20.1.2022 | Svátek má Ilona


KOMUNIKACE: FUBAR (3)

1.12.2021

aneb “Oni to potřebují polopatě”

Neplánovaný třetí díl dvoudílného článku, aneb o rozdílu mezi zjednodušením a zkreslením.

Milí čtenáři, tento článek původně ani neměl vzniknout a také by nevznikl, nebýt skutečnosti, že minulé dva FUBARy (první díl, druhý díl) sklidily až nečekaně mnoho reakcí. Přičemž ta zdaleka nejčastější by se dala vydestilovat do následující věty:

“Lidi jsou blbí a potřebují všechno polopatě, extrémně jednoduše, jinak to nepochopí.”
Kdekdo

Toto říká hodně lidí, kteří celkově tvoří velmi širokou škálu. Od toho typu intelektuálů, které bych označil za “držitele diplomů”, až po vyčerpané jedince z praxe, kteří při výkonu své pracovní činnosti musejí odrážet ty nejhorší excesy líhnoucí se na internetu, a tudíž jsou ještě vyhořelejší a cyničtější než průměrný občan. Ti mnohdy vidí vývoj světa asi takto:

Kdekdo

Autor neznámý, myšlenka celosvětová…

Je to pravda? Hm. Myslím si, že při tomto přístupu hrozí záměna dvou věcí, které by se míchat neměly.

Jedna z nich je, že lidi mají opravdu velmi různou schopnost zpracovávat informace a chcete-li tedy oslovit širokou veřejnost, musíte svoje sdělení zjednodušit. Nevyklopíte na ně zkrátka stostránkové PDF vyžadující znalost pokročilé biochemie a nebudete čekat, že si to přečtou.

Ale zjednodušit není to samé co zkreslit. A kámen úrazu se podle mě skrývá právě v tom pokušení zkreslovat, zejména zkombinuje-li se s mentalitou “účel světí prostředky”. Neúmyslné zkreslování nějaké situace odráží neznalost a nekompetentnost lidí, kteří to dělají. Úmyslné zkreslování se nepříjemně blíží podvodu.

*************

Krátký příklad z IT světa, ať sáhneme někam jinam.

Jste prodavač v krámě s notebooky a přijde starší pán, který si chce koupit notebook, ale rovnou vám říká: “Já se v těch megahertzech a gigabajtech nevyznám, mluvte se mnou lidsky!” A ukáže na nějaký stroj. “K čemu to je? Co za těch dvacet tisíc dostanu?”

Zjednodušený, ale poctivý přístup bude, když mu řeknete “Kancelářské práce, koukání na videa a volání po Zoomu budou asi bez problémů, ale moderní hry se vám na tom budou sekat.”

Kdežto zkreslení by bylo, kdybyste mu řekli “Jó, ten vám vydrží až do smrti a můžete na něm třeba těžit bitcoiny!” Zdůvodnit se to sice nějak dá – můžete sám sobě říci, že pán vypadá jako velmi opatrný člověk, který se dobře stará o své věci a přitom má na kahánku, takže se mu ten stroj opravdu před (blížící se) smrtí nerozbije; a že pustit si tam těžbu bitcoinů samozřejmě může, i když s vysokou pravděpodobností na tomto běžném spotřebním hardwaru nic nevytěží.

Ale stejně jste už přiohnuli realitu, aby u vás těch dvacet tisíc nechal, a dobře to víte.

*************

Typickou “mzdou” za zkreslování situace je ztráta dlouhodobé důvěry, protože i amatéři mají nějakou paměť a pokud časem zjistí, že se věci mají jinak, než jak jim bylo řečeno, bude těžké je přesvědčit, aby vám věřili ještě jednou.

To je myslím podstata FUBARu s “Tečkou”, ve kterém jsme. Když tak dumám nad alternativami, tak třeba heslo “Vakcíny nám pomohou epidemii zvládnout” by bylo taky jednoduché, všeobecně srozumitelné a nebylo by na něm potřeba dodnes nic měnit.

No nic, příště zase o něčem jiném. Třeba o energii a energetice. To bude taky zajímavé téma.

*************

Hudební epilog
Pokud se chcete pobavit, takto originálně byla pojata indická kampaň proti, ehm, defekaci na veřejnosti, která měla oslovit i negramotné občany. Trochu zjednodušené, ale nezdá se, že by na reálných poměrech něco úmyslně zkreslovali. Nad Tečkou by patrně vyhrála na celé čáře.
Taky je to technicky vzato písnička, zde ji tedy máte.

****************************************
ZAPOMENUTÉ PŘÍBĚHY 5
Páté pokračování série Zapomenutých příběhů, návrat k tradičnímu formátu volného řetězce dvanácti kapitol na různá témata. Jeden příběh za druhým je fascinujícím dílkem skládačky v obraze světa, ve kterém žijeme v blahoslavené nevědomosti. Kniha je jako vždy doprovázena rozsáhlou obrázkovou přílohou.
Knihu si můžete objednat na této adrese.

zapomenuté příběhy 3

Všechny knihy autora ve zvýhodněném balíčku můžete koupit ZDE.

Převzato z Kechlibar.net se souhlasem autoraMaminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.