Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

PRÁVO: Postrkem zpátky do Ruska

Známý publicista Jan Urban nedávno nastolil otázku souladu českého právního řádu s evropským právem. A na základě své analýzy dospěl stejně tak jako ústavní právník Jan Kysela k neuspokojivým závěrům. Já, jako člověk, který se s popisovaným systémem a některými jeho znaky setkal zevnitř, mohu potvrdit jejich velmi negativní hodnocení. To tvrdím na základě svých zkušeností, kdy jsem se zabýval poměrně specifickými případy, a to vydáváním Rusů na základě tzv. mezinárodních zatykačů do Ruska na žádosti tamních úřadů. Nejedná se totiž jenom o moji záležitost, ale je to obecný problém spočívající v podivném přístupu české justice.

Klíčovými zásadami soudního řízení musí být zákonnost a nezávislost soudců. Městský soud v Praze v únoru 2019 projednával věc mého zadržení a následného vydání do Ruské federace na základě pochybného mezinárodního zatykače. Celá zákonnost této záležitosti je přitom vyjádřena v pouhých dvou článcích Evropské úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod. Aby soudce mohl vydat zákonné rozhodnutí o mém zadržení, musel mít k dispozici dokument, který by obsahoval odpověď na jednu ze dvou otázek. Místo toho státní zastupitelství a soud obdržely od ruské strany zcela jiný dokument.

První otázka. Co má soudce dělat, pokud jím předložené dokumenty nejsou v souladu se zákonem? Je povinen nebrat je v úvahu pro pro svůj verdikt. Soudce však udělá dělá pravý opak, a rozhodně o udělení vydávací vazby, která je ovšem absolutně nezákonná. O státním zástupci v takovém případě pomlčím, protože on v takovém případě neměl vůbec právo podat návrh na vzetí do vazby na základě neplatných dokumentů. Jednalo se totiž o zfalšované dokumenty a to hlavně v časových údajích. Rusko přece nemůže legálně připravit žádost o vydání v roce 2018 pro osobu, která byla zadržena až v roce 2019!

Druhá otázka. Z dokumentů vyplývá, že obvinění byla v Rusku vznesena v nepřítomnosti advokáta, což je v rozporu s ruskými zákony. Proč toto vážné pochybení nevadilo české straně? Jenomže ani státní zástupci a ani příslušní soudci si toho nevšimli. Svá rozhodnutí ospravedlňovali čímkoli, jen ne platnými zákony. Další soudní jednání o mém vydání do ruské federace na základě lživých údajů poskytnutých Ruskou federací důkazů se konalo v červnu 2019. A začalo to otázkou soudce: Proč jsem, když mně bylo jasné, že mě Rusko pronásleduje, přijel do Prahy? Přirozeně jsem mu odpověděl, že si myslím, že Česká republika je právní stát, stejně jako Lotyšsko a Francie, které na základě práva odmítly ruskou žádost v mém případě jako bezpředmětnou.

Bohužel, české soudy se spokojily s tím, že trestný čin pro který jsem v Rusku stíhán, je trestný i v České republice. Ale už je nezajímá, že obvinění, na jejichž základě jsou vystaveny mezinárodní zatykače se žádostmi o vydání ruských občanů do Ruské federace k trestnímu stíhání, bývají ve většině případů vykonstruovaná a lživá! V jiných zemích Evropské unie bývají tyto žádosti zamítnuty, v Česku však nikoliv a to čistě z formálních důvodů. Když u soudu namítnete, že obvinění vznesená ruskou stranou jsou vymyšlená a nepravdivá, tak vám čeští soudci odpovědí, že to je nezajímá, to oni neřeší, po věcné stránce jsou ruské zatykače v pořádku a ruská strana je ubezpečila, že obvinění budou mít spravedlivý proces. Něco jako spravedlivý proces však v Rusku téměř neexistuje, což již dříve potvrdilo mnoho svědku a lidskoprávních institucí.

Je to v podstatě technický a byrokratický přístup, za který v jiných kauzách kritizoval obecné české soudy Ústavní soud s tím, že formalistický přístup je nesprávný a soudy musí rovněž zkoumat podstatu a obsah projednávané věci.

V Česku jsem tak byl zavřený do vydávací vazby a soudy označily ruskou žádost jako přípustnou. Vzhledem k politické povaze mého pronásledování jsem požádal o politický azyl. Ministerstvo vnitra mně jej však odmítlo udělit. Soud toto zamítnutí zrušil a ministerstvo bylo povinno je přezkoumat. Jenomže místo toho v rozporu se zákonem podalo kasační stížnost, kterou prohrálo. A to po poněkud podivné události, kdy Evropský soud pro lidská práva sice zrušil promlčení mé stížnosti, ale trvalo měsíc, než jsem dopis s tímto závěrem dostal, místo obvyklého jednoho týdne.

V současné době už je zřejmé, že Putinova parta měla velmi dobré kontakty s okolím prezidenta Zemana. Kdo z něj byl v létě 2019 v Moskvě, je také známo. A zřejmě mu kremelská banda kladla rovněž na srdce, aby Česko zamítalo žádosti občanů Ruské federace o politický azyl. Jinak si neumím počínání některých českých úřadů a soudů vysvětlit. Nerozumím také tomu, proč Městský soud v Praze už dvakrát nerozhodl o mém odvolání proti neudělení politického azylu. Také nechápu, proč ten samý soud už podruhé nerozhodl o mé stížnosti na náhradu škody. Jak si pak mohu být jist nezávislostí a objektivitou tohoto soudu?

Podílel jsem se na přípravě podkladů k Evropskému soudu pro lidská práva, protože exministryně spravedlnosti Benešová neodpověděla na otázku, zda zadržení jednoho ruského občana bylo zákonné nebo svévolné. Jediný, kdo zareagoval, byl ministr vnitra, který zrušil rozhodnutí svých podřízených, kteří mi z pochybných důvodů opakovaně odepřeli politický azyl.

Mám za sebou spoustu projevů a vystoupení. Pronesl jsem a stále pronáším mnoho projevů v tisku k různým otázkám souvisejícím s Ruskem. Po jednom z mých článků v říjnu 2021 jsem dostal odpověď od velmi významného ruského opozičního vůdce. „Možná se Česká republika stane bezpečnou nejen pro ruské uprchlíky i díky vašemu úsilí.“

Nyní se z vůle českých voličů stal prezidentem jasně prozápadně a demokraticky orientovaný generál Petr Pavel. V tom spočívá velká naděje, že se Česká republika nestane státem tolerujícím nezákonné praktiky, k čemuž za naštěstí již dosluhujícího prezidenta Zeman s jeho poddaností putinovskému Rusku směřovala.

autor je ruský podnikatel žijící v České republice

Aston Ondřej Neff
23. 7. 2024

Určitě nejsem sám, kdo by rád pravicový koncept podporoval. Ze setrvačnosti volím ODS od jejího...

Ondřej Neff
23. 7. 2024

Co by se stalo, kdyby se Crooks trefil? Tak především bychom měli jinou ikonickou fotografii...

Václav Vlk st.
23. 7. 2024

Stačí číst „západní“ noviny a weby a najdete tam milion úvah o tom, proč jsme tam, kde jsme, jak z...

Tomáš Zdechovský
23. 7. 2024

Hnutí ANO už stačilo vynaložit mnoho energie v přesvědčování veřejnosti o tom, že vůbec není...

Lukáš Kovanda
23. 7. 2024

Predikční platformy, jako je PredictIt, jež umožňují sázet na výsledek prezidentského klání jako...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Aston Ondřej Neff
20. 7. 2024

Volání po odvaze má svoji druhou stranu mince, totiž nářek nad absencí odvahy, nářek nad...

Marian Kechlibar
22. 7. 2024

Služba Crowdstrike, která se používá k ochraně různých korporátních počítačů před malwarem,...

Benjamin Kuras
20. 7. 2024

Žalobcem je list New York Times, a o odmítnutí poskytnout ke zveřejnění korespondence s šéfem...

Jan Bartoň
20. 7. 2024

Další funkční období Evropské komise pod vedením Ursuly von der Leyenové poskytne Bruselu další...

Lidovky.cz, ČTK
22. 7. 2024

Požár skládky pneumatik v Lovosicích na Litoměřicku, kde hořelo od pondělního večera, byl v úterý...

ČTK, Lidovky.cz
23. 7. 2024

Na letecké základně Kuchyňa u Malacek na západním Slovensku přistály první dvě stíhačky F-16 pro...

Lidovky.cz, ČTK
23. 7. 2024

Americká viceprezidentka Kamala Harrisová má podporu dostatečného množství delegátů pro zajištění...

Petr Kamberský
23. 7. 2024

Zrychlení staveb s novým zákonem nepřijde, říkají zasvěcení – a leckdo hodí hroudu po ministrovi,...

ČTK, Lidovky.cz
23. 7. 2024

RANNÍ BRIEFING. Editoři serveru Lidovky.cz pro vás připravili přehled nejočekávanějších událostí...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz