25.10.2020 | Svátek má Beáta


ZDRAVOTNICTVÍ: Radosti ostravského lékaře za dob pandemie

27.3.2020

Rád se dívám na večerní zprávy. V nich náš premiér slibuje rozvoz roušek a respirátorů, pokud mu lékař osobně zavolá. I ty Ruslany na letištích jsou docela fajn. A pak se probudím a jdu do práce. A tam se nestačím divit.

Máme v našem regionu razovitem hezký zvyk. Jsme vyzváni, abychom si v tomto zavirovaném čase objednali ochranné prostředky, anžto jsme lékaři a sestry, které vyjma hlavy státu hodnotí všichni naši občané a nyní již i někteří prozřivší politici kladně a uznale.

Radostně a s naději naťukáte formulář na internetu, kde jste samozřejmě vyzváni, aby vaše objednávka byla rozumná a nikoli egoistická, aby se dostalo na všechny. Po pečlivém propočtu s vědomím ordinačních hodin dáte do kolonky počet roušek a respirátorů a máte dobrý pocit, že a/ nebudete šířit nákazu mezi vlastní pacienty, b/ nenakazíte se sami a potažmo rodinu, neboť c/museli byste do karantény a vaši pacienti by byli tak říkajíc na suchu. A čekáte.

Večer sledujete zprávy a tetelíte se blahem, jak mistrně přistál Ruslan s bednami potřebného materiálu a tušíte, že další den budete vyzváni , abyste si na Krajském úřadě vyzvedli pomůcky, potřebné k tomu, aby nenastaly ony body a,b,c.

A ono nic. Na mailové dotazy se odpovědi nedočkáte, pokud zavoláte, tak vám příslušný úředník (jenž je tam instalován proto, aby vám jako zřizovatel vaší ordinace pomohl překlenout těžkou dobu), opakovaně típne mobil, tedy jakýsi němý vzkaz, že vrchnost momentálně nemá čas na otravné podhradí.

Jistě, vše jde do nemocnice, kde je přeci jen koncentrace pacientů větší, případy těžší a práce ve směnách náročnější. Dne 20.3. byla Městská nemocnice Ostrava vyzvána Krajským úřadem, aby si přišli vyzvednout potřebné pomůcky. Protože tato velká nemocnice má necelých 2 tisíce zaměstnanců, bylo vypraveno auto. Na Krajském úřadě obdržela nemocnice plných 50 ústenek (slovy padesát).

A tak zítra v rámci občanské uvědomělosti pošlu panu hejtmanovi návrh. Na svých cyklotoulkách jsem našel moc pěkné místo v oblasti za Ostravou, zvaném Polanka nad Odrou. Tam je krásná plocha zhruba 100x100 metrů, kde po vykolíkování a vykopání patřičné hloubky bude místo na hromadné hroby. K tomu totiž nebudeme potřebovat čínské šmejdy, nazvané hrdě rychlotesty (nejsou absolutně spolehlivé, jak prohlásila ředitelka Krajské hygieny), bude stačit poctivý český bagr.

A věřím, že aspoň pro lékaře tam bude kraj instalovat žulovou desku, kam budou postupně vytesávána jména těch lékařů, kteří na rozdíl od dřívějších hrdinů socialistické práce v hornictví překonali sami sebe a nevytrvali.

Čest jejich práci.

Doplnění: Dne 24.3.2020 okolo 10.00 hod obdrželi ti lékaři, kteří si pomůcky objednali prostřednictvím kontaktů na Krajský úřad, aby si je dnes vyzvedli v době od 12.00 do 18.00 hod.

Převzato z blogu Tomáš Vodvářka se souhlasem autora
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.