodla o zahájení trestní stíhání.

Co říci závěrem. Vlivem celosvětové masivní levicové propagandy je na izraelskou armádu (IDF) obecně nahlíženo lidově řečeno “skrz prsty“. Ačkoli bojuje se zákeřným a přitom zbabělým nepřítelem – s teroristy -, který používá civilisty jako lidské štíty, je IDF nespravedlivě obviňována z toho, že záměrně útočí na nevojenské cíle a div že si nelibuje v obětech mezi civilisty. Jsou to všechno odporné lži.

V etickém kodexu izraelské armády je článek nazvaný „Čistota zbraní“. V něm je uvedeno:

Příslušníci a příslušnice IDF použijí své zbraně a sílu pouze pro účely své mise, pouze v nezbytném rozsahu a udrží si svou lidskost i během boje. Vojáci IDF nepoužijí zbraně a sílu k tomu, aby ubližovali lidem, kteří nejsou bojovníky nebo válečnými zajatci, a učiní vše, co je v jejich silách, aby nedošlo k újmě na jejich životech, tělech, důstojnosti a majetku.

Ať už byla motivace onoho velitele čety, který dal rozkaz k palbě na obyvatele Pásma Gazy u hraničního plotu, jakákoli – a je na něm, aby své jednání obhájil -, je zřejmé, jelikož byl útok veden na civilní osoby, že porušil vojenské řády IDF, resp. armádní etický kodex.

Tato kauza je také jasným důkazem, že Izrael nepotřebuje žádný mezinárodní tribunál kdesi v Haagu, aby před ním byl propagandisticky obviňován kdoví z čeho. Své vlastní problémy a nesprávné činy svých vojáků si dokáže snadno vyřešit sám.

Asi bychom se měli zeptat, kdo na druhé straně, na straně agresora, který v nedávném konfliktu zaútočil na izraelské civilisty více než čtyřmi tisíci raketami a ještě se chvástá tím, jak byl úspěšný, požene osoby, které tyto zločiny nařídily, k odpovědnosti? Vím, je to hloupá otázka.

Převzato z blogu autora s jeho svolením.LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.