Čtvrtek 20. března 2025, svátek má Světlana
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

AFGHÁNISTÁN: Proč být maximálně opatrný

diskuse (70)

Záhadný „imigrační program“, o kterém pojednával minulý příspěvek, má důležitou dimenzi. A tou je Afghánistán. Mít jakýkoliv druh „imigračního programu“ pro Afghánistán nepokládám za dobrý nápad a ihned rozeberu proč.

Podíváme-li se na údaje, podle kterých se měří vyspělost jednotlivých zemí světa, najdeme Afghánistán vesměs na posledních příčkách žebříčku.

ParametrHodnota
Dětská úmrtnost115 na 1000 porodů - nejhorší na světě
Průměrný věk dožití60,5 roku, 161. na světě (ze 183)
HDP v dolarech na osobu600 USD - nejhorší v Asii, horších je už jen několik afrických zemí
Index vnímání korupce166. země na světě
Negramotnost populace61,8 %

Žádná velká sláva, že? My Češi máme tendenci nadávat na poměry ve své zemi, ale jakýkoliv posun k afghánským standardům bychom velice bolestivě pocítili.

Existuje poměrně rozšířený názor, že za zaostalost a bídu Afghánistánu můžou zahraniční intervence, sovětskou invazí roku 1979 počínaje a invazí NATO v roce 2001 konče. Nějaký, a možná i dost významný, vliv na současný stav jistě mají. Ale upírat místnímu obyvatelstvu podíl na tom, jak vypadá jeho země, by bylo absurdní. S válkou, někdy i velmi ničivou, se musela v posledních sto letech vyrovnat řada dalších zemí, které dnes vypadají podstatně lépe než Afghánistán. A historická chudoba není něco, co by nutně muselo trvat věčně. Jižní Korea, Singapur a Tchaj-wan byly ještě před pár generacemi jedněmi z nejchudších zemí světa, Jižní Korea dokonce svojí životní úrovní v roce 1950 (roční příjem kolem 100 dolarů na osobu) nedosahovala ani úrovně britských kolonií v Africe.

Společenskou situaci v Afghánistánu v roce 1960 popsala americká feministka Phyllis Chesler, která se tou dobou naivně vdala za vzdělaného Afghánce studujícího v Americe, a poté, co se s ním přestěhovala do Kábulu, strávila několik let zavřená v domě. Krátká citace z článku „Jak afghánské zajetí utvářelo můj feminismus“, který stojí za přečtení celý.

Afghánistán, který jsem znala, bylo vězení, feudální monarchie postižená strachem, paranoiou a otroctvím. Jednotliví Afghánci byli okouzlující, zábavní, něžní, zdvořilí a upřímní, až to vyráželo dech. Ale jejich země byla baštou negramotnosti, chudoby a chorob. Ženy žily v mizérii v podobě sjednaných manželství, polygamie, nucených těhotenství, čádorů, domácího zotročování a samozřejmě purdah(zákaz vycházet sama na veřejnost). Svoje životy žily výlučně v domě a stýkaly se jen s jinými ženami. K lékaři místo nich chodil jejich manžel, který mu popsal jejich příznaky.

Tak tedy vypadal Afghánistán v době před velkými invazemi a před vznikem Talibanu. Dnes je na tom z mnoha hledisek spíš hůře. Mimo jiné z hlediska přelidnění, protože chudá horská země si dlouho udržovala plodnost přes sedm dětí na ženu.

Takto vypadá křivka růstu afghánské populace. Není divu, že tolik Afghánců odchází hledat jiný domov – prostě je jich moc. Varovné je zejména to, že ta křivka zatím nejeví žádný sklon se mírnit. Dětí sice poslední dobou ubývá, ale setrvačnost již existující populační masy je obrovská. Je možné, že to během tohoto století Afghánistán dotáhne až někam na 70-80 milionů obyvatel. Kolik z nich bude chtít žít v Evropě? Chceme je k tomu jakýmkoliv způsobem povzbuzovat?

afgh-pop

Afghánská populace

Chudoba a přelidnění není ale nejhorší problém, který ve věci imigrace z Afghánistánu vidím. Takovými problémy trpěl i Vietnam, s jehož vystěhovanými obyvateli máme dnes v Evropě docela dobré vztahy. Za hlavní problém považuji naprosto neslučitelné nábožensko-politické názory.

Agentura Pew Global Research zkoumala v roce 2013 názory muslimského světa na právo šaría. A takto dopadli Afghánci.

NázorSouhlasí
Právo šaría je zjevené slovo boží73 %
Zavedení práva šaría jako základního práva země99 %
Mělo by se právo šaría vztahovat i na nemuslimy?61 %
Měla by se nevěra trestat kamenováním?85 %
Mělo by se odpadlictví od islámu trestat smrtí?79 %

Jinými slovy: to, čemu my v Evropě říkáme náboženský extremismus, je v Afghánistánu naprostý mainstream, asi jako u nás „jezdit autobusem do práce“.

Pokud skutečně máme imigrační program pro obyvatele Afghánistánu, považuji to vzhledem k výše zmíněným číslům za vysoce riskantní podnik, a to navíc bez výhod, které by takto vysoká rizika měly vyvažovat.

Je dost nepravděpodobné, že bychom dokázali identifikovat právě těch několik málo afghánských liberálů, kteří by do české společnosti svými politickými názory zapadli. Sjednocování rodin je další problém. I afghánský liberál může mít za příbuzného fundamentalistu. Ve větších množinách lidí se v nějaké podobě uplatní zákon velkých čísel. Při masovější imigraci ze země, kde pět šestin obyvatel chce kamenovat k smrti za nevěru, si nutně dovezeme nějakou tu radikální „buněčku“. Jako třeba tu, která plánovala vyhodit do vzduchu Koloseum. Máme to zapotřebí?

taliban

Taliban, nejznámější z afghánských radikálních skupin.

O tom, že na Afghánce se hledí s velkou rezervou i u našich západních sousedů, svědčí dohoda o repatriaci, kterou EU uzavřela před pár týdny s Afghánistánem. Podle této dohody bude země brát zpátky svoje občany výměnou za finanční pomoc, která činí štědrých 14 miliard € do roku 2020.

Na těchto 14 miliardách eur se budeme nepochybně podílet. Proč bychom tedy zároveň měli provozovat „imigrační program“ pro lidi, kterých se EU jako celek chce spíše zbavit?

*****************************
*****************************

Hudební epilog
Věčně rozválčená země mi připomněla klip ke slavné skladbě skupiny Metallica.

.

Převzato z Kechlibar.net se souhlasem autora

Aston Ondřej Neff
20. 3. 2025

Senát ve středu schválil zvýšení příspěvku pro vojáky z povolání.

Petr Hlávka
20. 3. 2025

Má naše civilizace stále pečovatelský instinkt?

Dokument
20. 3. 2025

Konference Naše bezpečnost není samozřejmost, 18. března 2025.

Jan Ziegler
20. 3. 2025

Proč Poláci neslaví 8. května osvobození.

Marian Kechlibar
20. 3. 2025

Orbán je v dost podobné situaci jako Erdoğan v Turecku.

Aston Ondřej Neff
18. 3. 2025

Nechá Babiš Václavu Moravcovi sebrat legitimaci ke vstupu do ČT?

Aston Ondřej Neff
17. 3. 2025

Teď se čeká na rozhodnutí ústavního soudu.

Aston Ondřej Neff
19. 3. 2025

Ústavní soud (ÚS) zrušil rozsudek nad Ladislavem Vrabelem.

Aston Ondřej Neff
20. 3. 2025

Senát ve středu schválil zvýšení příspěvku pro vojáky z povolání.

Amir Taheri
17. 3. 2025

Američané i Evropané by se měli uklidnit a zhluboka dýchat.

Lidovky.cz, ČTK
20. 3. 2025

Výkonný výbor TOP 09 ve čtvrtek schválil koaliční smlouvu SPOLU a stranické kandidáty pro podzimní...

Lidovky.cz, ČTK
20. 3. 2025

Americký prezident Donald Trump dnes podepsal výnos, který má vést ke zrušení federálního...

Lidovky.cz, ČTK
20. 3. 2025

Prezident Petr Pavel dnes navštívil ukrajinské město Oděsa. Jednal s vicepremiérem a ministrem pro...

ČTK, Lidovky.cz
20. 3. 2025

Policisté vypátrali jednu ze čtrnáctiletých dívek, Karolínu Mrázovou z Kolínska, kterou pohřešovali...

berr Roman Berežanský, lupr Lucie Procházková
20. 3. 2025

Prahu postihly ve čtvrtek večer masové evakuace kvůli nahlášeným bombám v pražské Lucerně a na...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz