19.2.2020 | Svátek má Patrik


GLOSA: Když Trump chce

17.8.2018

Americký vojenský rozpočet nastavil zrcadlo Evropě

Donald Trump zůstává vděčným objektem pro lidi přesvědčené, že kdyby ho jako prezidenta nebylo, museli by si ho vymyslet. Pro ně je nevypočitatelným šílencem, ne tím, kdo nastavuje sice nepříjemné, leč užitečné zrcadlo. Tak to může být i s rekordním americkým rozpočtem na armádu, který Trump podepsal na příští fiskální rok.

Na webu snadno najdeme, že USA původně počítaly s částkou 681 miliard dolarů. Ale Trump schválil 716 milard, tedy o pět procent více. Zákon podepsal na armádní základně Fort Drum, jako by si hrál na vojáka. A v projevu pochválil vojáky, kteří „cedili krev, pot a slzy“, jako by si hrál na Churchilla. Co tím vším sleduje? Chce uzbrojit Moskvu po vzoru Reagana? Chystá se už preventivně vzdorovat sílící Číně? Anebo nastavuje zrcadlo Evropě, rozuměj evropským členům NATO?

Snad je v tom od všeho trochu, ale zrcadlo nastavené Evropě nesmíme pomíjet. Prezidenta Trumpa (a před ním už prezidenta Obamu) rozčiluje, že příliš evropských členů NATO se vyhýbá dohodnutým vojenským výdajům ve výši dvou procent HDP. Tu dohodu plní jen čtyři z nich: Řecko, Estonsko, Británie a Polsko. Ještě víc Trumpa rozčiluje, když z prosperujícího Německa zaznívají hlasy, že Berlín svůj díl pro NATO odvádí (ač dává na obranu jen 1,2 procenta HDP), neboť do vojenských výdajů se musí započítat i rozvojová pomoc. Nebo hlasy ze států, jako je Česko, že výdaje na obranu lze navyšovat jen pomaličku, po drobných desetinách procenta.

V Evropě je snadné dělat si z Trumpa legraci. Smát se, když do novin řekne, že parkuje-li před každým domem v New Yorku mercedes, v Německu musí parkovat chevrolety, jinak to není fér. To je legrace, haha, jako by šlo fajnšmekrovské Němce přesvědčit, aby si kupovali chevrolety. Ale co se týče výdajů na obranu, Trump právě dokázal, že když chce, zvýšit je dokáže, a ne jen o desetinky procenta. Proč nechcete vy? Tak se teď může ptát většiny Evropanů.

LN, 15.8.2018
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.