28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

VĚDA: A přece se naviguje

Ve čtvrtek zahájil zkušební provoz projekt Galileo a tím ožily staré otázky. Potřebuje Evropa svůj vlastní navigační systém, když už dávno funguje americký GPS, teď i ruský Glonass a o slovo se hlásí čínský Beidou?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Schwarz 19.12.2016 18:05

Nebýt stupidních

dotací a evropské agrární politiky nebylo by družicového systému k "evidenci obdělané půdy" třeba.

J. Hanke 19.12.2016 16:27

dovolil bych si podotknout

pane Petráčku, že pokud někomu "rupne v bedně" bude to nejspíš v Evropě, konkretně v Bruseli...

Tedy pokud jim už tam dávno neruplo.

J. Vintr 19.12.2016 13:31

Řekl bych, že jako u všech investic

z erárních peněz jde hlavně o to, že se na tom spousta lidí nakapsuje ...

K. Novák 19.12.2016 11:33

Galileo je údajně přesnější.

Mám s navigací zajímavý zážitek. Mám celkem novou GPS navigaci, která mi stačí. Ukazuje fialově trasu a na ní pozici mého auta. Jednou jsem jel přes Bystřici pod Hostýnem a navigace úplně selhala. Ukazovala auto v jiné ulici, než kudy veda trasa, čili zcela mimo trasu, a neustále mi hlásila, že mám odbočit vlevo nebo vpravo, zřejmě, abych se na trasu dostal. Když jsem vyjel z města, ukazovala auto v poli daleko od silnice, po které vedla trasa, a zase požadovala odbočit. Samozřejmě jsem to ignoroval, cestu jsem naštěstí znal. Teprve u Vyškova se navigace umoudřila a začala ukazovat auto na trase. Vysvětluji si to silnou vrstvou mraků, která se blíže Brnu ztenčila. S tím si asi neporadí ani Galileo a jsem zvědavý, co budou za takové situace dělat ty spousty náklaďáků bez řidičů, pro které se mj. Galileo vyvíjí, aby byly vyšší zisky.

F. Houžňák 19.12.2016 10:59

Žvásty, nic než žvásty "nového evropského člověka",

Američané GPS nikdy nevypnuli, ani za posledních válečných konfliktů. Galileo je plodem a) evropské ideologie juchče, tedy "my to máme svoje", b) oprávněného komplexu méněcennosti EU byrokratů vůči USA, c) tlaku evropského neefektivního leteckého průmyslu. Galileo chce kasírovat peníze za služby, které GPS poskytuje zadarmo, to je vynikající obchodní model. A pokud Američani kvůli válečnému konfliktu vypnou GPS, bude to v době, kdy budou mít Evropani úplně jiné starosti než nějakou navigaci. Ostatně, jak už poznamenal jeden z předřečníků, EU není schopna ochránit svoje hranice na zemi, tak k čemu je jí nějaká navigace?

K. Janyška 19.12.2016 9:15

Velký bratr nad námi.

Na to je nutno dát pozor !!! Dzp.

J. Tachovský 19.12.2016 10:08

Re: Velký bratr nad námi.

A muzete nam jeste vysvetlit, jak nas mohou navigacni stanice smirovat ? To je neco jako radio - ono to jen vysila a nevi, jestli to nekdo posloucha a odkud to posloucha.

M. Starý 19.12.2016 10:17

Re: Velký bratr nad námi.

A co takový chytrý telefon se satelitní navigací? Dnes už se jiné téměř ani nevyrábí...

P. Čulík 19.12.2016 12:18

Re: Velký bratr nad námi.

A tím jste chtěl sdělit co? Zaprvé, když si myslíte, že vás špehuje GPS, tak si GPS v mobilu vypněte. Nebo nastavte apkám právo, aby nemohly sdělovat vaši pozici. Ale ujišťuji vás, že operátor i bez GPS ví, kde jste, někdy i s přesností blížící se přesnosti GPS. A toto tedy nevypnete, to je vlastnost mobilní sítě:-)

M. Starý 19.12.2016 14:30

Re: Velký bratr nad námi.

Reagoval jsem na otázku. Zkuste si ji přečíst dřív, než se začnete rozčilovat. Navíc přesnost GPS je proti přesnosti polohy získané z mobilního signálu o několik řádů vyšší.

P. Čulík 19.12.2016 19:19

Re: Velký bratr nad námi.

Zkuste si přečíst dřív, než se začnete rozčilovat, co píši o přesnosti GPS. Abyste se příště nevlamoval do otevřených dveří. :-)

Z čeho jste usoudil, že já se rozčiluji? :-)

P. Rudolf 19.12.2016 8:38

Je to tak

Galileo je navíc krok velmi strategický. Evropa se nemůže neustále spoléhat jen na Američany, přičemž kdyby se třeba rusákům podařilo GPS knaknout, bude tady náhradní fungující systém, který by USA mohly dočasně využít.

Podobně by to mělo být do budoucna i s evropskou armádou. Tu americkou sice asi nenahradí, ale může být velmi nápomocná.

J. Tachovský 19.12.2016 10:09

Re: Je to tak

Zadna evropka armada nikdy nebude.

M. Starý 19.12.2016 10:13

Re: Je to tak

Jsme snad součástí NATO a spojenci USA, tak proč budovat "stínovou" evropskou armádu? Stačí si plnit spojenecké závazky a nepdléhat levicovému blouznění. Je to již 60 osvědčený model a je jistě i levnější. Navíc představa, že by nějaké armádě veleli bruselští odborníci, je děsivá...

M. Starý 19.12.2016 0:27

Když už Brusel dbá o ochranu EÚ, neměl začít na zemi?

Před pár lety se levicová EÚ chtěla "emancipovat" vůči USA a strategicky se začala zbližovat s Ruskem. Do tohoto období patří i šílené úvahy o vlastní evropské armádě a "evropské" GPS. Po anexi Krymu došlo k vystřízlivění a dnes, když EÚ čelí neschopnosti ochránit vlastní hranice, má strach, že když jí nový americký prezident připomene, že má dodržovat své finanční závazky vůči NATO...