28.9.2021 | Den české státnosti


EVROPA: Bude dost vakcíny?

30.12.2020

Dorazila první várka od americko-německého konsorcia Pfizer/BioNTech, v neděli se začalo očkovat. Podpořil to prezident, první dávku si píchnul Babiš. Ač oba mastodonty české politiky nemusíme, je to dobrá zpráva. Proč? Protože vakcína je jedinou reálnou šancí, jak rychle porazit virus a vrátit se k normálnímu, svobodnému životu.

Obrovský pokrok ve vědě, který ji umožnil vyvinout v rekordním čase, je skoro zázrak. Lidé jako by se mu zdráhali uvěřit. Z výzkumů veřejného mínění vyplývá, že se dobrovolného očkování hodlá účastnit jen 40 % Čechů. To je málo. Aby národ získal kolektivní imunitu, musí se proočkovat 60-70 % lidí. Tedy 6 miliónů dospělých. Vláda motivačně rozhodla, že vakcína bude zdarma pro všechny. Je ovšem právem kritizována za hloupou informační kampaň a zpoždění v logistických přípravách. Markantní je to v porovnání s Německem.

Jenže je tu další problém, o němž se nemluví a v jehož světle ty předchozí blednou. Přitom je společný pro Německo i pro nás. Hrozí, že vakcíny nebude v EU dostatek! Psal o tom už Der Spiegel. Pro Němce, kteří jako jediní v EU slaví díky BioNTech svůj úspěch, je to ponižující. Kromě Pfizeru bude v lednu k užívání vakcína od Moderny, v březnu snad od Johnson & Johnson. Všechno americké firmy. Naopak britsko-švédská AstraZeneca má problémy (produkt nejdřív v létě 2021) a ještě větší potíže má francouzský Sanofi (koncem 2021?). Jenže kontrakty jménem EU vyjednávala s firmami Evropská komise a ta – jak se ukazuje – hrála politiku. Pod tlakem Paříže objednala pro celou EU 300 milionů dávek od Sanofi a 400 milionů od AstraZenecy, zatímco od Pfizeru jen 200 milionů (s opcí na dalších 100), od Moderny jen 80 milionů, a od Johnsonů 200 milionů. Pokud budou k dispozici vakcíny jen od Pfizera a Moderny, znamená to, že EU s 450 miliony obyvatel má jisté dávky na rok 2021 jen pro 140–190 milionů lidí. V případě úspěchu Johnsonů (u nich stačí ne dvě, ale jen jedna dávka) se situace zlepší – na 340-390 milionů lidí. Ale to budeme vědět až v březnu. Každopádně to znamená, že výhled na klidnější rok 2021 je zatím v luftu.

Ve výboru pro životní prostředí Evropského parlamentu jsme komisi mnohokrát žádali o větší transparentnost při vyjednávání. Odpovědí bylo pokaždé: „obchodní tajemství“. Šéfka EK Ursula von der Leyen teď na Štěpána prohlásila, že přichází „evropský moment“. Ano, díky EU máme množstevní slevu a aspoň něco jisté. Ale nezdá se, že by naše vláda byla v „politice“ objednávání v EU prozíravější. Ministerstvo zdravotnictví uvádí, že objednalo přes EU 2+2 milióny dávek od Pfizeru a 2 miliony od Moderny, což stačí pro 2-3 miliony Čechů. Budou-li 2 miliony od Johnsonů, tak je to dost pro 4-5 milionů Čechů, což stále nestačí. Navíc je otázka, zda Brusel dodrží dělení kvót uvnitř EU, až se strhne rvačka o nedostatkové zboží. A EU navenek? V geopolitické soutěži o krále vakcín mají USA zjevně navrch, když jejich vláda do vývoje a výroby napumpovala 18 miliard dolarů. Mnohonásobně víc než větší EU. A to nemluvím o Rusku a Číně, které očkují už dávno, byť v jejich výrobky velkou důvěru nemáme…

Autor je poslancem Evropského parlamentu za ODS, která je členem skupiny Evropských konzervativců a reformistů.

Převzato z webu Konzervativní noviny se souhlasem redakce.Narodilo se vám miminko? Zahrajte si s Pampers o ubrousky New Baby
Narodilo se vám miminko? Zahrajte si s Pampers o ubrousky New Baby

Pampers New Baby jsou dětské vlhčené ubrousky určené pro citlivou pokožku, bez alkoholu, parfemace a s neutrálním pH. Jsou tak ideální od prvního...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.