29.4.2024 | Svátek má Robert


VENKOV: Kdepak jsou Antonín, Maryčka a strejček Nimra

3.2.2024

Politici klasických stran to mají dneska těžké. Nějak jim chybí lidi, kteří dříve tvořili základ jejich volebního elektorátu. Tak například sociální demokraté pláčí, že Antonín elektrárenský a jeho druzi na ně nějak kašlou. Proletář Antonín, o kterém báseň praví: „Antoníne, topiči elektrárenský, do kotle přilož!“, nám byl pro srandu už tenkrát. My jsme teda recitovali coby nezbedná mládež vlastní verzi textu: „Antoníne, do piči elektrárenský, do kotle přilož!“. Dneska Antonín při házení uhlí do kotle ne a ne oslepnout, protože kdyby ho chytili bez černých brýlí mistr anebo bezpečnostní referent, tak mu nejdřív seberou prémie. A kdyby bez brýlí házel dál, tak ho prostě vyhodí pro porušení bezpečnostních předpisů. A tak je to se vším.

Také s Maryčkou Magdonovou, která měla burcovat dělnictvo proti uhlobaronům je to dneska těžký. Pořádnou „harendu“, kde by se horníci po práci mohli pořádně servat, těžko dneska najdete. Já jsem na internetu našel jednu „Harendu“, ale ta se chlubí vlastním připojením k Wifi a vybranou českou kuchyní. Předpokládám, že kdyby tam chtěl někdo starému Magdonovi rozbít hlavu, zavolal by personál buď „měšťáky“ anebo rovnou policejní hlídku. Navíc by Magdonovi těžko někdo věřil, že: „Sto roků v šachtě žil, mlčel jsem. Sto roků kopal jsem uhlí.“ Protože jak je známo, je přesný předpis, jak dlouho smí někdo podzemí kopat uhlí. A jak tu dobu překročíte, šup s vámi na povrch. A protože moravsko-slezských Magdonů je dneska na Ostravě silný nedostatek, fárají tam často slovenští Jožkové Magdoničové, či polský Juliusz Magdonowicz. Eventuelně ukrajinský Vasil Mahdočenko apod.
Navíc se každý tamní Magdon bojí, že tu šachtu zavřou a začnou k nám vozit uhlí z Austrálie. A volit v téhle situaci sociální demokracii anebo komunisty, to má na to asi takový dopad, jako chování divadelní hrdinky Beatrice ve hře „Vliv gama paprsků na měsíček zahradní“. Tak zněl název jedné 50 let staré divadelní hry.
Pokus tzv. moderních sociálních demokratů, kteří nadšeně chtěli vyrobit nové voliče ČSSD a kteří jsou pro mne prezentováni Jiřím Dienstbierem mladším a „his boys“, selhal. Jiří, který byl kdysi jako chlapeček docela rozkošné disidentské dítě, se jako dospělý pokusil spolu se svými druhy z ČSSD tak rázně stranu omladit, až z té „woke“ ideologické zálivky uschla. Ono ty dnešní dělníky, co jezdí na směnu do elektráren a k dolům ve vlastních automobilech a fabrika a odbory mají velký problém, jak jim zajistit pořádné parkoviště, tak ty jaksi na boj o osmihodinovou pracovní dobu, právo na stávku a podobné vymoženosti nechytíte a na genderismus a výsadbu vlků do Beskyd nenachytáte. Co mají to mají. A pamatuji si, že za „pokrokových“ komunistů měli sice slušné platy ale jinak holou prd... A obávají se, že za případné vlády staronové levice, a nedej Bože po vítězství Green Dealu a zavedení fluidních pohlaví, což je s tím spojené, budou „v piheli tmavé“ úplně. Takže těmto tradičním partajím pravili při volbách, když to převedeme do slušné češtiny a jak praví klasik: „Sbohem a šáteček…“

Podobně jsou na tom dneska i lidovci. Okouzleni úspěchem politika, kterému se říkalo „had na tři“, od dob, kdy nacpali své členy a příbuzné do všech ministerstev a státních úřadů, se nějak doba změnila. Za prvé je z těch úřednických míst neuvěřitelně rychle a mimořádně drsně nedávno vyštípali tzv. Piráti, kteří mají na dobře placených úřednických místech víc lidí než členů celé té jejich partaje. Ono za těch třicet let, co lidovci seděli ve všech těch orgánech a úřadech, jim nějak zmizeli sedláci a klasický obyvatel venkova vůbec. Dneska, když jedete zemědělskou krajinou, tak na polích není živáčka. Na jaře a na podzim se mihne sem tam nějaký stroj, a taky už nejsou potřeba babky na okopávání řepy a dělnické brigády a sbírání brambor. Sedláci, nejsou voliči!

Bydlet dneska na vesnici znamená mít tam dobré připojení TV, nejlépe nějakou Wifi, před dveřmi trávník, na kterém se nepasou ani kozy ani nekdákají slepice a z chlívku po čuníkovi má Franta dílnu. Až na pár staromilců nikdo nepěstuje ani slepice ani ovce a místo toho, aby vás ráno budilo kokrhání kohouta, tak začne ječet od souseda cirkulárka, protože starej Vomáčka se budí v pět hodin a v půl šesté už to nevydrží, aby nešel aspoň řezat dříví, když ty kurvy zase zdražili elektřinu, plyn a uhlí. Na vesnici je už jen menšina místních, dnes zaměstnanců průmyslového zemědělství (v zemědělství pracuje 1,5 až 2% obyvatel), polovičku a někde až dvě třetiny domů mají „chalupáři“. Buď tam jezdí jen na víkend anebo tam „dočasně“ mají uložené dědečky a babičky, případně mladé matky s vnoučky. Těm parkuje na dvoře auto a ne šiml. A večer se do hospody (až na jižní Moravu) nechodí, protože není kam. Naši noví ekonomičtí démoni-myslitelé bambilionem předpisů a nesmyslným daněním je prostě nenápadně zrušili.
To, že KDU-ČSL dokáže pro vinaře zajistit, že se obyčejné víno daní méně než bublinkaté, , to se líbí nejvíc takovým těm vinařům, co mají firmy, kde víno vyrábí v nerez obrovských nablýskaných nádržích se stovkami budíků a měřidel a vyrábí ho inženýři za pomoci laborantů. A celé to organizuje nějaký ajťák a PR poradce. Ti dohromady moc voličů nedají.
A co věřící|? Lidi mají rádi kostely, ale ač je to k nevíře, i po 400 letech od Bílé hory mají katolické církve plné zuby. Samotná jižní Morava to nevytrhne.

Lidovci jsou posledních 30 let ve všech vládách, mezitím nám tady nechali zlikvidovat cizími firmami všechny cukrovary a velkou část lihovarů, zemědělci pěstují řepku, do které se ani nedají vyhnat kozy na pastvu a představa, že vesnice funguje tak, že: „Strejček Nimra koupil šimla za půl páta tolaru…“, je hovadina. Krásné sady s krásnými jabloněmi se kácí, všechno pozorují seshora družice bruselských úředníků. A pokud nějaký zemědělec přijde na něco, na čem by se dalo vydělávat, tak mu to Brusel, ale hlavně naši „anální“ úředníci ihned zakážou. V Rakousku v horách si koupíte mléko od krávy a k tomu tvarohový koláč od selky z kachlového sporáku. Když byste to zkusili u nás, tak na vás vlítne asi 50 kontrolních orgánů a zaplatíte šílenou pokutu. A to přitom už 30 let řídí „demokratické“ ministerstvo zemědělství lidovci.
Co se tedy týká KDU-ČSL, ono dnes nejde ani tak moc o Jurečku, jako o to, že jsou lidovci zemědělcům a věřícím platný asi tak, jako mrtvému zimník.

Takže myslím, milí lidovci, že skončíte jako socdemáci a starý komunisti.
I kdyby někdo náhodou z tradice či prostě ze zvyku chtěl volit KDU-ČSL, tak se stačí podívat na poslední vystoupení Jurečky, jak mu v zádech stojí zelený fanatik Petr Hladík, co vykládá, jak by to předsednictví vzal, všude postavil obří „ekopyje“ a místo pěstování obilí by zakládal pole fotovoltaiky. A který rozhazuje miliardy za všechny ty tzv. ekologické a protioteplovací. U tohohle panáčka a je jasné, že toho venkov volit nebude. Na křesťansko-lidový greendealový a probruselský patchwork, si myslím, nikdo zvědavý nebude.
Naši milí politici. Existuje taková lidová píseň s textem: „Hráli, hráli, hráli, až se obehráli, shodily se z mostku…“

Jo, abych nezapomněl, přátelé, pod mostkem bývá studená voda. Už abyste se začali otužovat.