20.6.2024 | Svátek má Květa


Poťouchlost na téma migračního paktu

30.4.2024

V posledních dnech se toho namluvilo a napsalo mnoho, i tady na Psu jsme se tomu věnovali. Že pakt obsahuje kvóty, jenomže se jinak jmenují, to může popřít jen Vít Rakušan. Jaká se kolem toho dá vymyslet další poťouchlost, když sám pakt je poťouchlý?
Třeba ta, že je ten migrační pakt dobrá věc a krok správným směrem.
Nezuřtehned, a zkuste číst aspoň pár dalších řádků.
Skutečnost je taková, že žádná Evropská unie aktuální stěhování národů nezabrzdí, natož aby ho zastavilo. Afrika a ta neúspěšnější část Asie se stěhuje do jednotlivých států , do těch co jsou na ráně (Řecko, Itálie, Francie, Španělsko) a pak do těch co jsou štědré a vyhlásily „wir schaffen das“.

Situace je ale už teď neúnosná a politická nálada se mění, Dánsko už vyhlásilo stop a i v těch dalších roste nevrlost.

Potíž je ale v tom, že současné státy jsou bezmocné, jsou vázané vlastní legislativou i mezinárodními smlouvami. Aby skutečně dokázaly zlomit dogma migraci nelze zastavit, musely by se změnit politické poměry a následně by musel nastat složitý legislativní proces na národní i mezinárodní úrovni.

Jsme od toho daleko. Azylová politika je stále založená na poměrech po světové válce, kdy veřejnost byla šokována příběhy typu „švýcarští vojáci odháněli z hranic Židy prchající před německými plynovými komorami“. Dokud se toto nezmění, nic se změnit nemůže a statistice a miliony se dál povalí do Evropy (nechápu kde se vzala omílaná hodnota „35 tisíc migrantů k relokaci a 750 jako příděl pro ČR, kdyby mělo jít o toto, nebylo by o čem se bvavit).

Migrační pakt je přece jen první dokument, který opouští iluze o nápravě evropského demografického debaklu a vnímá migraci jako fatální problém. Může být oporou pro ty síly v národních státech, které se snaží o nápravu současných poměrů.

Jistě – jeho hlavní úloha je vytvářet dojem, že Unie a národní vlády něco proti migraci dělají, tedy má poskytovat alibi a chlácholit stále neklidnější veřejné mínění. Ale opora pro další legislativní kroky v něm je.

Snad.

Jsem nevyléčitelný optimista...

Aston Ondřej Neff