29.9.2023 | Svátek má Michal


VĚDA: A přece se naviguje

19.12.2016

Startuje projekt Galileo, který by ocenil i Verne

Ve čtvrtek zahájil zkušební provoz projekt Galileo a tím ožily staré otázky. Potřebuje Evropa svůj vlastní navigační systém, když už dávno funguje americký GPS, teď i ruský Glonass a o slovo se hlásí čínský Beidou? Má ta duplicita v propojeném světě smysl? Má pro nás Galileo jiný význam než prestižní, když Praha je jeho sídlem?

Očima lidí myslících ryze technologicky to zbytečná duplicita opravdu je. Profesor František Vejražka z ČVUT také pro Technet říká: „Galileo nepotřebujeme. Systémy GPS a Glonass poskytují stejnou službu s velmi podobnými parametry.“ To nejsou slova do větru. Ale dnešní svět je turbulentním místem a nečekaně se mění i věci a postoje, které bychom ještě nedávno považovali za skálopevné a tutové.

Třeba právě GPS. Jako turisté s ním bohatě vystačíme. Ale tu euforii narušuje připomínka, že GPS je projekt původně vojenský. Reaganova Amerika přístup k němu (na běžné úrovni) darovala světu po sestřelení korejského boeingu Sověty v září 1983. Bylo to velkorysé gesto a zaplaťpánbůh za něj. Ale dnešní svět nevypadá jako místo velkorysých gest.

Když jsme o Galileu psali před pěti lety (vyletěly první družice), říkali jsme si, že by někomu muselo „rupnout v bedně“, aby od systémů GPS či Glonass odřízl cizinu. Stále ještě to platí jako nadsázka, ale faktem je, že dnešní svět má blíže k tomu, že někomu „rupne v bedně“, než svět před pěti lety.

Úhrnem: posilují argumenty pro názor, že Evropa vlastní navigační systém potřebuje. I proto, že dostupná navigace není jen hračkou turistů, ale i důležitým nástrojem pro běh byznysu a státu: umožňuje plavbu lodí, evidenci obdělávané půdy, fungování záchranných služeb i systémů výběru mýta.

A dále. Projekt Galileo zahájil zkušební provoz v době, kdy EU v očích Evropanů ztrácí přitažlivost a v lidech sílí pocit, že samotný výraz projekt je synonymem pro kdejakou ideologickou ptákovinu. A v této situaci startuje projekt Galileo s téměř verneovskými rysy: rozvíjí civilizaci, technologie i jejich užitek pro lidi. To vůbec není k zahození.

LN, 16.12.2016