24.4.2024 | Svátek má Jiří


Diskuse k článku

EVROPA: Bude dost vakcíny?

Dorazila první várka od americko-německého konsorcia Pfizer/BioNTech, v neděli se začalo očkovat. Podpořil to prezident, první dávku si píchnul Babiš.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Hác 31.12.2020 0:08

Anglie schválila k očkování vakcínu AstraZeneca. Může si to dovolit, už není v EU. A s dokončením jim pomohli Rusové.

S. Rádl 31.12.2020 10:08

Pokud vím, současná vakcina AZ je na základě výzkumu z oxfordu. Vakcína je velmi podobná ruskému Sputniku, tam se ale první a druhá dávka liší vektorem. Protože výsledky Sputniku vycházely lépe, AZ navázala s ruským ústavem spolupráci a uvažovali o tom, že by jedna dávka byla klasická AZ a druhá Sputnik. To se ale jistě netýká nyní schválené vakciny AZ a jestli bude spolupráce pokračovat není zřejmé.

V. Pavelka 30.12.2020 20:15

Kolik to bude p. Vondra ? Když se s ampule antiCovi z pěti dávek udělá šest dávek ? Sice víte prd, ale směrem k vládě si musíte plivnout [>-]vlastenče?!EU

P. Milan 30.12.2020 21:36

No a vy nevíte prd, ale rovnou hoνno.

J. Kulheim 30.12.2020 18:57

Současná nákaza koronavirem je závažný zdravotní problém. Virus má všechny znaky pandemického viru tj. 1/ je vysoce virulentní, 2/ lehce se šíří mezi vnímavými jedinci, 3/jedná se o virus nový, s kterým se lidé doposud nesetkali a velmi rychle se šířící.

Pandemie je z pohledu života společnosti závažnou celosvětovou událostí. Pandemie chřipky se vyskytují 3-4 za 100 let. Ortomyxoviry, mezi které virus chřipky patří, se liší od většiny ostatních virů zejména tím, že mají možnost využívat značného stupně genetické variability. „Míchačkou“, kde se výměna některých segmentů na genomu mění je nejčastěji prase, ale můžou to být také práci. První virus chřipky byl izolovaný teprve v roce 1931 z nemocného prasete.

Koronaviry jsou dost specifikované na jeden druh hostitele. V tomto směru je epidemiologicky nepoměrně jednodušší situace než u chřipkového viru. Koronaviry nejsou nic nového. U zvířat způsobují závažná onemocnění se značnými ekonomickými ztrátami. Koronavirus všechny své vlastnosti, které prezentuje u lidí, už dávno projevuje u zvířat. Virus způsobující infekční bronchitidu u nosnic nezpůsobuje onemocnění u krůt.

Vakcinace je pro onemocnění u slepic jedinou účinnou prevencí. Nejdůležitější je zabránit vstupu divokého virusu už 1. den života. Aby se tomu zabránilo používá se živá ateunovaná vakcína ve formě hrubého spraye tak, aby se virus dostal na horní cesty dýchací a sliznici oční. Aerosol, který by se dostal do plic by mohl způsobovat zdravotní problémy. Ještě jsou prováděno několik revakcinací včetně injekčního podání vakcíny. Opakované podáním vakcíny má za následek tzv. buster efekt tj. zvýšení tvorby protilátek.

Podle mého názoru je nejdůležitější je docílit buněčnou imunitu na horních cestách dýchacích a zabránit uchycení terénního viru.

M. Burešová 30.12.2020 17:27

Za 4 měsíce bylo pozitivně testováno zhruba 0,5 milionu lidí. Podle různých odhadů se jedná o 1/8 až 1/10 skutečně pozitivních. Takže ČR má momentálně okolo 4 milionů lid, kteří se s Covid setkali - a mají přirozenou imunitu.

Někdo ještě pozitivitu - a tím přirozenou imunitu - získá, někdo se dá naočkovat a získá imunitu (bio)chemickou . Je to otázka pár týdnů.

Ale politické pandemie se nezbavíme. Protože imunita zabrání onemocnění, ale nezabrání přítomnosti viru v těle. A to je to, co detekují testy. Že se v těle vyskytuje vir Covidu. Jestli si tělo poradí a vir zlikviduje bez onemocnění, nebo jestli člověk onemocní, to testy nezjistí. Prostě všechny zařadí jako "nakažené".

J. Hrbek 30.12.2020 16:22

A co isoprinosin?..., kterej byl hned staženej aby nekonkuroval byznysu nových vakcín:-P

S. Rádl 30.12.2020 16:33

Můj příspěvek o isoprinosinu je o několik odstavců níže. Jinak není pravda, že byl stažen, je na lékařský předpis. Jak je vidět i z vašeho příspěvku, otírat se o neetické zisky farmaceutických firem je populární a zabírá.

Bohužel lidé nevnímají, co je to klinické zkoušení a tak si myslí, že isoprinosin byl řádně testován na covid-19, což nebyl. To, co je vydáváno za klinické skoušení na pacientech v domech seniorů lze možná označit za případovou studii bez nároku na jakoukoli relevanci.

J. Hrbek 30.12.2020 16:43

To je lež, i na předpis je v ČR nesehnatelnej... Už pár měsíců

S. Rádl 30.12.2020 18:10

Omlouvám se, sice bych svoje tvrzení označil za nepravdu a ne lež (ta implikuje úmysl), ale bohužel máte pravdu. Ještě nedávno bylo na stránkách SUKL uvedeno, že bude od listopadu dostupný a já jsem si to od té doby (kdy mne to zajímalo) neověřoval.

P. Milan 30.12.2020 21:38

Pletete si léčení s prevencí.

S. Rádl 30.12.2020 16:04

Chtěl jsem vysvětlit, proč dala EU původně přednost vakcinam AstraZeneca a Sanofi, bylo mi ale sděleno, že to není v souladu s pravidly diskuse. Tedy jen shrnu, že mRNA vakciny jsou novým, u lidí dosud nevyzkoušeným principem, zatímco Sanofi a AZ využívá víceméně klasický přístup. Navíc má zvláště Sanfi Pasteur bohaté zkušenosti z vývoje a dostatečné kapacity pro výrobu. Bohužel se vývoj jejich vakcin zpozdil...

S. Rádl 30.12.2020 16:06

U vakciny Sanofi se zjistila nedostatečná účinnost u starších pacientů a tak musela být vakcina modifikována. Z toho důvodu se předpokládá její schválení ve 3. čtvrtletí 2021.

K. Wágner 30.12.2020 15:39

Bývalý viceguvernér České národní banky Mojmír Hampl v rozhovoru pro CNN Prima News, publikovaný 29. prosince 2020, prohlásil: „Pokud bude nutné očkovat 60 procent populace za půl roku a na každého jsou zapotřebí dvě dávky, vychází to tak, že každý týden bychom museli naočkovat půl milionu lidí. Budeme na to mít logistiku? Epidemiologové navíc říkají, že není úplně jisté, zda 60 procent bude stačit. Budeme tedy schopni v březnu či dubnu konstatovat, že je to za námi? Jsem k tomu dost skeptický.“ Zároveň prohlásil, že je šokován mírou odporu vůči očkování.

K. Wágner 30.12.2020 15:39

K uzavírání ekonomiky se pak vyjádřil takto: „Nějaký rejpal ve mně se ptá, pokud to je dobrovolné, znamená to, že nemoc není tak závažná, jako jsou jiné, u kterých je očkování povinné? Jestli tedy není tak závažná, tak proč zavíráme celou ekonomiku? A jestli je tak závažná a jestli je závažnost srovnatelná s jinými nemocemi, u kterých je očkování povinné, proč to pak není povinné? Neumím si představit, že výstupem tohoto bude, že to je nesmírně závažná choroba, kvůli které děláme takové uzavírky ekonomiky, jaké jsme nedělali ani za války, ale zároveň není dost závažná na to, aby očkování bylo povinné. Tohle mi moje hlava a logika nebere. Nejsem schopen se s tím srovnat. Buď tedy otevřeme ekonomiku, anebo udělejme dobrovolné očkování i na zarděnky a černý kašel. Když říkám, že máme podobně závažné choroby, které jsou schopné likvidovat lidi po tisících a kvůli kterým je někdo ochoten ničit živobytí desítkám a stovkám tisíc lidí. Já bych na tohle chtěl slyšet odpověď od někoho ze zdravotnictví.“

F. Kusák 30.12.2020 15:56

Podle mě, to očkování má dvě roviny, osobní - proto, abych žil já a moje rodina normálním životem, nechám se očkovat. Jsem si samozřejmě vědom jakési statistické účinnosti vakcíny, tj. že na cca 5 - 6 lidí ze sta to nebude fungovat, ev. další možná, ale minimální rizika (podle současných informací). Druhá rovina je vytvoření stádní imunity. To je věc ošemetná a lidé na to dost často reagují emotivně bez zřejmého racionálního úsudku. Takže, jejich věc. Za ně já, díky Bohu, odpovědný nejsem, nezajímají mě, stejně to neovlivním.

J. Kanioková 30.12.2020 15:05

Virolog Prof. MUDr. Jiří Beran, CSc prohlásil, že klinické studie v domovech seniorů potvrdily účinost tradičního léku Isoprinosine při infekci Covidem-19.

S. Rádl 30.12.2020 15:44

Virolog Beran je z nějakého záhadného důvodu snad jediným zastáncem této léčby na světě, ostatní virologové zdůrazňují nebezpečnost z hlediska přemrštěné reakce imunitního systému. Isoprinosin je starým léčivem zvyšujícím imunitu, což může být v pokročilých fázích právě nebezpečné. Ono totiž k nástupu té pokročilé fáze může u každého pacienta dojít jindy.

Každý soudný lékař, pokud doporučuje použití v dané indikaci neschválené terapie by měl zdůraznit, že daná léčba nebyla u lidí v klinických studiích prokázána. Pan prof. Beran, pravděpodobně v přesvědčení o své neomylnosti) se nechová jako soudný lékař, ale dává přednost publicitě. Zvláště v případě imunomodulačně působících léčiv totiž nestačí průkaz neškodnosti dlouhodobým používáním v jiných indikacích!!! Jinak klinickou studii plánovala provést již na jaře jedna egyptská nemocnice, pravděpodobně ji ale buď neprovedla, nebo nepublikovala její výsledky.

J. Hrbek 30.12.2020 16:29

Urážíte svým příspěvkem pana Berana zcela neoprávněně, protože právě nebyl přesvědčen o své"neomylnosti" a z toho důvodu i přes nesporné úspěšnosti svého malého experimentu požádal o přezkoumání a povolení, kterého se mu samozřejmě od vakcinobyznysmenů dostat nemohlo;-)

S. Rádl 30.12.2020 16:47

Nikterak jsem nechtěl prof. Berana urážet, mne připadá jako docela sympatického člověk. Je mi sympatické i to, že se snaží o své "pravdě" přesvědčit ostatní. Nejlépe by to prokázal získáním prostředků a následným provedení klinických studií, vxzhledem k mediální známosti by snad o peníze i dobrovolníky neměl nouzi.

Bohužel pro pana profesora pro užívání léčiv jsou v civilizovaném světě striktní pravidla. Celkem jednoduché je, pokud léčivo projde klinickým hodnocením a je pro danou indikaci schváleno. Často se stává, že během používání léku se objeví i další možné indikace. V případě, že je taková indikace vědecky prokázaná (nemusí jít o plné klinické hodnocení), může být lékaři předepisovaná takzvaně "off-label". Prokázání se týká i bezpečnosti léčiva. Ono totiž to, že je léčivo dlouhodobě užíváno v jiné indikaci neznamená, že je bezpečné i v té nové. V případě covidu řada odborníků upozorňuje na možnost cytokinové bouře.

Prosím vás, dejte mi odkaz na návrh klinické studie od prof. Berana. Na stránkách SÚKL jesem ho nenašel a u nás každá klinická studie musí být SUKL schválena.

S. Rádl 30.12.2020 17:06

Pro jistotu jsem se ještě podíval na doporučení prof. Berana a on tam píše, že by měl isoprinosin být podáván v počátečních fázích infekce, jinak není jeho účinek jistý. Bohužel se nezmiňuje o nebezpečí té cytokinové bouře, ale třeba má argumenty i pro to. Já bych ale přece jen od lékaře etablovaného ve výzkumu (což on nepochybně je) očekával spíše klinické průkazy, než teoretické argumenty (kterým bych zřejmě stejně plně neporozumněl).

A. Jaroš 30.12.2020 14:58

Hodnotný příspěvek pana euposlance, helemese, co jsme se to dozvěděli: že nemá rád ty naše mastodonty, kdopak by je měl rád, my máme přece rádi obézního a pravomluvného Vondru, že umí kupecké počty a jak mu to jde, vypočítal že vakcín bude málo, i když ji lidé většinově odmítají, zase to vláda zbabrala, nic nového pod sluncem.

P. Milan 30.12.2020 15:02

".... ce, helemese, co jsme se to dozvěděli:" - vy a kdo ještě?

A. Jaroš 30.12.2020 15:08

Já a my všichni školu povinní, co umíme číst a analyzovat, syntetizovat data a potom je kanalizovat , nejlépe do Bečvy, o které Vondra ví to svý, a obratem to vyřve do světa , jak prosté P. Milane

P. Milan 30.12.2020 15:10

Aha, už rozumím. Ti všichni si vás zvolili za mluvčího. To musela být makačka, zorganizovat ty volby.

Nebo že by letitá zkušenost z dob, kdy bylo mluvení za národ zvykem, protože se všichni báli to popřít?

F. Kusák 30.12.2020 15:42

Pane Jaroši, to nemá cenu, já na podobné hlouposti a nenávistné výlevy nereaguji. Upřímně řečeno, zrovna od Vondry bych něco podobného nečekal. Asi ztrácí "glanc", jak se říká. Prostě, není formát, ale od jiných to vyžaduje.

F. Kusák 30.12.2020 15:36

No, je to tak. I když to může být pro mnohé pravda, do takového článku to nepatří, obzvláště, píše-li to europoslanec. A proč, vahou své osobnosti a frakce v EP, jehož jsou Vondra a další poslanci za ODS členy, nesjednali nápravu nebo se o to alespoň nepokusili. Ať se Vondra a další připraví na odpovědnost, pokud budou členy vládní koalice po podzimních volbách PS ČR. Kecy nemaj cenu.

S. Rádl 30.12.2020 15:48

Že umí dobře počítat prokázal v kauze PROMOPRO.

K. Wágner 30.12.2020 13:17

Rychlejší virus se v Anglii šíří. Z nové studie Londýnské školy hygieny a tropické medicíny vyplývá, že Británie musí každý týden naočkovat dva miliony lidí, aby předešla třetí vlně epidemie koronaviru. V opačném případě údajně v roce 2021 hrozí ještě více úmrtí a pacientů na jednotkách intenzivní péče, než jich bylo při letošním vrcholu epidemie.

P. Horáček 30.12.2020 13:32

Pane Wágnere, Vy nemáte co na práci, že nás tady v jednom kuse strašíte ?Rv