5.6.2023 | Svátek má Dobroslav


BRUSEL: Tento týden v EU (56)

27.3.2023

Komise chce, aby se vadné zboží spíše opravovalo, než vyměňovalo. Členské státy se dohodly na urychlení dodávek munice pro Ukrajinu. Morawiecki v Heidelbergu zdůraznil nenahraditelnost národních států a odmítl federalizaci EU.

Pondělí 20. března 2023
Polský premiér Mateusz Morawiecki přednesl na universitě v Heidelbergu projev o evropské integraci, ve kterém zdůraznil nenahraditelnost národních států a odmítl federalizaci a další centralizaci EU. (Jde o další jeho silný příspěvek k tomuto tématu po vystoupení v Evropském parlamentu v říjnu 2021.)

V Bruselu se uskutečnila dárcovská konference na podporu obyvatel Turecka a Sýrie zasažených zemětřesením, kterou spolupořádaly Komise a švédské předsednictví. Celkem dárci přislíbili 7 miliard eur, z toho 6,05 miliardy eur půjde na granty a půjčky určené Turecku a 950 milionů eur na granty pro Sýrii.

Rada prodloužila mandát vojenské operace EU ve Středomoří EUNAVFOR MED IRINI, zahájené v březnu 2020, která má za úkol kontrolovat dodržování zbrojního embarga vůči Libyi. Mandát byl prodloužen do 31. března 2025.

Rada se dohodla na urychlení dodávek munice pro Ukrajinu a na společném zadávání zakázek za tímto účelem.

Úterý 21. března
Evropská investiční banka uveřejnila výsledky svého v pořadí pátého výročního klimatického průzkumu, který zjišťuje názory lidí na změnu klimatu. Ve vztahu k ČR uvádí mimo jiné, že 59 % českých respondentů je pro přijetí přísnějších vládních opatření, která by vedla ke změnám osobního chování, přičemž u osob mladších 30 let je to prý 75 %. Z respondentů mladších 30 let prý také 68 % uvádí, že při volbě zaměstnání je důležitým kritériem dopad činnosti jejich budoucího zaměstnavatele na klima, a 18 % udává, že se jedná dokonce o hlavní prioritu.

Středa 22. března
Komise předložila návrh směrnice o společných pravidlech na podporu oprav zboží. Tou míní dosáhnout toho, aby v rámci reklamace vadných výrobků byla upřednostňována oprava před výměnou zboží. Tento záměr odůvodňuje ochranou životního prostředí a plněním cílů Zeleného údělu. Směrnice by přinesla pro podnikatele další náklady a administrativní zátěž.

Komise také předložila návrh směrnice týkající se dokládání environmentálních tvrzení, který má zabránit „lakování nazeleno“ ze strany výrobců a spotřebitelům má usnadnit výběru „udržitelných“ výrobků. Spotřebitelé prý budou mít jasnější informace a větší jistotu, že když se něco prodává jako zelené, bude to opravdu zelené, a budou mít kvalitnější informace pro výběr výrobků a služeb šetrných k životnímu prostředí.

Čtvrtek 23. března
Vyjednavači Rady EU a Evropského parlamentu dospěli k předběžné dohodě ohledně iniciativy FuelEU Maritime, která tvoří součást balíčku Fit for 55. Budoucí nařízení se týká zavádění obnovitelných a nízkouhlíkových paliv v námořní dopravě. Dohodu ještě musí formálně potvrdit obě instituce a poté příslušný předpis přijmout.

Čtvrtek 23. března a pátek 24. března
V Bruselu se uskutečnilo zasedání Evropské rady, které se zabývalo mimo jiné válkou na Ukrajině, konkurenceschopností a energetikou. Vedoucí představitelé mimo jiné uvítali pondělní dohodu v Radě ohledně dodávek munice Ukrajině. První den se unijní lídři také sešli s generálním tajemníkem OSN António Guterresem, aby si zanotovali ve věcech klimatu a pochválili Unii s jejím Zeleným údělem jako premianta. Druhý den proběhl Euro Summit.