5.8.2021 | Svátek má Kristián


SPOLEČNOST: Církvím patří více

7.2.2008

Vláda nedávno schválila dohodu o narovnání státu a církví ve věcech majetkových. Téměř dvacet let od změny režimu tak může dojít k dořešení jedné z bolestivých oblastí. Mezi státem a obcemi na jedné straně a církvemi proběhlo či dodnes běží množství soudních sporů o určení vlastnictví mnoha nemovitostí, např. chrámu sv. Víta.

Klaus byl proti

První pokus o restituce církevního majetku neprošel přes slovenskou část Federálního shromáždění. Další pokusy zmařil za svých dvou vlád Václav Klaus, ale ani vlády s ČSSD neměly zájem problém uspokojivě dořešit. Obsahem dohody je změna současného stavu, kdy stát blokuje a zadržuje majetek církví, dominantně katolické, a zároveň přispívá církvím na provoz a platy duchovních. Církve mají dostat zhruba třetinu svého doposud blokovaného majetku a zbytek jim chce stát kompenzovat prostřednictvím finančních příspěvků vyplácených šedesát let.

Mediálně nešťastně uchopená prezentace návrhu postrašila veřejnost stovkami miliard, které mají církve v budoucích desetiletích dostat z veřejných zdrojů. Nejen bulvární média si smlsla na dlouhodobě neoblíbených církvích, které zájmem o svůj majetek naplňují mnohaleté hluboce zažité předsudky o obtloustlých prelátech „bažících po majetku“.

Jehličkův návrh

Současný neudržitelný stav potřebuje změnu a je dobře, že nový ministr kultury vyjednal širokou dohodu s církvemi a snaží se pro ni získat veřejnou podporu. Po vládě bude potřebovat získání souhlasu obou komor parlamentu a podpis prezidenta. Na své straně má vlivné spojence mezi zástupci obcí, měst a krajů, kteří mohou jasně doložit, jak je existence „blokačních paragrafů“, bránících do konečného vyřešení dispozici s pozemky, omezuje v rozvoji.

Nejen z řad opozičních demokratů sociálních, ale i vlivných demokratů občanských zazněla dílčí kritika a návrhy na odlišná řešení letitého problému. Korunu věci nasadil muž mnoha zmarněných příležitostí, Cyril Svoboda, když veřejně vyzval k zobchodování podpory návrhu, poslanci ODS mají za podporu lidovců pro obhajujícího prezidenta podpořit vládní návrh.

I přes zjevnou politickou motivaci kritiků jim nelze upřít část pravdy. Kritici z ODS mají pravdu, že původní koncept restitucí stál na navracení majetku bez dodatečných finančních kompenzací. Kritici z řad ČSSD mají pravdu, že navržené řešení je nákladné pro stát a neúměrně rozložené v čase.

Církve potřebujeme

Nikdo však zatím nenavrhl základně správné stanovisko. Církve nejsou nepřátelé, ale naopak základní pilíř demokratické společnosti. Mají-li plnit významné role v oblasti sociální, vzdělání, kulturní i dalších, pak není žádný obhajitelný důvod pansky rozhodovat, kolik ze svého původního majetku potřebují. Církvím je účelné vrátit maximum možného a za zbytek jednorázově zaplatit. Církve tradičně patří k nejlepším hospodářům, protože k majetku přistupují mnohem více jako správci, než jako vlastníci. Zvládnou to politici?

Autor je předsedou Liberální reformní strany www.liberalove.cz, vlastní stránka www.milanhamersky.cz

(psáno pro Deník)

Milan J. Hamerský


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.