27.2.2021 | Svátek má Alexandr


KORONAVIRUS: Bonus pro očkované?

19.1.2021

Pokud mohou očkovaní lidé virus stále šířit, proč by měli měli mít výhody při návštěvách hromadných akcí nebo cestování?

V poslední době se objevují komentáře a články, které podporují zavedení různých „výhod“ pro lidi očkované proti covid-19. Jeden takový článek s názvem Bonus pro očkované? Jednoznačně ANO byl nedávno publikován na webové stránce iHNed.cz.

Častým argumentem bývá, že jiná cesta než očkování k porážce epidemie a návratu k normálnímu životu údajně není. Je to ale pravda? Například Švédsko, kde nikdy nebyl žádný „lockdown“ a až do 18. prosince, kdy švédská vláda doporučila nošení roušek v MHD, se tam nenosily ani roušky, má tato země o 3800 méně mrtvých než Česká republika. Velmi liberální režim panuje též na Floridě, a přesto má Florida méně hospitalizovaných a mrtvých než jiné státy USA, kde lockdown trvá už týdny a nošení roušek je povinné. Opačný přístup zvolila Čína, kde byl lockdown naopak mnohem přísnější než u nás, ale od poloviny dubna loňského roku zemřelo v Číně na covid-19 pouze nějakých 160 lidí, přestože se život v Číně vrátil v podstatě do normálu. Tchaj-wan má více než dvakrát tolik obyvatel než Česká republika, ale na koronavirus tam zemřelo jen 7 lidí. Ano, jen sedm. Bez vakcíny a bez lockdownu. Jakkoli tedy vakcína bude nepochybně významným pomocníkem v boji proti pandemii, rozhodně se nejedná o jediný způsob, jak proti nákaze bojovat.

Vakcína chrání proti hospitalizaci, proti úmrtí, proti těžkým a středním formám nákazy, ale nechrání proti bezpříznakovým formám. Očkovaní lidé budou v USA i nadále muset nosit roušky a dodržovat předepsané odstupy, viz například článek v New York Times nebo ABC News. Že očkovaní lidé mohou virus stále šířit, neochotně připustil i ministr Blatný. Co z toho vyplývá? Očkovaní lidé chrání především sami sebe, a to nikoli před nákazou jako takovou, ale jen před její těžkou a střední formou. Pokud očkovaní lidé mohou virus stále šířit a mají i nadále nosit roušky a dodržovat rozestupy, je těžko pochopitelné, proč by měli mít nějaké výhody při návštěvách hromadných akcí nebo cestování letadlem. Jejich „bonus“ spočívá v tom, že jsou chráněni, zatímco lidé neočkovaní riskují závažné zdravotní potíže, případně i smrt.

Není to tak dávno, co jsme v rámci schengenského prostoru s velkou slávou zrušili vnitřní hranice a budeme je zase zavádět - jen s tím rozdílem, že na hraničním přechodu budeme místo cestovního pasu ukazovat pas očkovací? Opravdu chceme zase stát na hraničních přechodech v několikakilometrových kolonách, abychom někomu ukázali nějaký doklad? A jak zajistíme, aby se lidé nevyhýbali pohraniční kontrole tím, že hranici přejdou pěšky mimo hraniční přechod? Natáhneme na hranicích zase ostnaté dráty? Obávám se, že přesně takovou budoucnost by si řada lidí přála, a novinové články, jako je článek od pana Honzejka zmíněný v prvním odstavci, nás k takové budoucnosti posouvají.

Bernard Jech Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.