6.3.2021 | Svátek má Miroslav


GLOSA: Spasitel světa?

22.1.2021

Joe Biden nemůže splnit vše, co se od něj čeká

Noviny nemají politikům fandit, mají je kritizovat, česky hodnotit. Je to známá poučka. Ale i když si ji našinec opakuje, stejně je mu nastupujícího prezidenta Joea Bidena až trochu líto. Ne jeho osobně, dráhu politika i lídra USA si vybral dobrovolně. Líto je spíše nevyhnutelných dopadů té víry, ba kultu, který se kolem něj vytváří. Nebude pak zklamání o to větší?

Biden byl, ještě než nastoupil do úřadu a mohl cokoliv udělat, pasován na téměř spasitele. Na toho, kdo má největší světovou velmoc vyvést ze všech průšvihů počínaje koronou přes její dopady (nezaměstnanost, nárůst chudoby), rasové problémy až po konkurenční zápas s Čínou o pozici světového lídra. Biden, nový Franklin Delano Roosevelt? Tak nazval svůj komentář v The New York Times Nicholas Kristof, velmi zkušený a uměřený autor. Jako by Trumpova Amerika propadla až na dno civilizace, jako by nedokázala během jednoho roku vyvinout, otestovat, vyrábět a do světa distribuovat vakcínu proti covidu-19.

Po Bidenovi se chce, aby zjednal spravedlnost a napravil veškeré zlo napáchané prezidentem Trumpem, jinými slovy aby trestal. Leč zároveň se po něm chce, aby spojil národ. „Jednotná Amerika“ je heslem inauguračního dne. Ale jde obojí dohromady? Není to protimluv?

Je těžké být lídrem země rozdělené na dva nesmiřitelné tábory. České země to zažily před 563 lety, kdy byl po občanské válce zvolen „husitský král“ Jiří z Poděbrad – jenže i za jeho vlády ještě tekla krev. Ani Biden neprosadí úplný smír. To by musel převychovat 74 milionů Američanů, kteří volili Trumpa. Jistě, může dosáhnout toho, že většina národa ho uzná za legitimního prezidenta. Ale nedosáhne třeba toho, aby se Američané shodli, že není rozdíl mezi legální a nelegální migrací.

V tomto smyslu Amerika jednotná není a nebude. Pro začátek by možná stačilo, kdyby Biden rozdílné názory uznal za legitimní, a ne za projev bigotnosti, populismu, ba fašismu, tedy něčeho, co se musí vymýtit.

LN, 20.1.2021Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.