Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

TEXTÍK: Budete si přát to zabalit?

diskuse (3)

„Toe é pjepaení“, slyším, ještě než zvednu oči od stolu. Panebože, už zase nějaký mutující puberťák. Klidně, s důrazem na pečlivou výslovnost, zopakuji naučené „Omlouvám se, prosím, můžete mně zopakovat své přání?“ Zvednu oči a uvidím debila. Přes hlavu silonovou punčochu, čepici s kšiltem a nějak si na to všechno připevnil ještě tmavé brýle a umělý plnovous.

„Tohle je přepadení“, řekne co nejpevnějším hlasem a pozoruje pošťačku na druhé straně pultu. Je snad nedoslýchavá. Něco si tam čmárá do papírů a mechanicky po něm chce, aby opakoval své přání. Nikdy se nebude opakovat, nikdy. Rozhodl se, že všichni ho budou poslouchat a tohle je začátek. „Dej sem prachy a na nic jinýho nešahej“

„Ej em achi a a ic ýho neahej“. Zase mu nerozumím, asi vdechl roušku, ale co chce, si vyvodím z kontextu. Jako útočnou zbraň si přinesl luk a šípy. Ale pořád lepší, než ten předchozí. Ten přišel s bonboniérou od Milky a tvrdil, že je plná semtexu. Ještě měl pusu celou zamazanou, jak ji právě na posezení sežral. A za chvíli vyzvracel nugát na podlahu.

„Budete si přát to zabalit?“, mateřsky se ptám a snažím se, aby se mu adrenalin dostal na úroveň, kdy přestávají svítit kontrolky přetížení. Už mě ti chlapi nudí, jak to prožívají. Tenhle je v obličeji zářivě rudý, je to vidět i přes punčochu. Kdyby za ním práskly průvanem dveře, tak si leknutím rozbije hlavu o strop.

„Zabalte to, a ať je tam všechno“, řekne pevným hlasem pána situace. Tahle pošta je jako stvořená na přepadení. Pár ženských, co nebudou klást odpor, atrapy místo kamer. Každé vetešnictví je líp zabezpečené než tyhle státní organizace. „Pán si bude přát i mince, nebo raději zůstane u klasiky?“, zeptá se pošťačka a prohlíží si luk.

„Zabalte to a at e am šecko“, řeklo koště s lukem a upadly mu vousy. Teprve teď si ten blbec všiml, že sice napíná luk, ale bez šípu. Uklidňuje se a je mu skoro rozumět. Ráda bych ho napomenula, že do společnosti má chodit umytý, učesaný a navoněný, ale jeden z předchozích neunesl kritiku, vzal to osobně, urazil se a odešel. Ještě jsem z toho měla oplétačky.

Nespoléhám na to, že přijede policie. Samozřejmě jsme volali, ale dneska je středa, to je oběd u vietnamců. Velké rodinné menu se nedá sníst rychle a pokaždé si jako na potvoru zapomenou vysílačky v autě. V pondělí je to lepší, to se zavážejí benzínky čerstvými bagetami. Prostě si vezmou Cvalíka a přijedou, tedy pokud jim nekloužou ruce od majonézy po volantu.

„Dělej a žádný podraz“, říká a pokouší se sebrat ze země plnovous. Někam zapadl a při hledání mu spadly brýle a nakonec i čepice. Blbé maskování. Nechává si jen punčochu a ostatní zahazuje. Do koše.

„I losy? Máme tady spoustu druhů na výběr“, nabízím tomu blbci. Hraji o čas, třeba hygiena vietnamce zavřela a benga přijedou.

„Jo, dej tam i drobný i losy a dej to do pořádných tašek“.

Všechno to úhledně balím do sáčků, občas se na toho nervózu usměji, jako že je všechno v pořádku a snažím se o konverzaci. Poprvé to bylo vzrušující, když nás přepadli. Teď se z toho stává rutina. Skoro pokaždé, když se vyplácejí důchody, se někdo objeví. Tucetkrát do roka, už dobrých pár let. Někteří si dávají záležet a přinesou i drobný dáreček.

„Chce si pán vsadit Sazku, Sportku nebo Euromiliony, když už je tu?“ Někdy jsou to úplní fešáci. Fešáci s inteligencí prvoligového fotbalisty. Ale pro svobodnou matku s dětmi je i tohle přijatelná volba. Do kriminálu jim pak nosí různá přilepšení a dopisují si s nimi. Za pár let si je, ochočené, vyzvednou u vrat věznice. Zrovna teď doslova cítím odsuzující pohledy Jaruny, která ne a ne zavadit o chlapa. Před pár minutami jsme si prohodily místa a já jsem teď v centru zájmu místo ní. Těžko můžu navrhnout, aby se zajímal spíš o ni, já jsem už dávno šťastně vdaná.

Vsadit si chce. Nepamatuje si svoje šťastná čísla zpaměti a tak vyndavá občanku. „79-11-24-23-28“, diktuje a cítí se docela uvolněně. Sázení, je zřejmě jeho život. Šťastných 10 jsou nejoblíbenější. Samozřejmě až po automatech. Z peněženky vytahuje tisícovku a podává ji s gestem granda. Všechny čtyři sloupce a Šance milion.

Nenápadně přidávám do erární tašky, kam ukládám hotovost z pokladny i svoji svačinu a Jaruninu navštívenku. Ještě na ní stačím nakreslit srdíčko. Opravdu nevím, jak dlouho zůstane na svobodě, je to poprvé, co mně lupič nadiktoval své rodné číslo. Možná ani Jaruna nebude mít o takového blbce zájem.

Prý nashledanou. Ani rozloučit se to pako neumí. Jak za ním zapadnou dveře, začínáme balit. Roleta jde dolů, dneska padla. Snad do konce šichty přijede zásahovka, té popíšeme, co se tu dělo. Nějak mě to zmáhá. Říkám si, že bych si měla najít něco klidnějšího, třeba cirkus nebo místo vyjednavače v URNA (útvar rychlého nachlazení)

Jaruna už má domluvené randíčko, zavolal a večer půjdou na hezkou večeři. Tak za dva tři dny ho zadrží, ale do té doby si můžou v klidu užívat.

Jan Kovanic
24. 7. 2024

Mince snad skutečně vydává Republika Kongo, avšak nabízejí je nám chytráci z provařené firmy ČESKÝ...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Petra K.
24. 7. 2024

Jedno ze dvou letošních překvapení. Kalendář! Sláva veliká!

Jan Ferenc
24. 7. 2024

Je nutné chápat zvolení Ursuly z Leyenů také jako rozhodnutí za plynulé pokračování dosavadní...

Lubomír Stejskal
24. 7. 2024

Za americkým prezidentem zamířil 22. července premiér Netanjahu. Na novou situaci reagoval slovy:...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Aston Ondřej Neff
23. 7. 2024

Určitě nejsem sám, kdo by rád pravicový koncept podporoval. Ze setrvačnosti volím ODS od jejího...

Marian Kechlibar
22. 7. 2024

Služba Crowdstrike, která se používá k ochraně různých korporátních počítačů před malwarem,...

Lukáš Kovanda
23. 7. 2024

Predikční platformy, jako je PredictIt, jež umožňují sázet na výsledek prezidentského klání jako...

jhr Jan Hron, ČTK
24. 7. 2024

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v úvodu projevu v americkém Kongresu řekl, že svět čelí střetu...

pek Petr Ježek
24. 7. 2024

Policisté pátrali po čtrnáctileté dívce z Tachovska, která v úterý před půlnocí odjela se svým...

dtt Ditta Stein
24. 7. 2024

Britská armáda musí být do tří let připravena vést válku proti „ose převratu“, kterou tvoří Rusko,...

Josef Kopecký
24. 7. 2024

Vláda rozhodla, že kandidátem České republiky do Evropské komise bude ministr průmyslu a obchodu...

ČTK, Lidovky.cz
24. 7. 2024

Tenistka Laura Samson pokračuje na turnaji v Praze v životním tažení. Šestnáctiletá hráčka otočila...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz