Středa 14. května 2025, svátek má Bonifác
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 99 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

EVROPA: Putina ne

diskuse (68)

Že na konec ledna 2015 připadne sedmdesáté výročí osvobození vyhlazovacího tábora v Osvětimi, se samozřejmě vědělo dlouho dopředu. A dlouho dopředu se také plánovala velká mezinárodní pietní vzpomínková akce.

Dozvěděli jsme se, že ji organizuje Evropský židovský kongres spolu s Evropským parlamentem, přičemž českou část má na starosti Federace židovských obcí v ČR (FŽO).

O jakou českou část jde? O terezínskou. A proč terezínskou, když si připomínáme osvobození tábora v Osvětimi, který leží na území dnešního Polska?

To vysvětlil minulý měsíc tajemník FŽO Tomáš Kraus. Jde zhruba o toto: protože jde zřejmě o poslední možnost k takto velkému (jubilejnímu) setkání těch, kdo přežili osvětimský holocaust, rozdělili polští organizátoři celou akci na dvě části: přeživší se setkají přímo v Osvětimi, zatímco „politické“ setkání se bude konat v Terezíně. Zde na co možná nejvyšší úrovni. Proto byli pozvání šéfové států a vlád, proto byl pozván i ruský prezident. Historické důvody, proč byl zvolen Terezín a proč dostal pozvánku i šéf Kremlu jistě není třeba zeširoka rozebírat.

Jedno ale je zatřebí důkladně rozebrat, a to vhodnost či nevhodnost Putinovy přitomnosti v kontextu ruského chování k ukrajinskému sousedovi. Jak se zachovat: přimhouřit na chvíli oči nad agresí Kremlu vůči Ukrajině, nebo tuto přetvářku odmítnout a říci cosi ve smyslu, že císař je nahý.

Ano, je to dilema, ne že ne. Sovětský podíl na vítězství nad německým nacionálním socialismem byl zásadní, koneckonců Osvětim osvobodila Rudá armáda. Představitel Ruské federace, nástupnického státu SSSR, by logicky na takovéto akci chybět neměl. To je ono „A“. Pak tu máme „B“. Co dělat v případě, že se tento nástupnický stát sám stane agresorem (rafinovanost ruského počínání na Krymu a v „Novorusku“ na tom, že jde o agresi nic nemění)?

Pozvat? Nepozvat?

Minulý pátek (19/12) se k této záležitosti jednoznačně vyslovili ti, kdo k tomu mají největší morální právo - vedení FŽO. Na webu organizace bylo publikováno níže uvedené prohlašení. A rázem bylo po dilematu: kvůli pozitivnímu chování kohokoli v minulosti nelze strkat hlavu do písku před jeho negativním chováním v současnosti.

fzn

Aston Ondřej Neff
14. 5. 2025

Chystaná smlouva s Korejci mohla být nepopiratelný úspěch

přečetl Panikář
14. 5. 2025

Autor je mluvčí minoritních akcionářů ČEZ.

Jan Bartoň
14. 5. 2025

Strany a hnutí mohou utrácet bez ohledu na volební limity.

Hana Lukešová
14. 5. 2025

Hatikva je národní hymna Izraele a sionistického hnutí.

Marian Kechlibar
14. 5. 2025

Vlastnictví jaderných zbraní je velice zvláštní politický fenomén.

Aston Ondřej Neff
12. 5. 2025

Jenom ANO a STAN jdou do voleb jako samostatné subjekty.

Aston Ondřej Neff
13. 5. 2025

Po čtyřiceti letech si lidé chtěli užít radosti „nevolit‟.

Stanislav Křeček
12. 5. 2025

Demonstrativně slavíme v části republiky osvobození

Daniel Vávra
12. 5. 2025

Školství je zadarmo. Zákon nabídky a poptávky nefunguje.

SÝR ZDARMA
13. 5. 2025

Hollywood chystá inkluzivní remake, který vydělá miliardy

ndr Jindřich Göth
13. 5. 2025

O prvních deseti finalistech 69. ročníku mezinárodní hudební soutěže Eurovision Song Contest, která...

Lidovky.cz
13. 5. 2025

Ačkoliv čeští hokejisté mají v úterý volno, skupina B na mistrovství světa v Herningu pokračovala....

Lidovky.cz
13. 5. 2025

Úterní program stockholmské skupiny A na mistrovství světa v hokeji obsahoval dva duely. Lotyšsko...

Lidovky.cz
9. 5. 2025

Čeští hokejisté obhajují na mistrovství světa zlaté medaile. Přímo z dějiště šampionátu v dánském...

Lidovky.cz, ČTK
13. 5. 2025

V Úvalech zasahuje hasičský sbor u rozsáhlejšího požáru haly s automobilovými veterány. Před...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz