23.7.2021 | Svátek má Libor


Diskuse k článku

IZRAEL: Chyba - a trest

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rudolf 15.6.2021 21:54

Dlouhodobá existence státu Izrael je podmíněná podporou civilizovaného světa, zejména USA. Pokud by se zejména USA otočily k Izraeli zády, byla by jeho další existence v dlouhodobém měřítku vážně ohrožena.

To, že Izrael odsoudil zmíněné střelce na civilisty, dokazuje pouze to, že si zachoval určitou soudnost.

Pokud jde o schopnost spravedlivého přístupu Izraele k Židům a k Palestincům - v současnosti to spíše vypadá tak, že ho pravděpodobně není schopen.

Pokud vím, tak zadání mezinárodního trestního soudu není jednostranné. Má soudit válečné zločiny jak Hamásu při útocích na Izrael, tak i vlády Izraele při útocích na Gazu.

Izrael se před mezinárodním soudem v Haagu potřebuje obhájit ve vlastním zájmu dřív, než se k němu civilizovaný svět otočí zády.

H. Lukešová 15.6.2021 22:23

Izrael nepatří do Haagu, do Haagu patří palestinští politici, Fatah, Hamas, založení na islamismu a nacismu, Asad a syrští teroristé, íránští politici, afričtí řezníci atd. Izrael je civilizovaná země, na rozdíl od orientálních afro-asijských despocií.

Šikanovat Izrael a tahat ho po soudech je jen projevem toho nejsprostějšího antisemitismu, kdy pronásledovaného Žida vystřídal šikanovaný Stát Izrael. Izraelci mají právo na sebeobranu, rozhodně, jednoznačně, bez debaty.

B. Rudolf 17.6.2021 15:12

To, že Hamás patří před mezinárodní soud, nikdo soudný nezpochybňuje. Ale stát Izrael je bohatý stát se skvělou intelektuální elitou. Pro takový stát by nemělo být problémem se v komplikovaném (a bohužel i krvavém) sporu hájit u mezinárodního soudu.

P. Han 15.6.2021 23:15

Izrael JE součástí civilizovaného světa. V té oblasti jedinou. A brání se proti středověkým despociím.

B. Rudolf 17.6.2021 15:15

Souhlasím s tím, že Izrael je součástí civilizovaného světa. Netvrdil jsem, že není, i když mnou použitá formulace se tak číst dala.

P. Szirotný 15.6.2021 23:52

To je asi tak spravedlivé, jako kdyby v norimberském tribunálu zasedli na lavici obžalovaných Gabčík s Kubišem. A Izrael se nepotřebuje obhajovat. To je vaše pokřivené vidění světa. Izrael byl jednoznačně napadený raketami z Gazy a zvolil reakci, která mu připadala přiměřená. I kdyby srovnal Gazu se zemí, bylo by to v pořádku.

B. Rudolf 17.6.2021 15:24

OSN považuje Východní Jeruzalém za budoucí hlavní město budoucího Palestinského státu. A v tomto smyslu je toto hlavní město budoucí Palestiny okupováno Izraelem.

No a když Vám na nejposvátnějším místě Vašeho budoucího státu začne okupantská policie házet granáty se slzným plynem a zábleskové granáty, jsou lidé, které to naštve. A stalo se to během Ramadánu. To je obdobné, jako kdyby u nás házeli o vánocích do kostelů granáty se slzným plynem a podobně. Asi by nás to taky hodně naštvalo..

No a Palestinští Arabové by si podle své reakce s Vámi mohli podat ruce. Zareagovali nesmyslně agresivně a Vy zrovna tak nesmyslně agresivně navrhujete srovnat Gazu se zemí.

J. Kanioková 18.6.2021 17:07

"je toto hlavní město budoucí Palestiny okupováno Izraelem."

Blbost !!!

I. Štípek 15.6.2021 13:44

Pane Stejskale, vy jste vlastně konzervativní, strnulý eskapista. Vy už dávno máte černou a bílou, Bibiho teroristu, Israel dobře, ostatní špatně, sežrat prasatům, kafilérie, bez připomínky, cokoli Arabáči je terorismus, už jste blízko bezmozku Luki, ta je vážně nemocná, to fakt jste dodnes nepochopil? Tenhle eskapismus je pohodlný: kritici jsou antisemitiiiiiii! a jedem dál podle šablony. To opravdu stačí? Nechcete víc? Pár let už se potkáváme, a já se do vás navážím protože Izrael a Židi jsou obdivuhodní, zaslouží chválu i tvrdou kritiku, obdiv i odsouzení. Netanjahu za 12 let dokázal jen rozesrat vztahy Israele skoro se všemi, povýšenecké bombardování Sýrie, Libanonu, tak nádherných zemí! Smrt, zkáza, nevinné oběti, to je nácek Netanjahu, Hitler a Stalin dneška pospolu v jedné zvrácené (vaše zamilované slůvko) podobě škůdce vzájemného porozumění, či alespoň základní vstřícnosti. Vrah, terorista, korupčník; jediná chyba Zemana a Trumpa; prodloužení vražd, násilí, rodinných neštěstí, oplakávání zabitých. To vy, pane Stejskale, evanjelík, schvalujete? Fuj!

H. Lukešová 15.6.2021 14:25

Netanjahu byl nejúspěšnější premiér v dějinách Izraele, posílil Izrael na mezinárodní scéně, uzavřel mírové smlouvy se čtyřmi arabskými zeměmi, posílil vztahy s USA, s Putinem a obecně Ruskem, navázal vztahy s Indií, Maďarskem, zeměmi středovýchodní Evropy...

V domácí politice pozvedl izraelskou ekonomiku, zvádl korona krizi, ano, někde pochybil, nesplnil všechny pravicové sliby, tj. uplatnění svrchovanosti nad židovskými komunitami v Judeji a Samaří.

Nikky Haley, bývalá americká velvyslankyně USA při OSN, John Hagee, zakladatel organizace CUFI (Křesťané sjednocení pro Izrael), Mike Pence, bývalý americký ministr zahraničí ocenili Netanjahua jako největšího a nejvýznamnějšího izraelského politika...

A jak jste přišel prosím, že je Netanjahu "nácek"? Zřídil Bibi Netanjahu vražedná komanda, která by vraždila palestinské Araby za "frontou"? Nechal Netnajhu vybudoval vyhlazovací tábory pro Araby? Nacistickou minulost mají palestinští Arabové, muftí Husseini, Jásir Arafat, Mafmúd Abbás a obecně většina palestinských politiků.

Pane Štípku, měl byste se stydět za takový sprostý výron urážek a antisemitismu. Ne já, ale vy jste nemocný člověk, nemocný protižidovskou nenávistí a trpíte zvláštní obsesi k panu Stejskalovi.

B. Rudolf 15.6.2021 21:05

Nevstoupíš dvakrát do stejné řeky. Takže neřeším, jestli Netanjahu je nebo není nácek.

Rozhodně je to člověk obviněný z korupce. Je zde podezření, že konflikt zahrnující ostřelování Izraele raketami a bombardování Gazy se mu kvůli tomuto obvinění až příliš hodil.

No a co jiného je bombardování civilního obyvatelstva než vražedná (letecká) komanda vraždící palestinské Araby za frontou?

Budete tvrdit, že primárním cílem byly vojenské objekty (třeba vůdcové Hamásu včetně svých rodin). Dále budete tvrdit, že civilní obyvatelstvo bylo před bombardováním svých domů varováno.

Problémem je to, že někdy varování před bombami bylo, někdy nebylo. Když to bylo vidět (bombardování budovy, v níž byl tisk), tak varování přišlo. Dovedete si představit reakci civilizovaného světa, kdyby Izraelci vybombardovali bez varování budovu, v níž sídlil The Associated Press a Al Džazíra (a pozabíjeli by tak její osazenstvo)? Ale je zdokumentována řada případů, kdy bombový útok na civilní objekt přišel bez varování.

Postupy Netanjahuovy vlády připomínající nacisty nebo čínské komunisty se projevily i v diskriminaci Palestinců v přístupu k očkování proti kovidu.

„Okupujete je, ale neočkujete.“ Vakcinační sprinter Izrael opomíjí Palestince - Seznam Zprávy (seznamzpravy.cz)

Takže podobnosti by zde byly. Nicméně - nevstoupíš dvakrát do téže řeky.

H. Lukešová 15.6.2021 22:09

Ano, máte pravdu, že tvrdím to, že primárním cílem bombardovací kampaně Izraele byly vojenské objekty a představitelé Hamasu a civilisté byli varováni... ale to teď nechci řešit, zareaguji jen na očkování palestinských Arabů...Jsou to palestinští a izraelští Arabové, kteří vraždí Židy... ale nyní k očkovací kampani...

Stát Izrael získal na jedné straně velmi příznivé mezinárodní ohlasy kvůli své úspěšné kampani očkování svých obyvatel vakcínou proti covidu-19, ale jak se dalo očekávat, kritika nevládních organizací, některých médií hlavního proudu a BDS na sebe nenechala dlouho čekat. Tito lidé obvinili Izrael z toho, že neposkytuje vakcíny palestinským Arabům, obvinili ho z válečných zločinů a dokonce i ze „zdravotnického aparteidu“. Tuto vlnu protiizraelské zášti propagují a umocňují organizace Amnesty International, BDS a izraelská krajně levicová nevládní organizace B’tselem.

