4.6.2020 | Svátek má Dalibor


Diskuse k článku

PRÁVO: Smrt s razítkem

Ke slovům „barikádového“ ražení patří eutanazie. Stačí ho vyslovit bez upřesnění, a už se posluchači dělí do táborů „ano“ a „ne“. Jsi pro eutanazii? Pak riskuješ státem posvěcené zabíjení.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

 0
Jste přihlášen jako


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

Zbývá 2000 znaků nebo 10 odstavců.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kavalír 12.6.2019 9:49

Euthanasie

Euthanasie by měla být povolena pouze za podmínky, že dotyčný o ni sám požádá (případně v předstihu, pokud je "při smyslech"), je nevyléčitelně nemocný a trpí bolestmi. Tedy nikoli jen proto, že se rozhodne, že už nechce žít. Pokud je člověk ještě ve stavu, kdy je schopen spáchat sebevraždu, je na smrt brzo. Když už je ve stavu, kdy toho není fyzicky schopný, měl by mít tuto možnost. Konečné rozhodnutí by bylo na ošetřujícím lékaři a (dvou ?) specialistech.

M. Mikulec 12.6.2019 9:54

Re: Euthanasie

Ti by byli z takové zodpovědnosti nadšení. :-)) Jinak s Vámi úplně souhlasím.

V. Novák 12.6.2019 13:20

Re: Euthanasie

Lékaři musí řešit podobné problémy dávno.

Z. Lapil 12.6.2019 15:39

Re: Euthanasie

Připomněla jste mi jednu fantasy knížku. (Stará) čarodějka u obtížného porodu rozhodla: dítě zemřelo, matka bude v pořádku. Mladá moderní čarodějka se ptá: "Proč ses nejdřív nezeptala otce?" "On ti něco provedl?" "Proč?" "Proč bys jinak na něj byla tak zlá?".

Neboli: možné je opravdu lépe nechat rozhodnutí ani ne na "odbornících na eutanazii" */, ale opravdu na ošetřujícím lékaři; lékařÍCH, počítám, že umírající má kolem sebe specialistů povícero. Protože ten má - na rozdíl od příbuzných - něco jako odborný odstup a mnohem lépe a racionálněji odhadne další vývoj. Příbuzní jsou, řekl bych že nutně, ve střetu zájmů: "veřejnost" od nich čeká "za každou cenu vydržet" a sami nevědí, jestli je lepší "navštěvovat mrtvolu" nebo "nechat odejít". Rozhodnutí pro ně bude mnohem náročnější. Pokud se tedy netřesou na dědictví nebo tak něco.

*/ Dost příšerná je představa komisařů, kteří ráno přijdou do práce, a "Co nás dnes čeká? Jedna závěrečná rakovina, dva úrazy hlavy, dvě mrtvice... Tak jo, Janičko, udělejte nám kafe a dáme se do toho.