28.5.2022 | Svátek má Vilém


MÉDIA: Učme se číst mezi řádky

24.10.2020

aneb „Útok nožem v Drážďanech“

Zjistíte, zda šlo o islamistu? Snažím se dešifrovat německou zprávu o „útoku nožem v Drážďanech“. Znovu se nám hodí dovednosti z dob normalizace.

Dnes jsem chtěl psát o Babišových opatřeních, o tom, jak spláchnul vše, čeho bylo dosaženo za cenu strašných obětí na jaře, když přes léto všechna omezení zrušil. O tom, jak i na konci léta oddálil opatření oznámená ministrem zdravotnictví, o tom se musí psát, na to se nesmí zapomenout.

Uhodni, o co jde

Jenže zase při vypínání počítače mi v rohu vyskočí zpráva ze Sächsische Nachrichten „Smrtelný útok nožem v Drážďanech“. Dobře, tohle mě na německých médiích strašně štve. O útocích migrantů/islamistů píšou – na rozdíl od Francouzů – bez udání bližších údajů. Jestli jde o běžnou drobnou kriminalitu, proč to dáváte na titulní stranu? Člověk aby se učil číst znova mezi řádky.

Tak to zkusme společně. Stejně jsem se tomu musel věnovat. Takže většinou německá média zamaskují i motiv, takže útočníka, který při útoku volá „Alláhu akbar“ nebo jiným způsobem vyjádří náboženský motiv, označí třeba za „duševně nevyrovnaného“ nebo jen za „muže“. Jenže v tom je potíž, veřejnost chce vědět, co ji ohrožuje, a může si myslet, že ji ohrožuje nějaká rozmáhající se duševní choroba, nebo cosi vrozeného geneticky mužům. Tak tomu bylo v tomto případě. Dle Sächsische Nachrichten šlo o útok „20letého muže“. Takže pokud je vám 20 a jste muž, jste nebezpečný. 20letý muž na ulici napadl dva turisty, jednoho zabil, druhý byl odvezen do nemocnice, kde se z útoku zotavil.

Přesně, jak jsem si myslel?

Takže dávám do googlu „Messerattacke Dresden“. Výsledků je víc, zdá se, že různých činů tohoto druhu spáchali „muži“ ve větším množství. Jedna zpráva říká, že pachatel je v Německu od... nějakého roku. Tak to už jsme blíže. Zřejmě tedy migrant. Konečně zpráva Süddeutsche Zeitung z 21. 10. 2020 jasně říká, že byl podán zatykač na 20letého pachatele z Sýrie. A jsme doma. Ale moment – k útoku mělo dojít 4. 10. 2020. Je to stejný útok? Vracíme se zpátky k Sächsische Nachrichten. Zde už je velký článek z dneška – 21. 10. 2020 – o tom, že pachatelem byl Abdullah A.H. H.

Dále si ověřuji, zda šlo opravdu o stejný čin, protože našeptavač Googlu doporučuje i spojení „Messerattacke Dresden heute“. Kolikrát tam k takovým věcem dochází? Takže ještě jednou a v článku z Focusu si potvrzuji, že šlo o stejný čin, a nalézám zde další údaje o pachateli. Tentokrát už to není jen „muž“, ani „duševně nemocný“. Syřan měl žít v Německu od roku 2015, hned příští rok byl ve Zhořelci (Görlitz) obviněn z ublížení na zdraví, ohrožování a poškozování cizí věci. Během roku 2017 měl na Facebooku používat symboly Islámského státu a radikalizovat se čtením jejich webovek. Pátral na internetu po návodech na výrobu výbušnin a hledal uplatnění v nějaké akci. Při procesu v létě se přiznal, že plánoval útoky v Drážďanech. Podle úlev pro mladistvé byl odsouzen na 2 roky a 9 měsíců, letos koncem září vylezl ven a hned 5. 10. došlo k útoku.

Zkusil jsem i české noviny, ale na spojení „útok nožem Drážďany“ vylezla jen zpráva ze Sputniknews a těm přeci nebudeme věřit. To je dle „odborníků na média“ ruská propaganda. Na webu Události ČT se objevilo jen „404 not found“.

Převzato z blogu autora s jeho souhlasem