Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Diskuze

VĚDA: A přece se naviguje

Ve čtvrtek zahájil zkušební provoz projekt Galileo a tím ožily staré otázky. Potřebuje Evropa svůj vlastní navigační systém, když už dávno funguje americký GPS, teď i ruský Glonass a o slovo se hlásí čínský Beidou?
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JS

19. 12. 2016 18:05
Nebýt stupidních

dotací a evropské agrární politiky nebylo by družicového systému k "evidenci obdělané půdy" třeba.

0 0
možnosti
JH

J. Hanke

19. 12. 2016 16:27
dovolil bych si podotknout

pane Petráčku, že pokud někomu "rupne v bedně" bude to nejspíš v Evropě, konkretně v Bruseli...

Tedy pokud jim už tam dávno neruplo.

0 0
možnosti
JV

19. 12. 2016 13:31
Řekl bych, že jako u všech investic

z erárních peněz jde hlavně o to, že se na tom spousta lidí nakapsuje ...

0 0
možnosti
KN

K. Novák 396

19. 12. 2016 11:33
Galileo je údajně přesnější.

Mám s navigací zajímavý zážitek. Mám celkem novou GPS navigaci, která mi stačí. Ukazuje fialově trasu a na ní pozici mého auta. Jednou jsem jel přes Bystřici pod Hostýnem a navigace úplně selhala. Ukazovala auto v jiné ulici, než kudy veda trasa, čili zcela mimo trasu, a neustále mi hlásila, že mám odbočit vlevo nebo vpravo, zřejmě, abych se na trasu dostal. Když jsem vyjel z města, ukazovala auto v poli daleko od silnice, po které vedla trasa, a zase požadovala odbočit. Samozřejmě jsem to ignoroval, cestu jsem naštěstí znal. Teprve u Vyškova se navigace umoudřila a začala ukazovat auto na trase. Vysvětluji si to silnou vrstvou mraků, která se blíže Brnu ztenčila. S tím si asi neporadí ani Galileo a jsem zvědavý, co budou za takové situace dělat ty spousty náklaďáků bez řidičů, pro které se mj. Galileo vyvíjí, aby byly vyšší zisky.

0 0
možnosti
FH

F. Houžňák

19. 12. 2016 10:59
Žvásty, nic než žvásty "nového evropského člověka",

Američané GPS nikdy nevypnuli, ani za posledních válečných konfliktů. Galileo je plodem a) evropské ideologie juchče, tedy "my to máme svoje", b) oprávněného komplexu méněcennosti EU byrokratů vůči USA, c) tlaku evropského neefektivního leteckého průmyslu. Galileo chce kasírovat peníze za služby, které GPS poskytuje zadarmo, to je vynikající obchodní model. A pokud Američani kvůli válečnému konfliktu vypnou GPS, bude to v době, kdy budou mít Evropani úplně jiné starosti než nějakou navigaci. Ostatně, jak už poznamenal jeden z předřečníků, EU není schopna ochránit svoje hranice na zemi, tak k čemu je jí nějaká navigace?

0 0
možnosti
KJ

19. 12. 2016 9:15
Velký bratr nad námi.

Na to je nutno dát pozor !!! Dzp.

0 0
možnosti
JT

19. 12. 2016 10:08
Re: Velký bratr nad námi.

A muzete nam jeste vysvetlit, jak nas mohou navigacni stanice smirovat ? To je neco jako radio - ono to jen vysila a nevi, jestli to nekdo posloucha a odkud to posloucha.

0 0
možnosti
PR

P. Rudolf

19. 12. 2016 8:38
Je to tak

Galileo je navíc krok velmi strategický. Evropa se nemůže neustále spoléhat jen na Američany, přičemž kdyby se třeba rusákům podařilo GPS knaknout, bude tady náhradní fungující systém, který by USA mohly dočasně využít.

Podobně by to mělo být do budoucna i s evropskou armádou. Tu americkou sice asi nenahradí, ale může být velmi nápomocná.

0 0
možnosti
JT

19. 12. 2016 10:09
Re: Je to tak

Zadna evropka armada nikdy nebude.

0 0
možnosti
MS

19. 12. 2016 0:27
Když už Brusel dbá o ochranu EÚ, neměl začít na zemi?

Před pár lety se levicová EÚ chtěla "emancipovat" vůči USA a strategicky se začala zbližovat s Ruskem. Do tohoto období patří i šílené úvahy o vlastní evropské armádě a "evropské" GPS. Po anexi Krymu došlo k vystřízlivění a dnes, když EÚ čelí neschopnosti ochránit vlastní hranice, má strach, že když jí nový americký prezident připomene, že má dodržovat své finanční závazky vůči NATO...

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz