29.4.2024 | Svátek má Robert


STATISTIKA: (Ne)radujme se, že chce většina Ukrajinců zůstat v Česku!

11.8.2023

Podle průzkumu mezi Ukrajinci, kteří po vypuknutí války na Ukrajině odešli do Česka, se dnes již nadpoloviční většina chce u nás usadit natrvalo.

Děsivým důsledkem ruské invaze na Ukrajinu byla a je uprchlická vlna, která se vzedmula a mnoho set tisíc Ukrajinců našlo azyl i v Česku. Přitom Ukrajina už před ruskou agresí patřila k zemím, které se vylidňovaly, a které tak zaznamenávaly úbytek obyvatelstva. Miliony Ukrajinců již žili a pracovali v EU a posílali domů jen peníze na přilepšenou.

V Česku plánuje zůstat už 52 procent Ukrajinců, kteří do země přišli po začátku ruské invaze, ukazuje aktuální výzkum společnosti PAQ Research. Usadit se v nové vlasti chtějí především uprchlíci, kteří se naučili jazyk a našli si vyhovující práci. Takovýchto lidí stále přibývá. Anastasiia a Vladyslav, mladý manželský pár lékařů z ukrajinské Oděsy, našel na začátku války práci v krnovské nemocnici. Byť zatím ani jeden nemůže kvůli náročným podmínkám pro uznání vzdělání z ciziny léčit samostatně, v Česku se jim líbí a chtějí tu zůstat.“Cítíme se tu bezpečně. Všichni jsou k nám vstřícní, pomohli nám s ubytováním kousek od nemocnice, ale už šetříme na vlastní domek, kde bychom časem založili rodinu,“ nastínila mladá gynekoložka. „Z dat nám vyplývá, že tu častěji chtějí zůstat uprchlíci, kteří jsou tu lépe integrovaní. Když vyberu z čísel, tak celkem 75 procent Ukrajinců, kteří chtějí určitě zůstat, zde má práci, zatímco z uprchlíků, kteří se určitě chtějí vrátit na Ukrajinu, v tuzemsku pracuje pouze 56 procent,“ vysvětlila MF DNES spoluautorka výzkumu Kateřina Šafářová.

Takže výborně – Česko trpí nedostatkem pracovních sil a pokud zde Ukrajinci zůstanou, pomohou nám řešit tuto svízelnou situaci. Právě byly zveřejněny čerstvé údaje o nezaměstnanosti v Česku, které ukazují, že lidí bez práce je stále asi 3,5 %, přibližně tolik, kolik by česká ekonomika potřebovala zaměstnanců, po kterých firmy „pasou“. Pasou, ale nenalézají. Nezaměstnaní jsou totiž z převážné většiny nezaměstnatelní. Určitě jste to také zaznamenali, že nezaměstnaní často pasou po zcela jiném papírku – dokladu o tom, že se ucházeli o práci a nebyli přijati. A dál pobírají dávky od státu.

Inu dobře, Ukrajinci nám pomohou. Ale tato pomoc má svou velmi zápornou stránku pro Ukrajinu. Jak ostatně vyplývá i z výše citované zprávy, čím kvalifikovanější a „chytřejší“ Ukrajinci jsou, tím více uvažují o tom, že u nás zůstanou. Tím však způsobí své zemi velmi těžké problémy do budoucna. Nejde jen o samotnou válku, která tvrdě dopadá na ty, co na Ukrajině stále žijí. Odchod vzdělaných lidí, tj. tak zvané inteligence, se logicky musí propsat do společenské situace na Ukrajině. Odchod vzdělaných lidí je pro Ukrajinu stejně tak tragický, jako současná válka.

Z dat, které uveřejnila média navíc jednoznačně plyne, že tím, jak se válka na Ukrajině prodlužuje, stoupá i procento lidí, kteří zde chtějí zůstat natrvalo a v současnosti již toto procento lidí uvažujících o trvalém pobytu v Česku přesáhlo polovinu respondentů průzkumu. Mimochodem, takto působí válka i na ruskou populaci, tam však zejména z důvodu neochoty části mladé mužské populace nechat se naverbovat na frontu.

Domnívám se proto, že jásot nad tím, že nám tu chtějí Ukrajinci zůstat a pomohou tak za nás „vyřešit“ svízelnou situaci na trhu práce není vůbec na místě. Pokud bychom Ukrajině skutečně přáli to nejlepší, měli bychom se radovat z toho, že se naprostá většina po válce vrátí domů. K tomu však chybějí základní předpoklady, tj. konec války a uzavření mírové dohody s Ruskem. Ukrajinci tím, že u nás chtějí zůstat, dávají zřetelně najevo, že na dohodu s Ruskem nevěří.