22.10.2020 | Svátek má Sabina


PRÁVO: Smrt s razítkem

12.6.2019

Jak přenést mravní odpovědnost na úřední komisi

Ke slovům „barikádového“ ražení patří eutanazie. Stačí ho vyslovit bez upřesnění, a už se posluchači dělí do táborů „ano“ a „ne“. Jsi pro eutanazii? Pak riskuješ státem posvěcené zabíjení. Jsi proti eutanazii? Pak chceš prodlužovat utrpení i proti vůli trpícího a v situacích, jež jiný výhled nenabízejí. Tato debata asi čeká i legislativu, kterou ve sněmovně chystá pracovní skupina poslankyně Věry Procházkové (ANO), s jejím návrhem chce vyrukovat už letos.

Eutanazie může sehrát roli, jakou kdysi měly rozvody a později umělé potraty. I podobnou bitvu se slovy. Například: kolik lidí si dnes uvědomuje, jak bizarně zní slovní spojení „umělé přerušení těhotenství“? Jak přerušit něco, co se už obnovit nedá? U interrupcí dospěla zákonná praxe k tomu, že rozhodnutí nechává na samotné ženě. „Potratové komise“ skončily spolu s érou komunismu. Jenže tady analogie končí, neboť v případě eutanazie se rozhodnutí na dotyčné osobě nenechává.

Naráží tu na sebe mravní a úřední přístup. Ukázky eutanazie jsou známy z historie, literatury, legend či biblických událostí. Výrazným případem byla dobrovolná smrt obránců pevnosti Masada roku 74, posledních zélótů z protiřímského povstání. Můžeme je odsuzovat, sympatizovat s nimi či je chápat, ale vždy jde o osobní postoj, rozhodnutí mravního rázu.

Eutanazie v moderním pojetí – i v tom lucemburském, které sněmovní skupinu inspiruje – je usměrněna byrokraticky. Takže pozor na háčky úředních postupů. Kdo bude moci o eutanazii žádat? Čeští občané, rezidenti a plátci zdravotního pojištění. Kdo o ní rozhodne? Devítičlenná komise. Bude muset dospět ke konsenzu? (Tak je tomu v Nizozemsku.) Nebo stačí většina hlasů? (Tak je tomu v Lucembursku.) V jaké lhůtě po rozhodnutí nastane skutečná smrt? To vše musí zákon zohlednit, pro to všechno musí získat většinu.

Jako by se tu chtě nechtě připomínaly otázky. Nemohou se v jiné podobě vrátit „potratové komise“? Není nakonec leckdy lepší, nechá-li se eutanazie na dohodě trpícího s lékařem a stát si vystačí s tím, že ji trestně nestíhá?

LN, 10.6.2019Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.