Neděle 16. března 2025, svátek má Elena, Herbert
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

BRITÁNIE: Slabý premiér

Po poměrně těsném vnitropartajním plebiscitu stojí dnes v čele Velké Británie oslabený premiér Boris Johnson, který má rozpolcenou stranu. Může si to země v čase mnoha krizí dovolit? Zklamání z muže, který zradil všechno, co mohl, je obrovské.

Po loňských skandálních divokých mejdanech ve vládním domečku během přísné karantény a po výmluvách premiéra, ne-li přímo lhaní v parlamentu, zavládlo v Británii velké zklamání. Boris Johnson ztratil mezi konzervativci poslední přátele, zůstali mu jen bezradní spolupracovníci. Jeho trestuhodnou nedbalost nafoukla levicová i pravicová média v puritánském duchu na nejvyšší myslitelnou hanebnost a defekt osobní morálky.

Mnozí se domnívají, že se za premiérovým obratem skrývá vliv jeho třetí ženy.

Mnozí poslanci přesto ještě věří v Johnsonovu schopnost vyhrávat, všemu navzdory. A chovají naději, že si Angličané nezvolí extrémní koalici levicových Skotů, zelených šílenců a extrémních socialistických liberálů a raději vyberou „čerta“, jehož znají.

Bohužel ale zapomínají, že se v hospodářské krizi lidé nechovají rozumně a snadno naletí novému spasiteli. Johnson si neumí poradit s nepřátelským ministerským aparátem, vláda je rozhádaná, nevypracovala konzervativní program a nečelí progresivistům, kteří útočí proti západní civilizaci. Ani sochu Churchilla před parlamentem nedokázala ochránit, natož donutit BBC, aby poskytla hlas i nelevicovým názorům.

Konzervativním poslancům trvalo víc než půl roku, než se odhodlali k hlasování o nedůvěře Johnsonovi. A chybělo málo: podporu jich premiérovi vypovědělo 148, a kdyby se jich přidalo dalších 32, padl by. Přestože mu klesla podpora voličů na bídných 24 procent a 69 procent žádá jeho odchod z politiky, vládní strana postrádá jinou charismatickou osobnost. Žádný vyzývatel se neobjevil, a tak dostal premiér možnost na reparát do podzimního sjezdu strany, aby k příštím volbám připravil věrohodný konzervativní program.

Toryové a progresivista

Tady je ovšem kámen úrazu. Jak by mohla totální diskreditace Johnsona do dvou let před volbami vyšumět, když má tak pošramocenou pověst. Celoživotní konzervativci o něm hovoří jako o klaunovi, šarlatánovi či lháři, obviňují ho z arogance moci a v doplňovacích volbách nechávají své kandidáty propadat. Většina toryů nechápe, jak se mohl z pravicového liberála vyklubat zelený progresivista. Je vůbec pravděpodobné, že by kvůli straně, která se ho nedokáže zbavit, Johnson opět otočil?)

Když v prosinci 2019 vyhrál volby (s nebývalou sněmovní většinou 80 poslanců), stal se lidovým premiérem a prosadil brexit, konzervativci jásali. Očekávali reformu zbytnělého regulačního režimu a útok na ideologii genderové, sexuální a rasové různorodosti, boj za snížení daní, byrokracie, státních výdajů a reformu katastrofálního státního zdravotnictví.

Zasáhla však epidemie covidu a Johnson vládl jako za války – místo trhu řídil hospodářství stát. Během ní se navíc ukázalo, že se z něho stal zelený fanatik i socialista, jenž hodlá zdaňovat a rozdávat a zřejmě nesnáší průmysl i byznys, jenž lobboval za setrvání v EU. Daň z příjmu zvýšil na nejvyšší míru od 70. let, chystá horentní firemní daň (25 procent). A jako by to nestačilo, prosazuje extrémní politiku nulových emisí, jež by trumfla i katastrofální Zelený úděl v Unii. Kdyby se tato vize uskutečnila, britské hospodářství by zkolabovalo

Dnes už i pravicoví komentátoři považují Johnsona za kariéristu a oportunistu. Pochopili, že nikdy nebyl přesvědčeným konzervativcem, že mu záleželo jen na osobní popularitě a volebním úspěchu, že nehodlá jít proti proudu doby. Tak konformní politiku s idiotstvím levice však nikdo neočekával.

Poprvé se projevila v červnu 2021 na summitu premiérů G7 v Cornwallu, kde prohlásil: „Musíme lépe a pospolu budovat zelenější a spravedlivější společnost, ano, rovnoprávnější, jak bych to vyjádřil genderově neutrálně, inu takovou feminističtější.“

Mnozí novináři a jeho životopisec se domnívají, že se za premiérovým obratem skrývá vliv jeho třetí ženy, jež fandí ochraně přírody. I to je možné, ale jeho celoživotní úspěch naznačuje něco jiného. Když jednou prohrál volby na předsedu studentské unie v Oxfordu, napodruhé už všem naservíroval přesně to, co chtěli slyšet – a vyhrál. Je možné, že došel k názoru, že progresivismus zvítězil, a proto nemá smysl zápasit za tradiční civilizační hodnoty.

Snadné to však nyní mít nebude. O budoucnosti rozhodne hospodářská a politická krize, tak jako kdysi, když trudná 70. léta plná stávek a vysoké inflace vynesla k moci „železnou lady“. Růst produktivity stagnuje už celé desetiletí a Británie mezi vyspělými státy G7 klesla až na šesté místo, před Itálii. Během karantény stát lidem a firmám štědře kompenzoval příjmy a rozpočtový deficit v kombinaci s poškozenou globální ekonomikou vyvolal devítiprocentní inflaci. Vládě opět nezbývá než dotovat nejchudší občany, což posiluje inflaci, ale propad ekonomiky a životní úrovně střední vrstvy zastavit neumí. To voliči nenáviděnému premiérovi neodpustí.

Johnson poslanci pohrdá, domnívá se, že dostal od voličů mandát jako prezident v přímém plebiscitu. Že brexit obnovil suverenitu národa a jeho vůdce. Proto navrhl větší pravomoci ministrů a přepsal etická pravidla vlády – lež v parlamentu už nemá vést k demisi premiéra, neboť je zodpovědný vůli lidu. Vzbouření poslanci to vidí jinak. Odpovídají voličům svého okrsku a teprve zástupně, kdo má podporu parlamentu, může vytvořit vládu. Pokud podporu většiny ztratí, vláda končí. O autoritě premiéra nerozhoduje lid, nýbrž poslanci. A rebelové to nevzdají – proslýchá se, že chystají změnu pravidel a druhé hlasování.

Aston Ondřej Neff
15. 3. 2025

Jde o variantu klasických odposlechů, podléhá zákonům.

Konzervativní noviny
15. 3. 2025

Demokratický svět jsme si svázali, ale na predátory to nemělo žádný dopad.

Jan Kovanic
15. 3. 2025

Psalo se mi to těžko, u takovýchto textů trpím jako Kassandra.

Hyena Neff
15. 3. 2025

Víkend byl tak jarní, že se před tím nedaly zavírat oči.

Karel Wágner
15. 3. 2025

Trump překotným tempem snižuje finanční podporu vědy na federální úrovni.

Aston Ondřej Neff
13. 3. 2025

Doba nazrává ke zlomové situaci, kdy bude nutné uvažovat o roli hajzlů.

Aston Ondřej Neff
14. 3. 2025

Rychlé ukončení bojů na Ukrajině se nedalo a nedá čekat.

Aston Ondřej Neff
15. 3. 2025

Jde o variantu klasických odposlechů, podléhá zákonům.

Alexander Tomský
13. 3. 2025

Pro Evropany je Trumpova politika zlá, přestože je v zájmu Ameriky.

Chechtavej tygr
15. 3. 2025

Letí v letadle Trump, Putin, Babiš a potulný vandrák.

ČTK, Lidovky.cz
15. 3. 2025

Hasiči v brněnské městské části Žebětín evakuovali přes 90 lidí v domech poblíž stavby na...

ČTK, psv Pavel Svačina
15. 3. 2025

Na shromáždění pro podporu pro podporu umělecké svobody Divadla Lampion přišlo 200 lidí. Iniciátoři...

Lidovky.cz, ČTK
15. 3. 2025

Rádio Svobodná Evropa potvrdila v prohlášení, že dostala oznámení o zastavení financování od...

min Miloslav Novák
15. 3. 2025

Sparťanští fotbalisté na desáté ligové vítězství za sebou nedosáhli. Po minulém triumfu v derby...

Martin Korbáš
15. 3. 2025

V úvodním zápase sobotního programu NHL otočilo Buffalo, dohrávající bez zraněného Jiřího Kulicha,...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz