Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
 • Premium

  Získejte všechny články
  jen za 89 Kč/měsíc

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

DOKUMENT: Dohoda mezi Finskem, Švédskem a Tureckem

diskuse (43)

V rámci summitu NATO konaného ve španělském Madridu skončilo čtyřstranné setkání prezidenta Erdogana, finského prezidenta Niinistö, švédského premiéra Anderssona a generálního tajemníka NATO Stoltenberga.

Summit, který byl pro tisk uzavřen, trval asi 2 hodiny, pořádal ho generální tajemník NATO Stoltenberg.

Setkání byli přítomni také ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu, ministr národní obrany Hulusi Akar, prezidentský ředitel komunikace Fahrettin Altun, prezidentský mluvčí Ibrahim Kalin a šéf MIT Hakan Fidan.

SPOLEČNÁ  PODEPSANÁ DOHODA 

Mezi Tureckem, Švédskem a Finskem bylo podepsáno tripartitní memorandum o procesu členství Finska a Švédska v NATO.

1. Zástupci Turecka, Finska a Švédska, kteří se dnes sešli za pomoci generálního tajemníka NATO, se shodli na následujících otázkách.

2. NATO je aliance založená na společných hodnotách s principy společné obrany a nedělitelnosti bezpečnosti. Turecko, Finsko a Švédsko vyjadřují svůj závazek dodržovat zásady a hodnoty stanovené ve Washingtonské smlouvě.

3. Jedním z nejzákladnějších prvků aliance je plná solidarita a spolupráce v boji proti všem formám a projevům terorismu, který přímo ohrožuje národní bezpečnost členských států i mezinárodní mír a stabilitu.

4. Jako budoucí spojenci NATO poskytují Finsko a Švédsko plnou podporu Turecku proti všem hrozbám pro jeho národní bezpečnost. V tomto rámci nebudou Finsko a Švédsko podporovat PYD/YPG a organizaci definovanou jako FETO v Turecku. Turecko také plně podporuje Finsko a Švédsko proti všem hrozbám pro jejich národní bezpečnost. Finsko a Švédsko důrazně odmítají a odsuzují terorismus ve všech jeho formách a projevech. Finsko a Švédsko jasně a jednoznačně odsuzují útoky všech teroristických organizací proti Turecku a vyjadřují své nejhlubší pocity solidarity s Tureckem a rodinami obětí.

5. Finsko a Švédsko potvrzují, že PKK je zakázaná teroristická organizace. Finsko a Švédsko se zavazují zabránit činnosti PKK a všech ostatních teroristických organizací, jejich rozšiřování a činnostem osob zapojených nebo přidružených k přidruženým organizacím a krycím organizacím. Turecko, Finsko a Švédsko se rozhodly zvýšit svou spolupráci, aby zabránily aktivitám těchto teroristických organizací. Finsko a Švédsko odmítají ambice těchto teroristických organizací.

6. Kromě toho Finsko přidalo do rozsahu trestných teroristických trestných činů nové aktivity sérií změn trestního zákoníku, který vstoupil v platnost 1. ledna 2022. Těmito posledními úpravami, které vstoupily v platnost 1. ledna 2022, se rozšířil okruh trestného činu účasti na činnosti teroristických skupin. Jako samostatný trestný čin přitom byly trestány činy podněcování k terorismu ve veřejné sféře. Švédsko potvrzuje, že od 1. července vstoupí v platnost nový a účinnější zákon o trestných činech terorismu a že vláda dále zpřísní svou protiteroristickou legislativu.

7. Turecko, Finsko a Švédsko potvrzují, že mezi nimi již není žádné národní zbrojní embargo. Švédsko mění svou národní legislativu o vývozu zbraní spojencům v NATO. V budoucnu bude vývoz obranného průmyslu z Finska a Švédska probíhat v souladu se spojeneckou solidaritou a duchem a literou článku 3 Washingtonské smlouvy.

8. Turecko, Finsko a Švédsko se po dnešních jednáních zavazují podniknout tyto konkrétní kroky:

 • Zavedou strukturovaný mezivládní dialog a mechanismus spolupráce na všech úrovních, včetně donucovacích orgánů a zpravodajských služeb, s cílem posílit spolupráci založenou na konsensu v boji proti terorismu, organizovanému zločinu a dalším společným výzvám.
 • Finsko a Švédsko budou bojovat proti terorismu s odhodláním a odhodláním v souladu s ustanoveními příslušných dokumentů a politik NATO a učiní veškerá nezbytná opatření k odpovídajícímu posílení své místní legislativy.
 • Finsko a Švédsko v souladu s Evropskou úmluvou o vydávání vezmou v úvahu informace, důkazy a zpravodajské informace poskytnuté Tureckem, aby rychle a ve všech rozměrech zpracovaly žádosti Turecka o vyhoštění nebo vydání týkající se osob podezřelých z terorismu a aby rozvíjely extradici a bezpečnostní spolupráci s Tureckem uzavře dvoustranná smluvní ujednání.
 • Finsko a Švédsko zahájí a zakážou vyšetřování činností spojených s získáváním finančních prostředků a náborem teroristické organizace PKK a všech jejích přidružených a krycích organizací v rámci uvedeném v odstavci 5.
 • Turecko, Finsko a Švédsko se zaváží k boji proti dezinformacím a zabrání zneužívání svých zákonů k propagandistickým účelům teroristických organizací, včetně aktivit podněcujících násilí proti Turecku.
 • Finsko a Švédsko zajistí, aby jejich legislativa pro vývoz zbraní umožňovala nové spojenecké závazky a byla kompatibilní s jejich členstvím v NATO.
 • Finsko a Švédsko podpoří co nejširší zapojení Turecka a dalších spojenců mimo EU do současných a budoucích iniciativ Společné bezpečnostní a obranné politiky Evropské unie, včetně účasti Turecka na projektu PESCO o vojenské mobilitě.

9. Pro realizaci těchto kroků vytvoří Turecko, Finsko a Švédsko Stálý společný útvar za účasti odborníků z ministerstev zahraničí, vnitra a spravedlnosti, zpravodajských služeb a bezpečnostních agentur. Stálý společný mechanismus bude otevřen účasti dalších zemí.

10. Turecko znovu potvrzuje svou dlouhodobou podporu politice otevřených dveří NATO a vyjadřuje svou podporu pozvání Finska a Švédska, aby se staly členy NATO na madridském summitu.

Jan Kovanic
24. 7. 2024

Mince snad skutečně vydává Republika Kongo, avšak nabízejí je nám chytráci z provařené firmy ČESKÝ...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Petra K.
24. 7. 2024

Jedno ze dvou letošních překvapení. Kalendář! Sláva veliká!

Jan Ferenc
24. 7. 2024

Je nutné chápat zvolení Ursuly z Leyenů také jako rozhodnutí za plynulé pokračování dosavadní...

Lubomír Stejskal
24. 7. 2024

Za americkým prezidentem zamířil 22. července premiér Netanjahu. Na novou situaci reagoval slovy:...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Aston Ondřej Neff
23. 7. 2024

Určitě nejsem sám, kdo by rád pravicový koncept podporoval. Ze setrvačnosti volím ODS od jejího...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Marian Kechlibar
22. 7. 2024

Služba Crowdstrike, která se používá k ochraně různých korporátních počítačů před malwarem,...

Lukáš Kovanda
23. 7. 2024

Predikční platformy, jako je PredictIt, jež umožňují sázet na výsledek prezidentského klání jako...

žof Žofie Nováčková
24. 7. 2024

Na obvodním soudě pro Prahu 2 začalo hlavní líčení v případu lidí obžalovaných kvůli incidentu na...

Josef Kopecký
24. 7. 2024

Na jednání vlády překvapivě dorazil prezident Petr Pavel. Přivítal ho premiér Petr Fiala. Ani jeden...

Lidovky.cz, ČTK
24. 7. 2024

Trojice klimatických aktivistů brzy ráno narušila provoz mezinárodního letiště Kolín-Bonn, když se...

Lidovky.cz, ČTK
24. 7. 2024

Při nehodě malého letadla v nepálském Káthmándú, které se ve středu zřítilo krátce po startu a...

kroc Tereza Krocová, ČTK
24. 7. 2024

Německé ministerstvo vnitra zakázalo Islámské centrum v Hamburku (IZH) a organizace, které pod něj...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz