16.5.2021 | Svátek má Přemysl


EVROPA: Nezbytná reforma trhu s vínem

23.2.2007

Trh s vínem se v posledních letech potýká s přebytky, které současná politika v oblasti společného trhu s vínem není schopna uspokojivě řešit. Velká část rozpočtu je spotřebovávána na drahá a nepříliš účinná opatření. Například podporu destilace vína vidím jako neefektivní mrhání omezených prostředků. Deformovaný trh s vínem dnes nemotivuje producenty nekvalitního stolního vína, o které není zájem, ke změně produkce směrem ke kvalitě. Proto je reforma trhu s vínem nezbytná.

Konkurenceschopnost evropského vinařství je potřeba zásadně posílit a klíčovou oblastí, na kterou musíme soustředit naši pozornost, je reforma rozpočtu Společné organizace trhu s vínem (SOT). Podpora musí být úměrná stávající ploše pěstování vinné révy a případně také hodnotě produkovaného vína. Vycházet při podpoře z historického čerpání a zastaralých statistik není akceptovatelné.

Musíme si uvědomit, že jde-li nám o podporu konkurenceschopnosti evropských výrobků, není možné evropské producenty perzekuovat. V severněji položených evropských státech se geografické podmínky diametrálně liší od jižních. Doslazování řepným cukrem je v těchto zemích zavedenou tradicí obdobnou přidávání kyseliny vinné – acidifikaci – v zemích jižních. Jeho zákaz by znamenal konec mnoha dobrých rodů vinařů, přerušení tradice a následně řešení problémů s tvorbou krajiny.

V Hradci Králové 21. 2. 2007

poslanec Evropského parlamentu za ODS5 tipů na aktivity s nejmenšími nejen v době pandemie
5 tipů na aktivity s nejmenšími nejen v době pandemie

Dochází vám nápady, co s miminkem nebo batolátkem podnikat? Máme pro vás tipy, které zaručeně vykouzlí pořádný úsměv na tvářích. A také víme, které...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.