28.9.2023 | Den české státnosti


UKRAJINA: Prezident Zelenskyj bojuje na několika frontách

18.9.2023

Na Ukrajinu jsem jezdil posledních dvacet let, služebně do Kyjeva a na dovolenou do našeho partnerského města v půvabném Zakarpatí. Když jsem se obyčejných lidí ptal, co je největší problém Ukrajiny, odpovídali „oligarchie a korupce“. Korupce a oligarchie nabyla takových rozměrů, že čeští podnikatelé říkali, že v Rusku je větší vymahatelnost práva něž na Ukrajině. Starosta našeho partnerského městečka si pochvaloval, že se situace zlepšuje, že už nemusí platit výpalné veliteli místní police, že ho nedá zavřít. Oligarchie sebou přinesla také skutečnost, že na Ukrajině neexistovaly standardní politické strany, ale hnutí jednotlivých oligarchů. Výsledky voleb pak byly o tom, kolik který oligarcha má ve Verchovné radě poslanců a jedinou autentickou politickou stranou bývali komunisté.

V dubnu 2019 porazil známý herec a producent V. Zelenskyj prezidenta P. Porošenka, když hlavním tématem kampaně Zelenského byl boj proti korupci a oligarchii. Lidé volili „prezidenta ze seriálu“ Zelenského i přesto, že se všeobecně vědělo, že Zelenského „udělal“ jeden z největších oligarchů Ihor Kolomojskyj na svém televizním kanále a kampaň mohla být opět jen kouřovou clonou pro zachování establishmentu. Dnes se však ukazuje, že Zelenskyj nebyl Kolomojského „loutkou“, jak ho v kampani nazýval protikandidát Porošenko. V červenci téhož roku se na popud Zelenského uskutečnily předčasné parlamentní volby, kdy prezidentova strana Služebník lidu získala nadpoloviční počet mandátů. Koncem roku 2021 pak Ukrajina schválila zákon tzv. „deoligarchizace“, který definuje „oligarchu“ jako člověka, který splňuje následující podmínky: má politický a mediální vliv, je majitelem monopolu a vydělává miliony dolarů ročně.

Všichni, kteří se kvalifikují do této kategorie, byli vystaveni zvláštním kontrolám a bylo jim zakázáno financovat politické strany. Například, aby se oligarcha Rinat Akhmetov vyhnul tomuto seznamu, vzdal se své mediální licence ve prospěch ukrajinské vlády.

Začátkem září tohoto roku byl zatčen a obviněn z praní špinavých peněz oligarcha a miliardář Ihor Kolomojskyj. Ten byl přitom v roce 2014/15 pozitivní postavou při obraně Mariupolu, když najal deset tisíc žoldnéřů, kteří Mariupol ubránili před útokem separaristů. „Bránil jen svůj majetek“, zněl tehdy pragmatický pohled na tuto událost a byl asi pravdivý, protože v současné válce je Mariupol i Kolomojského majetek ztracen. Ukrajinský soud na Kolomojského uvalil dvouměsíční vazbu s možností kauce ve výši cca 306 milionů korun. Ten se proti rozsudku odvolá, kauci za své propuštění ale nesloží.

V boji proti oligarchizaci ukrajinské společnosti si tak Zelenskyj velmi pravděpodobně připíše výrazný zářez a uspokojí tím západní spojence, kteří jej opakovaně tlačí, aby omezil oligarchii a korupci, aby z jeden a půl miliardy dolarů měsíčně, kterými je Ukrajina podporována, neměli příjem právě oligarchové. Díky zákonu o deoligarchizaci a současné válce oligarchové opravdu ztrácejí jak moc, tak majetek. Je to jistě také tím, že oligarchy spočítáte na prstech a je na ně vidět, zatímco korupce je zažitý systém, a boj s ní je tak mnohem obtížnější.