27.9.2021 | Svátek má Jonáš


BLÍZKÝ VÝCHOD: Mír nejen na papíru

24.10.2020

Na Blízkém východě se v těchto dnech píše nová kapitola historie. Kapitola mírová. V neděli 18. října přicestovala do Bahrajnu izraelská delegace, která s tamními činiteli podepsala osm memorand o porozumění a spolupráci.

O den později přistál na Ben Gurionově letišti Boeing Dreamliner společnosti Etihad ze Spojených arabských emirátů. Byl to historicky první let s cestujícími, který kdy přiletěl do Izraele z nějakého státu v Zálivu. Jeho kapitán Saleh Abdullah řekl, že kdyby se ho někdo před několika měsíci zeptal, jestli si myslí, že poletí do Tel Avivu, považoval by něco takového za zhola nemožné. A dodal: „Stalo se to proto, že máme statečné vůdce, kteří věří v mír.“

Šťastná série pro ty, kdo podporují mír mezi Izraelci a Araby, pokračovala v úterý. Z Emirátů přiletěli do Izraele vládní činitelé doprovázení Američany, aby na letišti Davida Ben Guriona podepsali čtyři dohody – konkrétní plody nedávno uzavřeného normalizačního procesu. Opět historická chvíle: poprvé pobývali na území Státu Izrael jako vážení hosté členové kabinetu Mohammeda Bin Rašída Al Maktúma: ministr hospodářství Abdulla Bin Touq Al Mari a státní ministr financí Obaid Bin Humaid al Tayer.

Protože šlo o třístranné politické setkání, připomeňme členy americké delegace: ministr financí Steve Mnuchin, zvláštní vyslanec Bílého domu Avi Berkowitz a ambasador v Izraeli David Friedman.

Hlavními hostiteli jsou premiér Benjamin Netanjahu a ministr zahraničí Gabi Aškenazi. Vzhledem ke koronavirové situaci se vše odehrálo na letišti, odkud byl naplánován odlet hostů téhož dne odpoledne. Samotná návštěva Izraele se uskuteční „v lepších časech“.

Nechci zde opakovat vzletná slova politiků o dějinném milníku, nové éře, mírové budoucnosti pro příští generace. O tom, že všichni, Židé i Arabové, jsou synové Abrahamovi. Jen uvedu ony čtyři dohody:

- o ochraně investic
- o spolupráci ve vědě a technologiích
- o spolupráci v letecké dopravě
- o zrušení vízové povinnosti

Jmenovitě poslední dvě budou mít praktický dopad na obyvatele obou zemí. Bude provozováno letecké spojení mezi Emiráty a letištěm Davida Ben Guriona u Tel Avivu v počtu až 28 linek týdně a mimoto volný počet charterových letů z Emirátů do jižního Izraele, na nové letiště otce a syna Ramonových.

Možná vede k míru víc cest; každá ze stran blízkovýchodního konfliktu prosazuje tu svoji. Tato, které jsme právě svědky, je osvědčená a funkční. Pravý opak toho, jak si mír představují palestinští Arabové – a jak nikdy nemůže fungovat. Jde to totiž i jinak.

*****************************

ben1

Ben Gurionovo letiště. V popředí vlajky Izraele, Emirátů a USA, v pozadí Boeing 787 Dreamliner, který přivezl 20. října 2020 historicky první oficiální delegaci Spojených arabských Emirátů do Izraele.

ben2

Po příletu. Zleva US ministr financí Mnuchin, premiér Netanjahu a státní ministr financí Emirátů Al Tayer.

Převzato z blogu autora s jeho svolením.Narodilo se vám miminko? Zahrajte si s Pampers o ubrousky New Baby
Narodilo se vám miminko? Zahrajte si s Pampers o ubrousky New Baby

Pampers New Baby jsou dětské vlhčené ubrousky určené pro citlivou pokožku, bez alkoholu, parfemace a s neutrálním pH. Jsou tak ideální od prvního...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.