Ovšem jediným relevantním faktem je, že Izrael a Organizace pro osvobození Palestiny podepsaly mírové smlouvy z Osla mezi léty 1993–95, na základě kterých se obě strany dohodly o dočasném rozdělení a vlivu nad územím v Judeji a Samaří (tzv. Západní břeh Jordánu), jejichž trvalý status bude předmětem dalšího vyjednávání. Za tímto účelem Izrael a nově vzniklá Palestinská samospráva (PA) zavedly nezávislý právní režim, podle něhož právě PA nese plnou odpovědnost za správu těch částí území, které podle těchto ujednání spadaly pod její kontrolu.

Dohody z Osla byly podepsány vedoucími představiteli Spojených států, Ruska, Evropské unie, Egypta, Jordánska a Norska a následně byly znovu potvrzeny v několika rezolucích OSN. Jejich další platnost určuje vzájemné vztahy mezi Izraelem a PA. A právě PA má plnou pravomoc a odpovědnost v oblasti zdravotní péče a dovozu léčivých přípravků. Palestinští politici přes dva měsíce ujišťovali své občany, že ministerstvo zdravotnictví samosprávy má situaci plně pod kontrolou a že pro ně zajistilo dostatečný počet vakcín, a to bez pomoci Izraele.

H. Lukešová 15.6.2021 22:10

Dne 12.2.2020 se PA dohodla jednak s Ruskem na dodání čtyř milionů dávek jeho vakcíny, jednak dne 9.1.2021 také s britskou společností AstraZeneca, která měla poskytnout další dva miliony dávek.

Jenže nyní, po dvou měsících, když se vedoucím palestinským představitelům navzdory slibům nepodařilo vakcíny obstarat, začali, jak je jejich zvykem, s démonizací Izraele a obviňují jej ze všech svých neúspěchů. Na palestinskou nenávistnou kampaň reagoval vyzyvatel stávajícího izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a zakladatel strany Nové naděje Gideon Sa ́ar slovy, že jestliže mají Palestinci peníze na to, aby zajišťovali renty teroristům, mají jistě dostatečné finanční prostředky k obstarání vakcín pro svou populaci.

V. Povolný 15.6.2021 11:26

Aniž bych chtěl jakkoliv zpochybňovat informaci o arabských zemědělcích, tato záležitost mi připomněla jeden prastarý vtípek o incidentu na sovětsko-čínské hranici:

Čínská strana zahájila palbu na traktor, který se pohyboval na sovětské straně. Traktor palbu opětoval a pak se vznesl a odletěl na nejbližší základnu.

J. Jaroš 15.6.2021 10:08

Hledám důvod proč se na arabské teroristy vztahují,, Právo a obyčeje války pozemní,, ujednané v Haagu a později v Ženevě Ty se vztahují na osoby mající velící osobu, nosí pevný a z dálky viditelný znak, viditelně nosí zbraň a dodržují právo a obyčeje války civilní..Marně hledám ujednání jak se má chovat příslušník ozbrojených sil ve vztahu k teroristům a obyvatelstvu, které je podporuje.

I. Lyčka 15.6.2021 13:25

Výborný postřeh R^

K. Křivan 15.6.2021 9:38

Pane Stejskale, Později mohlo vyjít najevo, že šlo o teroristy převlečené za arabské farmáře. Velice pravděpodobná možnost. Israelský voják, má nejdřív povinnost ochránit sebe a své kolegy před zákeřnými útoky teroristů a teprv potom chránit arabské "civilisty" před smrtí. Civilisty, kteří 11.9.2001 šíleli radostí v ulicích arabských měst, když umírali tisíce NAŠICH lidí ! Neměli ty kluky trestat, ale odměnit.

H. Lukešová 15.6.2021 8:00

Levicoví novináři z démonického amerického levicového liberálního deníku The New York Times vyjádřili zármutek nad palestinskými teroristy o posteskli si, že zemřelo tentokráte příliš málo Židů a že by bylo lepší, kdyby situace byla opačná, kdyby měli mnohem více obětí na své straně Židé než Arabové. Krajní levičáci baží po krvi Židů, hlouběji klesnout nelze.

K. Křivan 15.6.2021 9:01

Zdál se mi sen. Krásný sen. Redakce fašistického levičáckého plátku The New York Times hořela jak vatra, přátelé teroristů skákali z oken jak blechy ze psa, prostě krásný sen, který potěší a srdce zahřeje. Bohužel jen sen.

M. Adler 15.6.2021 0:29

Ne, pane Stejskale, vaše otázka na konci článku není hloupá. Ani zdaleka. Spíš smutně, strašně smutně beznadějná.

J. Nevrkla 15.6.2021 8:34

R^

J. Hanzal 15.6.2021 9:14

Jo, přesně tohle jsem chtě napsat. Ještě, že jsem koukl dolů:-)R^R^R^

K. Křivan 15.6.2021 9:52

Pane Adlere, proč beznadějná ? Když se podaří zlikvidovat pátou kolonu nepřítele, včetně fašistických vrchností, pak máme opět naději.